Samsung zrezygnuje z Androida na rzecz Windows Phone?

|

Niedawno do sieci trafiły przecieki, według których Samsung planuje pod koniec roku zaprezentować dwa urządzenia pracujące pod kontrolą Windows Phone 8. Informacje te wydają się być prawdziwe – jak twierdzi The Verge, pochodzą one wprost z rozprawy sądowej Apple vs. Samsung. Są to bardzo dobre nowiny dla samego Microsoftu, który nie będzie już polegać jedynie na Nokii, aby wypromować swój najnowszy system.

Według Forbes, który wczoraj wziął lupę ostatnie przecieki, Samsung może zdecydować się w przyszłości na porzucenie Androida na rzecz Windows Phone. Dlaczego? Na pewno Google nie ucieszy się, kiedy lider w produkcji smartfonów z ich systemem, wprowadzi na rynek bardzo ciekawe modele (“Oddysey” to odpowiednik SGS3), które za zadanie będą miały konkurować właśnie z Androidem. Może to bardzo negatywnie odbić się na relacjach obydwu firm. Nie wątpię, że w przyszłym roku Samsung zaprezentuje następcę Galaxy S3 z Androidem na pokładzie – nie zabija się przecież kury znoszącej złote jaja. Ale co jeśli eksperyment z Windows Phone 8 wypali? Co jeśli telefony Samsunga z WP8 na pokładzie będą się sprzedawały za jakiś czas równie dobrze jak te z Androidem? Przecież Windows Phone 8 to już pełnoprawny system, może śmiało zacząć realną walkę z innymi systemami mobilnymi. Jeśli tak będzie Samsung będzie musiał zdecydować na którym systemie mobilnym chce się skupić i z którym systemem mobilnym udostępniać premierowo swoje flagowe urządzenia. Gdyby Samsung zrezygnował z systemu Microsoftu, Google i jego Android nie mieliby się teoretycznie czego bać.

Ale nie rezygnuje. Samsung zapowiadając nowe urządzenia z mobilnymi okienkami pokazuje, że system Microsoftu jest godny uwagi. Idąc dalej, inni producenci, oraz konsumenci powinni również zwrócić uwagę na WP8. Jeśli tak się stanie, Android może zacząć tracić na popularności, tak jak niegdyś inne systemy na rzecz Androida. Teraz sytuacja może się powtórzyć, z tym że to Android może stracić na rzecz Windows Phone 8.

Jednak jak wszystko się potoczy zobaczymy w przyszłości. Pozostaje czekać na premierę Windows Phone 8. A ta już w październiku.

 źródło: forbes.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.