Nokia szykuje kolejną fotograficzną rewolucję

|

Słyszeliście o modelu Nokia 808? Na pewno wielu z Was o nim słyszało. I nie dlatego, że ma świetny system operacyjny, bo go nie ma. Nie dlatego, ze ma super mocne podzespoły, ich też nie ma. Większość z Was słyszała o nim ponieważ to w tym modelu Nokia pierwszy raz użyła rewolucyjnej technologii PureView, która przeniosła fotografie komórkową na wyższy poziom. Ale ja nie o tym miałem…

Nokia od zawsze przywiązywała dużą uwagę do jakości zdjęć w swoich flagowych modelach, co uczyniło ją liderem w dziedzinie fotografii komórkowej. Wszystko dzięki współpracy z firmą Carl Zeiss, dzięki której telefony tej marki mają najlepszą optykę na rynku i od niedawna, wspomnianej wyżej, autorskiej technologii PureView. A teraz wiemy, ze będzie jeszcze lepiej!

Na początku czerwca Nokia nabyła część udziałów w firmie Scalado. O ile Carl Zeiss jest firmą znaną niemal każdemu, o tyle Scalado może mówić niewiele. Jest to firma zajmująca się tworzeniem nowych technologii upraszczających i udoskonalających rejestrowanie i obróbkę zdjęć. Z ciekawszych rozwiązań można wymienić RAJpeg – technologię kodowania obrazu, która upraszcza ten proces, oraz zmniejsza użycie procesora oraz pamięci. Zainteresowanych innymi dokonaniami firmy zapraszam na stronę scalado.

Dziś natomiast Nokia poinformowała o zakończeniu procesu przejmowania technologii, developerów oraz własności intelektualnej Scalado. Co to oznacza dla nas, konsumentów? Nie wiadomo, ponieważ szczegóły są utajnione.  Prawdopodobnie konkretów dowiemy się dopiero kiedy Nokia wdroży nowe technologie do swoich produktów. Wiemy, że pracownicy, którzy przeszli ze Scalado do Nokii utworzą nowe centrum pracujące nad udoskonaleniem możliwości fotograficznych telefonów Nokia w przyszłości.

Sama Nokia oczekuje rezultatów, które opisuje równaniem: PV + SC = PV^2. Po tym co pokazała Nokia 808 PureView trudno sobie wyobrazić co może oferować udoskonalona technologia PV. Wygląda na to, że Nokia nie zamierza prędko ustąpić ze stanowiska lidera w kategorii fotografii mobilnej. Rewolucja dopiero się rozpoczyna.

Niedawno pisaliśmy o tym, że nadchodzi coś niesamowitego. Myślicie, że to nowy model z Windows Phone 8 na pokładzie z udoskonaloną technologią PureView? Moim marzeniem jest telefon z Windows Phone 8 na pokładzie, z optyką Carl Zeiss, technologią PV + SC, oraz wykonany w LumiaStyle ;)

źródło: nokia.com

 

 


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.