Identyfikacja oryginalnych baterii Nokii – czyli jak nie kupić bubla

|

Zanim zacznę to zapytam was czy bylibyście wstanie odróżnić oryginalną baterię od jej taniej imitacji na podstawie zmysłu dotyku? Pytanie wydaje się być podchwytliwe, ale odwiedź znajdzie w dalszej części tekstu.

Wszyscy wiemy jak boli kupno oryginalnej baterii w sklepie producenta czy w salonie operatora dlatego często decydujemy się na zakup baterii na aukcjach internetowych. Zwiedzeni zapewnieniami sprzedawcy o oryginalności ogniwa i atrakcyjną ceną kupujemy nową baterię z nadzieją na długotrwałą pracę i lepsze osiągi niż nasza obecna wyeksploatowana bateria. Po kilku tygodniach okazuje się, że ów nowa i oryginalna bateria sprawuje się gorzej i jej wydajność maleje z dnia na dzień w porównaniu z naszym starym egzemplarzem. Bateria BP-3L stosowana jest w modelach L610 i L710 i z pomocą tego poradnika postaram się ustrzec was przed kupnem lub pomogę wam zidentyfikować już posiadaną baterię z aukcji.

W przypadku tych nowych baterii brak jest hologramu , który do tej pory służył do dogłębnej identyfikacji pochodzenia ogniwa przez pracowników Nokii. Woli przypomnienia a zarazem zaciekawienia krótka historia hologramu po czym przejdziemy do analizy BP-3L kupionej na portalu aukcyjnym i tej wyjętej z telefonu.

W telefonach Nokia Lumia używane są dwa rodzaje ogniw: Li-Polymer, Li-Ion. Producentami ogniw są Samsung i LG. Obecne baterie posiadają zabezpieczenia przed przeładowaniem oraz głębokim rozładowaniem ogniw i mają znikomy efekt pamięciowy w porównaniu z bateriami starego typu. Dolna granica dla napięcia baterii używanej w telefonie to około 3.15V przy której telefon samoistnie się wyłączy w trakcie rozmowy. Dla stanu jałowego to 3.25V. Wartość 2.1V to minimum jakie wymagane jest aby możliwe było ładowanie baterii z poziomu HW bez udziału oprogramowania. Maksymalnym napięciem występującym na zaciskach baterii to niecałe 4.3V.

Od roku 2004 zaczęto stosować hologram w celu identyfikacji oryginału.
Oryginalny hologram jest płynny i zmienny zależnie od kąta widzenia jak na powyższej animacji. Zmieniały one swój kształt i zawartość na przełomie lat i od roku 2007 stosowany jest tylko jeden obraz i siedmio cyfrowym numerem zamiast starego 20sto cyfrowego. W przeszłości także te numery były pokrywane zdrapywaną farbą nanoszoną termicznie.
Oryginalny hologram zawiera mikro tekst (zawierający literówkę) nadrukowany wokół owalnego kształtu logo NOKIA ORGINAL ENHANCEMENTS.

To wygląda napis przy 100 krotnym powiększeniu:
Pora po krótkiej lekcji historii wrócić do naszych baterii. Baterię z aukcji kupiłem za równowartość 25zł z zapewnieniami sprzedawcy o jej autentyczności. Oczywiście bateria przyszła do mnie bez blistera co natychmiast może świadczyć o zamierzonym wprowadzeniu mnie w błąd. Sama szata graficzna naklejki że tak się wyrażę nie jest co prawda identyczna ale łudząco podobna. Była to jedna z niewielu baterii podróbek w cenie tak niskiej że, mogła to tylko być tania imitacja. Postaram się wejść w posiadanie innego egzemplarza z bardziej pasującymi elementami. Mimo wszystko nie wprawione oko kupującego jest w stanie pomylić i taką o której piszę w tym temacie.

Na początek zdjęcie porównawcze frontu obu baterii. Zauważone różnice to w stosunku do oryginału:

Brak napisu Nokia na podróbce
Cyfra 3 ma większą czcionkę
Sama naklejka wystaje nad korpus elektroniki i styków
Tylna strona baterii uwidacznia masę innych niedoróbek:
Brak nazwy Nokia
Zachodząca naklejka
Wyraźnie cieńszy obrys kosza
Numer seryjny zaczynać się powinien od 49…
Data produkcji powinna być nadrukowana taką samą czcionką jak SN tyle że odpowiednio mniejszą
Dodatkowo brak kółeczka z informacją o Recyklingu ale to nie jest wymagane
Kolejna fotografia pokazuje w którym miejscu naklejka powinna się kończyć.
Kwestia wyglądu samych styków została pominięta ale sam środek elektroniki różni się znacząco. Nie proszę o to abyście sprawdzali to bo może to się wiązać z uszkodzeniem samych styków.
Pora zajrzeć głębiej.
Zaczynamy od odrywania naklejek. Warto zwrócić uwagę na obecność kleju w obu sztukach. Pamiętacie pytanie z początku opisu? Teraz mogę potwierdzić i i powiedzieć jak z zamkniętymi oczami odróżnić podróbkę.
Oryginalna bateria Nokii posiada warstwę kleju na całej metalowej powierzchni ogniwa. Oderwana naklejka ma tylko znikome jego ilości i w zasadzie jest czystym kawałkiem śliskiego papieru. Co innego jest w tanich imitacjach. Klej był rozprowadzony na naklejce i po oderwaniu cały papier się klei a powierzchnia metalowa również posiada resztki kleju. Dla porównania spójrzcie na inną baterię w konfrontacji z podróbką poniżej:

Bateria BL-5J
Bateria BL-4C
Po wyczyszczeniu kleju z podróbki nie znajdziemy żadnych numerów i nazw więc należy przypuszczać, że pojemność ogniwa ma o kilkanaście/kilkadziesiąt procent mniejszą pojemność nić to sugeruje sprzedawca. Naniesiona numeracja na egzemplarz z telefonu sugeruje nam producenta danego ogniwa i w tym przypadku było to LG.
Wspomniałem, że elektronika także różni się znacząco ale nie namawiam was aby niszczyć dany egzemplarz. Patrząc od góry widzimy korpus gdzie w oryginalnej baterii znajdziemy zagłębienia po obu stronach.
Na końcowej fotografii rozkładówce widać wyraźnie różnicę z asymetrii obu naklejek. Podróbka zaczyna się w miejscu gdzie oryginalna się kończy. Kolor samej naklejki też pozwala odróżnić obie sztuki, okleina od Nokii ma kolor jaśniejszy i wyraźnie kontrastuje w czarnym górnym paskiem.
Jeżeli jesteście w posiadaniu podróbki inaczej wyglądającej niż ta moja to chętnie ja i inni forumowicze zapoznamy się z wyglądem w celu lepszej identyfikacji i uniknięcia nierzetelnych sprzedawców. Zapraszam do komentowania.