Emulator NES dla WP7

|


Starsze pokolenie (jak np mój rocznik 88) pewnie pamięta czym był Pegasus. W latach 90 była to bardzo popularna konsola (podróbka konsoli NES firmy Nintendo). Na bazarach roiło się od różnych wersji i gier po 3zł. Wielu z nas godzinami grało w Contrę czy Mario. Teraz możemy wrócić do tamtych czasów dzięki programowi vNESLight autorstwa Nudua.

Emulator jest bardzo prosty w obsłudze. Działa w trybie Landscape i Portrait, wykrywa czy nasze urządzenie jest pierwszej czy drugiej generacji, obsługuje fizyczną klawiaturę, zapisuje stan gry (jak na prawdziwy emulator przystało), potrafi opuszczać klatki (jeśli nasze urządzenie jest za wolne żeby na czas wyrenderować obraz) oraz co ciekawe – potrafi wyeksportować stan gier do naszego SkyDrive’a ;)

Poniżej znajduje się galeria screenów z programu

A tutaj filmik prezentujący działanie emulatora

ROMy możemy dodawać na dwa sposoby:

  • Piewszy (i wg mnie najlepszy) sposób to pobieranie plików bezpośrednio ze SkyDrive’a. Po zalogowaniu się na nasze konto możemy wybrać dany ROM (w formacie *.nes lub *.zip) i ściągnąć go bezpośrednio do emulatora.
  • Drugi (mniej wygodny) to podanie ścieżki URL do pliku.

Wszystko jest niby fajne, ale emulator nie jest idealny. Na Lumii 800 zdarzają się przycięcia i zwolnienia, ale jest to zapewne kwestia optymalizacji emulatora. Kolejna sprawa to kompatybilność – emulacja nie zawsze się udaje. Czasami przywita nas szary ekran. Może to być wina wadliwego ROMu albo brak wsparcia dla konkretnej gry jeśli wymaga specyficznych modyfikacji. Sterowanie nie należy do najprostszych. Jest to chyba najsłabszy punkt całego programu.

vNESLight wymaga jeszcze wiele pracy, jednak jest w pełni funkcjonalny i już na tym etapie daje wiele radości.

Program jest dostępny w wersji darmowej (zawierającej reklamy) http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/3d8e51b8-1884-4aa7-bb2c-2eda47745a27

i płatnej pozbawionej reklam http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/11ff7758-04ea-42d9-b012-55f90de82b10

Bardzo optymistyczny jest też fakt, że jest to pierwszy emulator, który jest dostępny w Marketplace. Możliwe że w przyszłości powstaną kolejne np PlayStation i będziemy mogli zagrać w takie hity jak Tekken 3 ;) Niby ten cały .NET jest taki ociężały (oczywiście wg hejterów)…a jednak potrafi emulować inne urządzenia ;)


Autor: Andrzej Stolarczyk

Haters gonna hate. But fuck them.