Nokia chce wydać nową aplikację korzystającą z Bluetooth?

|

Windows Phone ma swoje ogromne zalety, ale też i wady. Jedną z największych jest oczywiście zablokowana możliwość komunikacji urządzeń z innymi za pomocą Bluetooth (nie licząc słuchawek/zestawów głośnomówiących) w celu wzajemnej wymiany danych. Jako, że producenci nie mogą zmieniać niczego w systemie, toteż trzeba liczyć na alternatywne rozwiązania. Nieco ponad 2 miesiące temu grupa Dark Forces Team wydała aplikację, która umożliwia transfer plików przez sieć Bluetooth. Jednak jej funkcjonalność i to, że działa jedynie na odblokowanych urządzeniach (i tak nie wszystkich) powoduje, że użytkownicy Windows Phone dalej mają utrudnione życie jeśli chodzi o komunikację z innymi urządzeniami w celu przesłania jakiegoś pliku. W stronę stworzenia podobnej aplikacji poszli także Finowie.

Nokia od początku swojej przygody z Windows Phone chce zaadaptować wszystkie funkcje z Symbiana na mobilny system Microsoftu. Kolejnym krokiem milowym ma być właśnie planowana przez Finów aplikacja umożliwiająca transfer plików przez Bluetooth. Oczywiście to (póki co) tylko plotka, ale według wszelkich zapowiedzi tenże program ma zawitać na wszystkie Lumie razem z aktualizacją systemu do Tango (która również wprowadzi tethering WiFi). Taki ruch pozwoli Lumiom zdecydowanie wybić się przed szereg, w porównaniu do innych marek korzystających z systemu Windows Phone. Zapewne – z czasem – aplikacja Finów zostanie przeportowana na pozostałe urządzenia, ale do tego będzie potrzebny odblokowany telefon. Takiego manewru jednak wszyscy nie chcą robić, a więc Nokia mocno “zaplusuje” u takich osób.

Wiele przodujących aplikacji przygotowanych przez Finów powoduje, że Nokia niejako staje się także liderem jeżeli chodzi o deweloperów. Nawigacja, mapy, muzyka i inne – te wszystkie programy (niedostępne teoretycznie dla konkurencji) sprawiają, że market dostępny tylko dla Lumii jest niedościgniony. Nokia o tym bardzo dobrze wie i w planach ma stworzenie odrębnego marketu o nazwie (ze swoim własnym logiem): “Nokia Marketplace”.

To wszystko powyżej to oczywiście tylko plotki, ale (podobno) mogą się sprawdzić. Nokia wyraźnie chce umocnić się na pozycji lidera na rynku Windows Phone. Omawiana aplikacja z całą pewnością pozwoli na zdobycie wielu nowych klientów.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.