Nokia Lumia 920 oficjalnie zaprezentowana

|

Na trwającej właśnie konferencji Nokii i Microsoftu zaprezentowano w pierwszej kolejności Nokie Lumie 920 – pierwszy, flagowy model pochodzący z nowej generacji smartfonów Lumia. Potwierdziły się plotki które przedstawialiśmy Wam wcześniej. Najważniejszymi cechami nowego dziecka Nokii są: aparat wykorzystujący technologię PureView, nowa technologia wyświetlacza PureMotion HD+, bezprzewodowe ładowanie, oraz oczywiście nowy system – Windows Phone 8.

Urządzenie pracuje pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Snapdragon S4 taktowanego zegarem o częstotliwości 1,5 Ghz, który energie czerpie z baterii o pojemności 2000mAh. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest zakrzywiany ekran o przekątnej 4,5-cala i rozdzielczości 1280 x 768. Wyposażone zostało w aparat z matrycą o rozdzielczości 8,7 Mpix, wykorzystujący technologię PureView.  Pamięć dostępna dla użytkownika to 32 GB. Nie zabrakło także modułu łączności NFC.

PureMotion HD+ to nowa technologia wyświetlaczy stosowana w smartfonach firmy Nokia. Dzięki niej dostaniemy obraz o dużo lepszej jakości niżeli ten pochodzący z ekranów wykorzystujących technologię “ClearBlack”, stosowany we wcześniejszych generacjach smartfonów Nokia. PureMotion HD+ cechuje się szybszym odświeżaniem obrazu, wysoką rozdzielczością, opcją automatycznego dostosowania nie tylko jasności ale także nasycenia kolorów do warunków panujących na zewnątrz.

Podczas konferencji sporo czasu poświęcono na omówienie funkcji bezprzewodowego ładowania. Nie skończyło się tylko na zaimplementowaniu nowej funkcjonalności. Nokia zadbała także aby użytkownicy jej smartfonów mieli dostęp do “poduszek fatboy” (zdjęcie poniżej) w miejscach publicznych. Na początek podjęto współpracę z siecią kawiarni, oraz jedną z linii lotniczych w Wielkiej Brytanii. Polska będzie musiała jeszcze trochę poczekać. Plusem jest to, że bezprzewodowe ładowanie  jest zgodne ze standardem Qi, więc nie tylko użytkownicy Nokii będą mogli w ten sposób doładować swoje smartfony. Nokia robi pierwszy krok w celu udostępnienia “punktów ładowania” w miejscach publicznych, teraz kolej na pomoc innych firm.

W konstrukcji urządzenia niewiele się zmieniło w porównaniu do Lumii poprzedniej generacji. Do czynienia mamy po raz kolejny z obudową wykonaną z polikarbonu. Zresztą, po co zmieniać coś co jest dobre? Zmianie uległy jedynie wersje kolorystyczne urządzenia. Lumia 920 dostępna będzie w kolorach: żółtym, czerwonym, czarnym, białym i szarym. Ciekawostką jest zastosowanie przez Nokię udoskonalonego panelu dotykowego. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z naszego smartfona nawet w rękawiczkach. Ucieszy to na pewno wiele osób, ponieważ u nas zimi są dość ostre i bez rękawiczek raczej się nie obejdziemy.

Od razu po konferencji została także udostępniona strona dedykowana urządzeniu, z której możemy dowiedzieć się więcej o specyfikacji i zastosowanych technologiach. Strona dostępna tutaj.

Nokia zadbała o dobre podzespoły i wspiera je swoimi autorskimi aplikacjami. Jednak czy to wystarczy żeby powalczyć o miejsce w szeregu obok Androida i iOSa? Wszystko zależy od nas, konsumentów.

źródło: nokia.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.