Konto developerskie – zakładanie, korzystanie i korzyści

|

konto developerskie

Po zmianach które zaszły w Windows Phone App Hub, zmienił się także proces zakładania konta developerskiego. Nieznacznie, lecz wielu użytkowników naszego forum miało problem z założeniem konta, więc wychodzimy im na przeciw i uaktualniamy nasz poradnik. Poza tym nie każdy wie o możliwościach jakie daje nam posiadanie takiego konta więc zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.

Co daje nam posiadanie konta developerskiego? Bardzo dużo. Pozwoli ono bowiem na zainstalowanie aż 10 aplikacji spoza Marketplace (nawet tych płatnych). Podpiąć do niego aż 3 telefony z Windows Phone. Oczywiście jeśli zechcemy pobawić się w tworzenie i publikacje własnych aplikacji – też nie stoi nic na przeszkodzie.

W tym poradniku przybliżę Wam proces zakładania konta developerskiego całkowicie za darmo. Normalnie, takie konto kosztuje 99$ rocznie, ale można troszkę nagiąć rzeczywistość i uniknąć tej opłaty. “Nagięcie” będzie polegało na założeniu maila z końcówką .edu, co poświadczy że jesteśmy studentami jednego z amerykańskich koledżów.

Zanim zaczniemy warto wiedzieć że:

  • Konto Windows Live którego używamy do rejestracji nie musi być ustawione w telefonie, ani w Zune. Polecam więc założyć nowe, przeznaczone tylko dla konta developerskiego. Chociaż jeśli ktoś chce może użyć swojego aktualnego konta.
  • Zapisujemy wszystkie dane bądź robimy zrzuty ekranu. Dane takie jaki data, kod pocztowy oraz odpowiedzi na pytania pomocnicze będą potrzebne później.
  • Cały proces dzieli się na dwa etapy: pierwszy, w którym założymy mail z końcówką .edu, drugi, w którym założymy konto developerskie i zweryfikujemy się jako student

Etap 1

Na początku będziemy potrzebowali amerykańskiego numeru ubezpieczenia społecznego (SSN), wchodzimy więc na stronę http://pl.fakenamegenerator.com/social-security-number.php. Wygenerowany numer kopiujemy do ramki poniżej i sprawdzamy do jakiego stanu jest przypisany. Tak jak wspomniałem już wcześniej, wszystkie dane trzeba zapisywać począwszy od teraz. W moim wypadku numer ubezpieczenia to 001-50-2587, a stan dla którego jest przypisany to New Hampshire (NH).

Następnie wchodzimy na stronę https://eims.maricopa.edu/MAW/MAW.html i zaznaczamy “I am a new student and have never attended any Maricopa Community College or Skill Centers.”, przepisujemy tekst z obrazka i klikamy “Next”.

Ukaże się nam kolejny formularz do wypełnienia. Wypełniamy tylko pola zaznaczone gwiazdką. National ID (SSN) to numer który wygenerowaliśmy w pierwszym kroku, wpisujemy same cyfry bez myślników. Na koniec klik na “Next”.

W kolejnym kroku sprawdzamy poprawność danych. Jeśli wszystko się zgadza klikamy “OK” i przechodzimy dalej. Nie musimy podawać poprawnych danych.

Następnym krokiem będzie kolejne wypełnianie formularza. Znów wypełniamy jedynie pola oznaczone gwiazdką. W tym kroku wracamy do naszego numeru ubezpieczenia społecznego, a dokładniej do stanu do którego był przypisany. W moim wypadku był to New Hampshire (NW). Wchodzimy na stronę http://www.mongabay.com/igapo/zip_codes/, odnajdujemy na liście swój stan i wybieramy jedno miasto i jego kod pocztowy. Ja wybrałem 03101 Manchester. W pole “City” wpisujemy wybrane przez nas miasto, “State” to stan z numeru ubezpieczenia, “Postal Code” to pięć cyfr przed miastem – w moim wypadku 03101. Email może być zmyślony, jednak ja podałem Live ID, które wcześniej utworzyłem. Hasło musi zawierać jedną wielką literę i cyfrę, przynajmniej 8 znaków. Polecam tworzyć takie samo hasło począwszy od nowego Live ID, żeby potem się nie pogubić gdzie się jakie podało, bo będzie jeszcze kilka haseł, ostatecznie i tak będziemy musieli zapamiętać tylko jedno.

W kolejnym kroku znów poproszeni zostaniemy o sprawdzenie poprawności danych, które podaliśmy. Dodam, że warto je zapisać. Jeśli wszystko się zgadza klikamy na “OK”. Następnie wybieramy dwa pytania pomocnicze, także warto je zapisać.

Tym sposobem Etap 1. dobiegł końca. Podsumowanie warto zapisać.

Do kolejnego etapu możemy przejść dopiero wtedy kiedy nasz mail z końcówką .edu zostanie aktywowany. W dni robocze trwa to krócej, w weekendy serwery są wyłączane i najczęściej trzeba czekać do poniedziałku godz. ~16.

Aby sprawdzić czy nasz email już działa logujemy się na tej stronie: http://goo.gl/rcGoZ

Etap 2

Drugi etap rozpoczniemy od stworzenia konta DreamSpark. Ponownie wypełniamy jedynie pola oznaczone gwiazdką. W mailu podajemy Live ID na które chcemy założyć konto developerskie. Wybieramy weryfikacje przez szkołę i podajemy: Chandler Gilbert Community College. Na koniec klik na “continue to verify”.

Następnie przejdziemy do weryfikacji, musimy przecież jakoś udowodnić że jesteśmy studentami. Podajemy email który stworzyliśmy w pierwszym etapie. Po jego podaniu dostaniemy komunikat: An activation e-mail has been mailed to you. Please follow the instructions in the e-mail to get your account verified.

Logujemy się więc na naszego maila w domenie maricopa.edu klikając tutaj. Klikamy na link który dostaliśmy w mailu. Po pomyślnej weryfikacji dostaniemy komunikat jak na obrazku niżej:

Klikamy na “Map your Accounts” aby połączyć konto DreamSpark z naszym Live ID. Dostaniemy komunikat: Your DreamSpark account has been successfully mapped to your Microsoft Account. Pozostaje klik na Continue.

Następnie logujemy się w Windows Phone Dev Center używając Live ID na które założyliśmy konto developerskie. Przechodzimy do swojego profilu klikając na swój mail po prawej stronie i klikamy na czerwony przycisk “Join now”. Wypełniamy wszystko jak na obrazkach poniżej.

W ostatnim kroku w rubryce Payment options zaznaczamy I’m a student.

To by było na tyle. Teraz pozostaje pobrać i zainstalować Windows Phone SDK.  Po instalacji uruchamiamy Start -> Windows Phone SDK7.1 -> Windows Phone Developer Registration,uruchamiamy Zune, podpinamy telefon bez blokady ekranu i wpisujemy Live ID i hasło – nasz telefon zostanie przypisany do naszego konta w Dev Center.

Aby zainstalować aplikację uruchamiamy Start -> Windows Phone SDK7.1 -> Application Deployment. Aplikacje można pobrać z naszego forum.

W razie problemów z procesem zakładania konta developerskiego zapraszam na forum. Pierwsza osoba która napisze do mnie maila otrzyma konto developerskie które utworzyłem w czasie pisania poradnika.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.