Windows Phone 8 oficjalnie! Jednak nie dla WP 7.5 Mango!

|

Na ten moment czekaliśmy bardzo, ale to bardzo długo. Dziś nareszcie możemy rozwiać wszelkie wątpliwości i powiedzieć jak będzie wyglądał Windows Phone 8.

Na starcie warto wyjaśnić kwestię aktualizacji obecnych smartphone’ów do “Apollo”. Niestety, ale ta wersja wydarzeń już była pewnego dnia przedstawiona: Klik! Tak jest, użytkownicy takich modeli jak Nokia Lumia 900 czy też HTC Titan II mogą pomarzyć o Windowsie Phone 8 na swoich słuchawkach. Dla nich Microsoft przygotowuje wersję systemu oznaczoną numerkiem 7.8. Czego możemy się spodziewać po… no właśnie, ta edycja “mobilnych okienek” nawet nie została nazwana, ale spodziewać się możemy na pewno braku wsparcia dla NFC, wielordzeniowych procesorów czy też wysokich rozdzielczości wyświetlaczy. Tyle, że to było pewne, bo po co obecnym modelom takie wsparcie. Jądro systemu także będzie się różnić w stosunku do tego z “Apollo”. Poza tym na pewno zobaczymy identyczne (lub zbliżone) UI w obu wersjach systemu. Microsoft zapewnia, że Windows Phone 7.8 trafi na wszystkie modele HTC, Samsunga i Nokii oczywiście (nie ma mowy o LG, co ciekawe).

Skoro już wspomnieliśmy o interfejsie systemu to przedstawmy go. Wiedzieliśmy wcześniej, że i desktopowa wersja systemu, i mobilna będą do siebie podobne. Jednak nikt nie spodziewał się, aż takiego “zjednoczenia”. Teraz nasze “mobilne kafelki” będą o wiele bardziej rozbudowane – możliwość dostosowania rozmiaru i dowolnego ułożenia już znamy, ale nie w tak luźnym ułożeniu:

Na deser filmik od Microsoftu prezentujący działanie nowych “kafelek”:

Duży wpływ na to ma oczywiście rozdzielczość wyświetlaczy nowych smartphone’ów, które będą mogły wynosić: WVGA (800x480px, 15:9); WXVGA (1280x768px, 15:9) i 720p (1280x720px, 16:9). Jak Microsoft zapewnia – gry i programy z Windows Phone 7.5 będą wspierane przez “Apollo”, bez konieczności dostosowywania ich do nowych wyświetlaczy. Kolejnym ważnym elementem z hardware, którym dotychczas mogły się popisać tylko i wyłącznie amerykańskie smartphone’y Samsunga z Windows Phone to… slot na karty pamięci! Tak, Microsoft w końcu się zdecydował na możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci poprzez karty MicroSD(HC).

W kwestii hardware nie zabrakło oczywiście wsparcia dla wielordzeniowych procesorów Qualcomma (Snapdragon – z początku dwurdzeniowych). Z tą firmą mają współpracować takie korporacje jak: HTC, Huawei, Samsung i jak najbardziej Nokia. I tym razem zabrakło wielkiego przegranego (?), LG.

Poza nowymi procesorami i nowymi rozdzielczościami, Microsoft zintegrował ze swoim mobilnym systemem moduł NFC, który zostanie także wykorzystany jako nasz mobilny “portfel”.

Teraz przejdźmy jeszcze do zmian w samym oprogramowaniu. Oczywiście tak, jak już pisaliśmy to kilka dni temu: w pełni zintegrowany z systemem zostanie Skype, a Nokia Maps (z mapami od Navteq, całość będzie działać offline) przejmie obecną rolę Bing Maps. Hegemonia Lumii zostanie przerwana :).

Także z Lumii pozyskano rozszerzone możliwości aparatu, o których już kiedyś pisaliśmy.

Skoro podzespoły będą znacznie wydajniejsze to i deweloperzy tacy jak Gemloft czy też Glu z całą pewnością skuszą się na wydanie nowych zaawansowanych gier na Windows Phone. I tak oto już zapowiedziano takie tytuły jak Nova 3 i Asphalt 7. Mamy nadzieję, że ceny będą przystępne.

Internet będziemy mogli przeglądać za pomocą przeportowanej przeglądarki z Windows 8, czyli Internet Explorer 10 z pełnym wsparciem dla HTML5 i JavaScript. Microsoft zapewnia, że nowa przeglądarka jest wyraźnie najszybsza w zestawieniu z Samsungiem Galaxy SIII, HTC One S czy też iPhonem 4S (z iOS 6 w wersji beta).

Niektórzy obecnie narzekają na brak możliwości aktualizowania systemu OTA (Over The Air). To także “Apollo” zmieni. Już nie będziemy musieli szukać kabla i podłączać smartphone’a do komputera, aby móc poznać nową wersję systemu. Wystarczy tylko połączenie z Internetem i naładowana bateria. Microsoft zapewnia także wsparcie dla nowych słuchawek przez 18 miesięcy. To podobnie jak w przypadku systemu Google (Android), ale w tym przypadku dodano jeszcze jedną klauzulę: “o ile podzespoły urządzenia obsłużą bezproblemowo nowe oprogramowanie”. Microsoft o niczym takim nie wspomniał.

Cóż więcej można napisać? Dowiedzieliśmy się naprawdę wiele. Sporo pozytywów, ale też i negatyw z samego początku newsa. Teraz nie pozostaje nic innego jak poczekać na pierwsze smartphone’y z “Apollo” i sprawdzić jak to wszystko będzie działać w praktyce. Niestety, nie wiadomo jak bardzo długo będziemy musieli czekać, żeby zobaczyć pierwszą słuchawkę z Windows Phone 8. Konkurencja jednak może czuć się zagrożona :). A LG? Zapewne wie, co robi.

 

źródło: theverge.com, neowin.net


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.