Wymiana panelu dotykowego w smartfonie Nokia Lumia 610

|

 

Zapewne dla wielu z was upadek telefonu na ziemię to stresujące przeżycie, najgorszy jest moment, w którym podnosimy telefon pełni nadziei, że nic się nie stało. Najgorsze co może się wtedy przydażyć to pobity ekran. Serwis w takim wypadku za naprawę bierze sporo pieniędzy, które możemy w łatwy sposób zatrzymać w naszym portfelu. W poniższym poradniku zaprezentuje Wam jak wymienić:

  • wyświetlacz LCD
  • digitizer, czyli panel dotykowy
  • szkło ochronne

Wymiana w serwisie będzie kosztowała około 500zł. Co gorsza telefonu w najgorszym przypadku nie zobaczymy przez dwa miesiące. Sami możemy to zrobić za kwotę około 150zł – tyle kosztuje sam digitizer razem z szybką ochronną, wymiana zajmie nam około 20min.

Dzisiaj miałem okazję wymieniać właśnie digitizer w noki Lumii 610, która niefortunnie upadła na ziemię. Przedstawię tutaj zdjęcia z tej operacji i opatrzę je krótkim opisem co aktualnie się na nich znajduje i dzieje.

Jak widzimy, na zdjęciu mamy rozbitą lumie 610.

Teraz zabieramy się za odkręcenie tylnej obudowy. Śrubki są bardzo malutkie także przed zabraniem się do rozbierania telefonu zaopatrzcie się w bardzo mały śrubokręcik. Zanim zaczniecie ciągnąć za obudowę upewnijcie się, że wszystkie śrubki zostały odkręcone.

Kiedy już zdejmiecie tylną obudowę musicie odpiąć dwa styki na płycie głównej, zaznaczone na zdjęciu kolorem żółtym.

Na tym zdjęciu widzimy tylną obudowę, którą przed chwilą odkręciliśmy od telefonu.


 

Widzimy już płytę główną wyjętą z telefonu, na kolor żółty zaznaczyłem miejsca gdzie były styki, które wcześniej odpięliśmy.

 

Widać że klej jest dosyć mocny także trzeba użyć znacznej siły aby go odkleić ale trzeba uważać na ramkę aby jej nie wygiąć bądź jej nie złamać.

Tutaj widzimy, na samej górze ekran LCD, po prawej płyta główna, po lewej tylna obudowa.

Ekran jest u samej góry tak obszczypany ponieważ był tam pęknięty i inaczej nie dało się go wyjąć.

Do ramki, od której oderwaliśmy poprzedni ekran trzeba teraz przymocować drugi, jeśli został na niej klej nie ma potrzeby nakładania drugiego. Jeśli jednak oderwał się on razem z szybką ochronną lepiej było by nałożyć nowy.

Dopasowywanie nowego ekranu do telefonu. Uprzedzam przed tym aby nie dotykać palcami ekranu, od wewnątrz ponieważ potem będziemy widzieli non stop odciski palców i kurz, należy zadbać o czystość podczas wymiany.

Teraz już montujemy płytę główną. Jest ona wkładana na wcisk, czyli musi nam wskoczyć w zapadki.

Płyta główna już na miejscu razem ze stykami, które zaznaczałem na poprzednich zdjęciach.

Lumia 610 po wymianie ekranu wygląda jak nowa.

Do wymiany użyłem dwa śrubokręty jeden mały do odkręcenia śrub drugi trochę większy do pod wadzenia ekranu i odpięcia styków. Pamiętajcie też żaby nie być naładowanymi elektrostatycznie, jeśli taka iskra przeskoczy na płytą główną może ją uszkodzić. Dlatego przed wymianą dotknijcie np. grzejnika albo drugiej osoby.

Jak widać w przedstawionym poradniku nie potrzeba wysyłać telefonu do serwisu i płacić za wymianę. Możemy zrobić to sami w bardzo krótkim czasie.