Porównanie topowych modeli Windows Phone 8

|


Trzy czołowe marki zaprezentowały już swoje topowe smartphone’y z najnowszym systemem Microsoftu, czyli Windows Phone 8. Na samym początku Samsung “po cichutku” zaprezentował model Ativ S, następnie wielkie wydarzenie, czyli Nokia World z prezentacją Lumii 920, a dzisiaj – jak dobrze wiecie – do trójki “wielkich” dołączyła tajwańska marka HTC z modelem 8X.

Jeszcze mało kto miał możliwość bezpośredniego porównania wszystkich modeli, ale na podstawie specyfikacji można już wiele wywnioskować.

Zacznijmy od tego, co widzimy i czujemy od razu, czyli wymiary i waga. Zdecydowanie największy jest Samsung (137.2 x 70.5 x 8.7 mm). Na drugim miejscu mamy HTC (132.3 x 66.2 x 10.1 mm), a na końcu Nokia (130.3 x 70.8 x 10.7 mm). Ativ S ma zdecydowanie największy wyświetlacz (4,8 cala), co wymusza jego wymiary. Jednak 8X z ekranem o 0,5 cala mniejszym znacznie się nie różni wymiarowo. Nokia ze swoim 4,5 calowym wyświetlaczem ląduje w środku stawki. Zarówno Samsung jak i HTC wyświetlają system w rozdzielczości HD 720p. Nokia postanowiła dać kilka pikseli więcej i tak oto Lumia 920 wyświetli obraz o rozmiarach 768 x 1280 pikseli. Każdy z producentów postawił na “swój” typ wyświetlacza: Nokia – IPS LCD (PureMotion HD+), Samsung – Super AMOLED, HTC – SLCD 2. Wracając do początku, warto jeszcze wspomnieć o wagach urządzeń. Najlepiej wyczujemy w dłoni Nokię, która waży 185g. 50 gramów mniej waży Samsung, a jeszcze 5 mniej HTC. Spowodowane jest to zapewne jakością wykonania. Lumia zdecydowanie pod tym względem będzie wygrywać.

Idźmy dalej. Smartphone’y są wyposażone w różnej wielkości wyświetlacze, więc też pojemność baterii się różni. Najmniejszy wyświetlacz w HTC toteż tajwańska marka zastosowała baterię o pojemności 1800 mAh. Później mamy 4.5 calową Nokię z 2000 mAh baterią. I oczywiście Samsung, który wyposażył Ativa S w baterię o pojemności 2300 mAh. Czysto teoretycznie AMOLED’owy wyświetlacz Koreańczyków powinien pobierać najmniej energii. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Przekonamy się zapewne już niedługo.

Specyfikacja techniczna. Tutaj zbytnio nie ma co typować najlepszego, gdyż wszystkie 3 smartphone’y zostały wyposażone w te same podzespoły, czyli: procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 (dwurdzeniowy, 1.5GHz), GPU Adreno 225 i 1GB pamięci operacyjnej RAM. To ogromny skok w stosunku do obecnie znanych nam modeli. Jednak zagłębiając się dalej w cyferki znajdziemy różnicę w pamięci dla użytkownika – Nokia wyposażyła Lumię w dwukrotnie większe “dyski” (32GB) w stosunku do konkurencji, która proponuje 16GB. Samsung poszedł jednak o krok dalej i w Ativie S znajdziemy slot na karty pamięci microSD.

Aparat? Póki co poznaliśmy tylko możliwości Lumii i szczerze mówiąc wątpię, aby Samsung i HTC byli w stanie pokonać PureView. Oczywiście wszystkie 3 telefony nagrywają filmy w FullHD i posiadają kamerki do wideorozmów.

Reszta, czyli moduły łączności (LTE, GPS itd.) również wypadają podobnie w każdym z porównywanych modeli.

Jednak dobrze wiemy, że to Nokia ma w zanadrzu wiele ciekawych i ekskluzywnych aplikacji. Czy to jest w stanie przekonać Was do modelu fińskiej marki?  Jaki jest Wasz typ nie zważając na ceny?


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.