NFC w Windows Phone 8

|

Windows Phone 8 wprowadza wsparcie dla technologii NFC (Near-Field Communication). Dzięki nowej technologi zbliżeniowej będziemy mogli wysyłać małe pakiety danych pomiędzy urządzeniami. NFC oparte na zasadzie “dotknij i wyślij” pozwoli m.in. przesyłać adresy stron internetowych, dane kontaktowe czy też zdjęcia. W przyszłości NFC w Windows Phone może być wykorzystywane jako skarbonka, klucz do pokoju hotelowego czy też elektroniczny bilet autobusowy.

Z racji tego, iż jest to wieloplatformowy standard, wiele z tych funkcji może dobrze współpracować pomiędzy Windows Phone 8 a Androidem. Według testów wpcentral.com transfer pomiędzy HTC X8 a Samsung Galaxy Nexus na poziomie przesyłu danych kontaktowych i adresów url był celujący. Niestety transfer zdjęć był jedynie możliwy w obrębie jednego systemu.

NFC daje wiele możliwości, jest to bardzo perspektywiczna technologia. Niestety jak na razie posiada tez swoje ograniczenia. W porównaniu do innych technologii NFC jest bardzo wolne – np. w porównaniu z BlueTooth (1/4 jego prędkości), ale a to nie zużywa tyle baterii, jest bardziej bezpieczne i całkowicie omija proces „parowania” urządzeń który mamy z BlueTooth.

Źródło: wpcentral.com


Autor: Dariusz Adamczyk

Z wykształcenia logistyk, ekonomista i informatyk. Interesuje się min. sportem, muzyką elektroniczną i dj'ingiem. Uwielbiam także nowe technologie: gadżety, rtv czy też urządzenia mobilne :)