Pierwsze wycieki Nokii z Windows Phone i PureView

|

Odkąd Nokia pokazała na targach Mobile World Congress w lutym model 808 od razu wszyscy zastanawiali się, kiedy ta technologia wejdzie w świat systemu, w który Finowie pakują ogromne ilości gotówki, czyli Windows Phone. Nokia od razu powiedziała, że taki model jest planowany, a dziś do sieci wyciekły pierwsze konkretne informacje na temat takiego urządzenia.

Oczywiście nie są to żadne konkrety, a jedynie grafiki i przypuszczalna specyfikacja, ale zawsze to coś. Przejdźmy, więc do specyfikacji. Zapewne Nokia poczeka do premiery “Apollo“, które wprowadzi znacznie lepsze i wydajniejsze podzespoły do gry, a one okażą się niezbędne przy – wręcz – topowym modelu marki. Tak, więc głównym mózgiem telefonu będzie dwurdzeniowy procesor Snapdragona (S4 “Pro”), a za grafikę będzie odpowiedzialny chip o nazwie Adreno 320. Już to gwarantuje niesamowitą wydajność, ale dzisiaj, a co będzie w momencie premiery to się dopiero zobaczy. Pamiętajcie, że to nie jest oficjalna specyfikacja. Dodatkowym aspektem, który “Apollo” dopuści do Windows Phone to znacznie lepsze rozdzielczości obrazów wyświetlanych przez ekrany. Nie obejdzie się, więc bez HD (czy 720p, czy już może 1080p – 4,3 cala). Mało tego, wyświetlacz ma być zakrzywiony – podobnie, jak w przypadku Samsunga Galaxy Nexusa. Teraz to, co dla PureView najważniejsze, czyli aparat – matryca? 41MPx, filmy? FullHD. Czyli to samo, co w przypadku Nokii 808. Jakość zdjęć i filmów po prostu będzie nieporównywalna w stosunku do konkurencji. Chyba, że i ta coś podobnego wymyśli :)

Teraz przejdźmy do wyglądu nowego topowego urządzenia Nokii. Oczywiście to wstępne grafiki (rendery), więc z dystansem podchodźmy do tego, co zaraz zobaczymy:

Nie jest to typowa bryła telefonu. Wspomniany wyświetlacz jest wyraźnie zakrzywiony, z tyłu wielkie oko aparatu, co powoduje, że ekran wydaje się maluteńki. Design jest oryginalny, Nokia nie ma zamiaru powtarzać cały czas bryły Lumii 800/900. To dobrze. Kiedy premiera? Nie wiadomo, ale najprawdopodobniej pod koniec roku, gdy już “Apollo” ujrzy światło dzienne.

A jak Wam do gustu przypadła “nowa” Nokia? :)

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.