Czy po premierze WP8 czeka nas wysyp akcesoriów?

|

Obecne smartfony z Windows Phone nie mogą się pochwalić dużą bazą akcesoriów. Teoretycznie są dostępne różnego rodzaju folie czy futerały ale brakuje bardziej zaawansowanych gadżetów takich jak stacje dokujące. Bolączką urządzeń pierwszej i drugiej generacji było różne umiejscowienie portu USB. W Lumii 800 schowany pod klapką, w dodatku na górze. W Lumii 900 odkryty ale dalej w nieodpowiednim miejscu. Podobnie w pozostałych urządzeniach. Stąd znikome zainteresowanie producentów takich gadżetów. Po premierze Windows Phone 8 sytuacja może się (wreszcie) zmienić. Dlaczego?

Na powyższych zdjęciach widać, że port micro USB jest umieszczony (nareszcie) na spodzie urządzenia, po środku. Nokia Lumia 820 oraz Samsung Ativ S są pierwszymi urządzeniami z Windows Phone 8, które są wyposażone w “ustandaryzowany” port micro USB.  Można zatem wnioskować, że jest to wymóg narzucony przez Microsoft tak jak to jest w przypadku trzech przycisków na dole wyświetlacza.

“Ale co mnie to”…czyli jakie to ma znaczenie dla użytkownika

Jeżeli nowe urządzenia będą miały port USB umieszczony zawsze w tym samym miejscu, producenci akcesoriów będą mogli stworzyć uniwersalne stacje dokujące. Skoro będzie wiadome, że zawsze na środku urządzenia będzie znajdował się port USB, będzie można stworzyć różnego rodzaju podstawki kompatybilne z wieloma urządzeniami. Obecnie każda stacja dokująca musi być stworzona pod konkretne urządzenie. Dla producenta jest kłopotliwe zaprojektowanie 20 różnych stacji tylko dlatego, że każde urządzenie ma w innym miejscu port USB. Po premierze tego problemu już nie będzie. Zostanie tylko kwestia szerokości, w jaką można “wcisnąć” urządzenie w stacji dokującej. Producenci będą mogli określić jaką maksymalną szerokość może mieć urządzenie lub po prostu z jakimi smartfonami jest kompatybilna ich podstawka.

Wreszcie użytkownicy Windows Phone będą mogli iść do KFC żeby zamówić jedzenie w niekonwencjonalny sposób:

Smartfon jako zegar, pogodynka i odtwarzacz? Dlaczego nie, skoro i tak musimy go podładować.

A może jako rozszerzenie standardowej klawiatury?

Sam osobiście czekam na elegancką stację dokującą. Tego właśnie brakowało mi dla mojej Lumii 800. Po premierze Windows Phone 8 jeśli pojawi się ciekawe urządzenie, będzie okazja żeby do niego dokupić również stację dokującą. Wam też tego brakuje?

źródło: wpcentral.com

Autor: Andrzej Stolarczyk

Haters gonna hate. But fuck them.