Blokowanie bootloader’a edytorem szesnastkowym (Lumia 710)

|

Kolejny łatwy sposób na zablokowanie bootloader’a w Lumii 710. Tym razem bez specjalnych aplikacji powstałych aby sprostać temu zadaniu. Po co go blokować? Pewnie już wiecie ale dla nowych użytkowników warto napisać. Zablokowany bootloader umożliwia nam zmianę oprogramowania na oryginalne po poprzednim Custom ROM lub innym oryginalnym, który był od nowości w telefonie. Oczywiście nie wszyscy muszą to robić. Część modeli L710 ma fabrycznie zablokowany zwany dalej DLOAD. Był Linux, był NSS i teraz kolejna alternatywa a mianowicie edycja i podmiana bitów edytorem szesnastkowym. Solucja przydatna w przypadku braku możliwości instalacji Linuxa oraz problemów z wykryciem telefonu w programie NSS szczególnie na systemach x64.

Na początek warto rozróżnić ich rodzaje i przyjąć nazwy jakimi będziemy się posługiwać :

DLOAD
– tak potocznie nazywa się zablokowany bootloader widoczny w menadżerze urządzeń jako DLOAD. Gdy mamy ten rodzaj możemy korzystać z aplikacji NCS do zmiany oprogramowania.

Qualcomm
– to skrócona nazwa od Qualcomm CDMA Technologies MSM tak potocznie nazywa się odblokowany bootloader, który umożliwia nam podmianę pliku nb oraz inne czynności serwisowe. W tym trybie nie można korzystać z aplikacji NCS do zmiany oprogramowania.

Jak sprawdzić na systemie Windows czy moja Nokia posiada odblokowany bootloader?

wyłącz telefon
przytrzymaj V+ i naciśnij Power, telefon uruchomi się w trybie download (czarny ekran)
włóż kabel USB i obserwuj zachowanie systemu
Jeśli wyskoczy monit o formatowanie to znaczy, że bootloader jest odblokowany. Jeśli nie zobaczysz takiego monitu to uruchom menadżer urządzeń i zobacz czy na liście urządzeń jest Qualcomm CDMA Technologies MSM i wymaga instalacji. To także oznacza, że booloader jest odblokowany. Nie musisz próbować aktualizacji sterowników dla tego urządzenia bo nie zostanie to zrobione na systemie Windows. Aby wyjść z tego trybu odłącz telefon i wykonaj:
– Lumia 710, wyjmij i wsadź baterię z powrotem

Pamiętaj! Nigdy nie akceptuj formatowania. w ten sposób wykasujesz bootloader z telefonu i nie będzie można go naprawić.

Czego potrzebujemy?

program H x D do pobrania ze strony autora http://mh-nexus.de/en/hxd/

plik nokia_osbl.mbn http://www.mediafire.com/?4ae7bqr0dmuchk2

Zaczynamy

Usuń wszelkie nośniki pendrive
Podłącz telefon w trybie download (Qualcomm)
Uruchom program H x D w trybie administratora
Z zakładki Dodatkowe wybierz Otwórz dysk
Odznacz Otwórz tylko do odczytu i wybierz Dysk wymienny 1
W oknie Sektor wpisz 1001 i naciśnij Enter
Kursor będzie migał obok znaków 0B 00 ….
Kliknij Otwórz i wyszukaj plik nokia_osbl.mbn. Otwórz go
Zaznacz wszystko naciskając Ctrl + A a następnie skopiuj Ctrl + C
Przejdź na zakładkę Dysk wymienny 1 (kursor miga przy 0B 00)
Z okna Edycja wybierz Wklej przez nadpisanie. Nowa zawartość będzie czerwona
Zapisz całość klikając Zapisz
Na koniec zamykamy program, odłączamy kabel USB. Usuwamy i wkładamy baterię po czym uruchamiamy normalnie telefon. Nie ma potrzeby wykonywać resetu.