Upgrade/Downgrade/Dead Phone programem Nokia Care Suite

|

W końcu wszystko pod jednym dachem z myślą o Was drodzy forumowicze. Z każdym pojawieniem się nowej odsłony Nokia Care Suite mieliśmy możliwość stopniowej obsługi naszych Lumii aż do dziś, gdzie obecna wersja i każda następną umożliwia zmianę oprogramowania na wersję wyższą oraz niższa bez potrzeby zmiany nazwy katalogów czy też nazw samych plików jak to miało miejsce we wcześniejszych opisach na forum. Jako że słowo Refurbish znane jest doskonale większości Was zaś Recovery pojawiło się z wydaniem NCS dla modeli z Windows Phone należy określić zakres zastosowań dla tej metody. Samo Recovery powinno byś stosowane w przypadku gdy nie mamy możliwości podłączenia sprawnego egzemplarza w celu przeprowadzenia operacji Refurbish. Owszem można nadal jej używać ale nie bezpośrednio, ponieważ służy ona tylko do fleszowania wersją wyższa albo tą samą ale po wcześniejszej zmianie nazw. Jak sami widzicie ta metoda jest bardzie skomplikowana i zastąpimy ją na stałe sposobem Recovery na sprawnym telefonie, który do zainicjowania procesu musimy wyłączyć.

Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność!

Plusy:

 • automatyczne wykrycie plików oprogramowania bez zmiany nazw
 • bezpośrednia obsługa modeli 710 i 800

O czym należy pamiętać zanim zaczniemy:

 • dla opcji downgrade i update postępujemy tak samo
 • język polskie znajduje się w każdym firmware. Przynajmniej w kilkunastu wgrywanych przeze mnie
 • do pobierania firmware nie używamy navifirm, co najwyżej sprawdzamy dostępność
 • tym sposobem możesz wgrać jakąkolwiek wersję z nafivirm czy to dedykowaną czy taką z wyższym numerem od naszego
 • w nowym oprogramowaniu kontakty zostaną przywrócone po synchronizacji z kontem Live
 • jeśli developersko odblokowałeś Lumię to po zabiegu należy ją zarejestrować ponownie. Licznik nie zmienia się dla tego samego IMEI
 • nie można zrobić kopii aplikacji, zdjęć itp. i wgrać jej na nowy system. Dokonujemy synchronizacji przez Zune zanim zaczniemy
 • numeracja nowych zdjęć i filmów zacznie się od początku dodając cyfry w nawiasach w przypadku synchronizacji do tego samego folderu
 • w przypadku fleszowania softem innym niż ten dla naszego Product Code w momencie aktualizacji przez Zune nie powróci pierwotny soft czyt. branding pierwotnego operatora

Lumia 710 i napotkane problemy z downgrade.

Model ten napotkał ostatnio na kilka problemów w przypadku downgrade o czym mogliście poczytać na forum. Sam osobiście wymieniałem płytę główną gdy w trakcie procesu a w zasadzie na początku pojawiło się okno formatowania dysku co przez pomyłkę zaakceptowałem.

  • Skutek?
   – Wykasowany bootloader i nowa płyta główna. Dziś dokonałem ponownie próby zaniżania do pierwszej wersji 7740 (widoczny na screen’ie) zakończony sukcesem.

  • Co zawiniło?
   – Sterowniki. Po naciśnięciu Start system zainstalował dodatkowe drivery.
  • Jak to naprawić?
   – Zamykamy NCS, klikamy Start -> Urządzenia i drukarki ->prawym na ikonie komputera -> wybieramy Ustawienia instalacji urządzeń a potem jak na obrazku:

 • Następnie uruchom system ponownie i spróbuj raz jeszcze.

Pamiętaj! Nie akceptuj prośby o formatowanie dysku po naciśnięciu Start. W Twoim komputerze wystąpił konflikt sprzętowy i tylko reinstalacja ewentualnie ponowne uruchomienie może pomóc.

Czego potrzebujemy?

Po instalacji obu uruchamiamy NDPM i pobieramy odpowiednie oprogramowanie. Wpisujemy rm-801 (Lumia 800) albo rm-803 (Lumia 710) i szukamy odpowiedniego wariantu i ściągamy je do domyślnej lokalizacji.

Cały soft zostaje pobrany do domyślnej lokalizacji i nie należy jej zmieniać. Jeśli wcześniej posiadałeś soft na dysku należy go wykasować lub przenieść, aby folder rm-xxx był pusty przed pobieraniem.

Lokalizacje:
• Windows XP: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages
• Windows 7: C:\Program Data\Nokia\Packages

Mamy już wszystko przygotowane więc uruchamiamy program Nokia Care Suite, a następnie Product Support Tool For Store 5.0

Funkcja Recovery działa tylko z martwym telefonem bądź też sprawnym, ale wyłączonym. Chcąc zmienić firmware wyłączamy go, ale nie podłączamy jeszcze. Będziemy poproszeni o to później. Aplikacja uruchamia z domyślnie ustawionym NO CONNECTIONS jeśli nie wykryje sprawnego telefonu, pozostawiamy tak. Klikamy File i następnie Open Product i szukamy na liście:
• RM-801 (Nokia Lumia 800)
• RM-803 (Nokia Lumia 710)

Postępując według wskazówek na filmie klikamy Programming, a następnie Recovery. W oknie Properties zobaczymy wersję pobranego oprogramowania z naszym wariantem. W przypadku braku wersji klikamy Update list.

Klikamy Start i ukaże się nam okienko z informacją:
– usuwamy kabel USB,
– wyłączamy telefon,
– wkładamy kabel USB jednocześnie trzymając przycisk podgłaszania (volume up),
– klikamy Retry, telefon raz za wibruje i trzymamy przycisk podgłaszania, aż proces nie zacznie się.

Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem należy:
– Lumia 710, wyjąc baterię i wsadzić ponownie
– Lumia 800, przytrzymać POWER przez 10sek do wyczucia wibracji
– ponowić procedurę

Po pięciu minutach proces zakończy się sukcesem oznajmiając nam to wiadomością Recovery Completed.

Materiał wideo z procesu fleszowania wersją wyższą modelu 800:

 

Materiał wideo z procesu fleszowania wersją wyższą modelu 710:

 

Materiał wideo z procesu fleszowania wersją niższą (downgrade) modelu 710: