Nokia Nawigacja dla wszystkich producentów smartfonów z WP

|

Już od dłuższego czasu wiadomo, że aplikacja Mapy w Windows Phone 8 będzie korzystała z map Nokii. Tym samym, pozostali producenci smartfonów dostaną jedną z najlepszych aplikacji map dostępnych także offline. Cały czas mówiło się także o tym, że aplikacja Nokia Nawigacja, czyli głosowa nawigacja krok-po-kroku, będzie dostępna tylko na wyłączność smartfonów Nokia Lumia. Okazuje się, że i tego “asa” Nokia oddała konkurencji, ale już na odrobinę innych zasadach.

Jeśli chodzi o aplikacje Nokia Mapy to zmieniła się ona w aplikację Mapy, pod którą wcześniej kryły się Mapy Bing i od momentu premiery Windows Phone 8 jest ona domyślą aplikacją map w tym systemie. Z Nokia Nawigacja będzie trochę inaczej. Nie będzie ona “zakotwiczona” (lub jak kto woli – preinstalowana) w systemie Microsoftu. Nokia udostępnia ją wszystkim partnerom, ale to do nich będzie należała ostateczna decyzja czy udostępnią ją oni swoim użytkownikom i w jakiej formie to zrobią – czy będzie preinstalowana, czy po prostu będzie możliwość jej pobrania z Windows Phone Store.

Nokia Nawigacja na urządzenia innych producentów nie będzie w żaden sposób ograniczona. Będzie posiadała wszystkie te funkcje, które posiada na smartfonach fińskiego producenta. Kiedy wszyscy producenci zdecydują się na korzystanie z aplikacji Nokii, wtedy jej usługi lokalizacyjne odegrają ważną rolę w w całym systemie Windows Phone. Developerzy będą mogli tworzyć aplikacje lokalizacyjne w oparciu o Mapy Nokii, a jeśli będziemy je mieć pobrane na telefon, to unikniemy każdorazowego pobierania map z interetu (jak ma to miejsce w aplikacjach takich jak np. foursquare).

Na pewno wielu ucieszy ta informacja. Zwłaszcza fanów HTC i Samsunga ;-)

źródło: conversations.nokia.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.