Najlepszy telefon na słoneczne dni

|

Portal Pocket-lint postanowił sprawdzić, który ze smartphone’ów najlepiej sprawdzi się w mocno słoneczne dni, kiedy to czytelność wyświetlaczy wystawiana jest na ciężką próbę. Do testu zostały wykorzystane topowe modele czołowych marek, z różnymi interfejsami (co jak się okazuje też ma duże znaczenie w końcowym rezultacie).

I tak oto w teście możemy ujrzeć:

  • Samsunga Galaxy S2;
  • Samsunga Galaxy S3;
  • Nokię Lumię 900;
  • Sony Xperię S;
  • HTC One X;
  • IPhone’a 4S.

Widać prym smartphone’ów z Androidem (4 : 1 Windows Phone : 1 iOS). Zabrakło niestety reprezentanta BlackBerry, ale nie można mieć wszystkiego na raz.  Warto zwrócić uwagę na typy zastosowanych wyświetlaczy. W porównaniu wykorzystano 3 słuchawki z wyświetlaczami OLED’owymi (SAMOLED+ w SGS2, SAMOLED H

D w SGS3, ClearBlack AMOLED w Lumii 900) i 3 z ekranami LCD (Super Clear LCD w One X, Super LCD oraz Retina (IPS LCD) w iPhone’ie). Od razu ten podział jest widoczny w ułożeniu “zawodników” na pierwszym zdjęciu. Nie bez kozery tak ustawiono telefony – od lewej do prawej strony mamy rosnącą jasność wyświetlaczy. Dokładniej to widać na poniższej, czarno-białej wersji zdjęcia.

Wyświetlacze OLED’owe nigdy nie słynęły z jasnych barw, a Retina wręcz przeciwnie, co od razu rzuca się w oczy. Jednak jak wspominałem na początku – jasność to nie wszystko. Gdyby tak było to już pierwsza grafika byłaby odpowiedzią na pytanie o najlepszy smartphone na słoneczne dni.

Redaktorzy Pocket-lint postanowili nie zwracać uwagi na wszelkie cechy i “statystyki” poszczególnych typów wyświetlaczy i najzwyklej w świecie wyszli na dwór. Tam czekały na nich mocne promienie słoneczne. Jakie są wyniki takiego “eksperymentu”? Na początek oceńcie sami:

Pocket-lint stanowczo zawiodło się reprezentacją Samsunga, która nadaje się jedynie do ciemnych pomieszczeń. HTC One X również miał pewne problemy, ale tutaj główny kłopot sprawiła nakładka SenseUI. Z kolei ostatni z przedstawicieli rodziny Androida, czyli Sony Xperia S pozytywnie wypadła w “słonecznym” teście. IPhone już na starcie miał zwiększone szanse na zwycięstwo, co też zostało zauważone przez testerów, którzy nie mieli żadnych problemów z obsługą najnowszego dziecka Apple. W tym wypadku redaktorzy zwrócili uwagę na jaskrawe ikony iOS, które zdecydowanie pomogły w obsłudze smartphone’a. Teraz najważniejsze (dla naszego portalu :) ), czyli wyniki Lumii 900. Cytując: “najlepsze doświadczenia zebraliśmy korzystając z Nokii, dzięki prostemu do zobaczenia interfejsowi”. Sprawa jest prosta – czarne tło z dużymi kafelkami o sporym kontraście. To recepta na sukces w tego typu konfrontacjach.

źródło: pocket-lint.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.