Okienkowy przegląd Marketplace [12.03.2012]

|

Druga dawka aplikacji przed Wami. Dzisiaj będziecie mogli poznać aplikacje, które ułatwią podróżowanie komunikacją miejską, podróżowanie samochodem i umilą podróże/urozmaicą Wasz wolny czas. Dla takiego urozmaicenia przygotowaliśmy także trzy gry: jedna znana jest z innych platform pod różnymi nazwami, a dwie pozostałe to typowe ćwiczenie szarych komórek. Wisienką na torcie jest specjalny program pozwalający urozmaicić wygląd naszego smartphone`a. Pamiętajcie, że dalej możecie składać propozycje swoich aplikacji w specjalnie do tego przygotowanym wątku na naszym forum.

Na skład dzisiejszych 7 aplikacji składają się:

  1. Transportoid – polecił Dami35;
  2. Yanosik – polecił Andrzej;
  3. Ipla – polecił Andrzej;
  4. MonsterUp;
  5. Minesweeper (Saper);
  6. Sudoku;
  7. Metro Theme.
Artykuł tak jak ostatnio, tak i dzisiaj jest autorstwa dwóch osób: Łukasza Pająka (Pewek) i Rafała Perskiego (Bones). Zaczynamy!

 

1. Transportoid. Aplikacja od dłuższego czasu dostępna w markecie w wersji Beta (v0.5). Głównym założeniem tego stosunkowo prostego programu jest zamieszczenie rozkładów jazdy autobusów miejskich. Baza danych miast jest naprawdę imponująca, a wszelkie korekty wprowadzane są natychmiastowo. Oczywiście aplikacja sama rozpoznaje dni tygodnia, święta itp., więc nie musimy się martwić w weekend, że patrzymy na rozkład na dni powszednie. Możemy przeglądać godziny przyjazdów i odjazdów według linii autobusowych oraz według przystanków. Jako, że jest to wersja Beta nie obędzie się bez błędów. Ich na szczęście dużo nie ma, ale kuleje nieco prędkość samego programu – w wielu momentach możemy spotkać się ze spowolnieniami.


Aplikacja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/928fbe8a-8880-4d54-acf6-744fba7b4fa0

2. Yanosik. Zmotoryzowanym raczej nie trzeba przedstawiać tej aplikacji. Łączy ona w sobie antyradar, nawigację, informacje o wypadkach, korkach i znacznie więcej. Jest to niezbędnik dla tych, co często podróżują. Wszystko odbywa się na zasadzie informowania innych użytkowników poprzez zaznaczanie miejsc z np.: radarem, wypadkiem itd. Wszystko to odbywa się poprzez Internet, więc ten jest niezbędny do prawidłowego działania Yanosika. Jest to – podobnie jak Transportoid i Ipla – aplikacja polskiej produkcji, dostępna za darmo w Marketplace. Do pracy nie można mieć zastrzeżeń, aczkolwiek czasami zdarzy się leciutkie zwolnienie.

Aplikacja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/d3cf38aa-8187-40d8-8030-25091ca592aa

3.  Aplikacja Ipla jest chyba każdemu znana, ponieważ została wydana na większość systemów operacyjnych. Nie tak dawno aplikacja została wydana na nasz system Windows Phone i od razu stała się jedną z najpopularniejszych aplikacji znajdujących się w polskim Marketplace. Aplikacja działa jako telewizja internetowa, czyli służy do przeglądania VOD (Wideo na życzenie) i to wszystko za darmo. W bazie Ipla znajduję się ponad 20tys plików wideo m.in. znajdziemy tam materiały wideo z Telewizji Polsat, TV4 czy nawet Telewizji Publicznej. Jak udało mi się przetestować aplikację na WP, nie posiada ona wszystkich materiałów, które znajdują się w samej bazie Ipla np. materiały z Telewizji Publicznej takich jak M jak Miłość i wiele wiele innych. Sama aplikacja działa dosyć szybko i stabilnie, lecz trochę brakuje jej do ideału. Na szczęście wszystko jest za darmo i każdy powinien być zadowolony z tej aplikacji. Minusem tej aplikacji jest to, że przy jej użytkowaniu pobór mocy telefonu jest nawet 10 razy większy, co za tym idzie bateria zostaje rozładowana nawet w kilka godzin.

Aplikacja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/e3f34e71-a758-4c80-a20c-f957a7252614

4. MonsterUp to świetna gra platformowa, w której za zadanie mamy pomóc małym potworkom dostać się jak najwyżej. Wraz z graniem gry dostajemy gwiazdki, dzięki którym odkrywamy nowe krainy i nowe potworki. Każdy z potworków posiada unikalną moc, dlatego warto odblokować je wszystkie. W aplikacji mamy dwa tryby gry Normalny i Dynamiczny, który osobiście preferuje. Aplikacja jest w dwóch wersjach: Lite (darmowa), gdzie jedynym ograniczeniem jest wybór jednej krainy oraz jeden potwór. Oczywiście nie brak w wersji Lite reklam zachęcających do kupna pełnej wersji. Na szczęście tryb Dynamiczny znajduję się w wersji Lite co uważam jest dobrym posunięciem. W pełnej wersji jest wszystko to co opisałem powyżej, czyli wybór wielu potworków czy krain. Pełna wersja uważam, że jest za przyzwoitą cenę ponieważ zapłacimy za nią tylko 4,49zł.

Wersja Lite do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/da53cfe4-9712-4c95-b47d-b80e79e0bdc4

Pełna wersja do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/e51733bd-cd13-e011-9264-00237de2db9e

5.  Przyszła kolej na następną grę, podobnie jak Pasjans w pierwszej części OPM, która powinna być od razu dostępna na smartphone`ie z Windows Phone, czyli Saper (Minesweeper). Tym razem – w przeciwieństwie do Solitaire – jest to gra dostępna z Xbox Live, więc do odkrycia mamy wiele achievement`ów (osiągnięć), do odblokowania wiele “wspomagaczy” i inne. Zasady gry zapewne nikomu przedstawiać nie trzeba, więc od razu zachęcam do pobrania gry – potrafi ukraść wiele czasu z życia.

Gra do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/0b00c4a3-eda9-e011-a53c-78e7d1fa76f8

6. Japońska gra Sudoku, która zyskała popularność na całym świecie musiała się znaleźć w Marketplace. Aplikacja została zintegrowana z XBOX Live i całkowicie spełnia swoje zadanie. Musimy rozwiązać łamigłówkę, której celem jest wypełnienie diagramu 9×9 w taki sposób, aby w każdym wierszu oraz kolumnie i w każdym mniejszym kwadracie 3×3 znalazło się tylko po jednej cyfrze od 1 do 9. Mamy  4 poziomy trudności oraz tryb treningowy. Im większy poziom trudności, tym więcej punków XP na nasze konto XBOX Live. Wraz z przechodzeniem gry otrzymujemy tzw. PowerUp’y, dzięki którym łatwiej przejść trudniejsze poziomy. Jest to bardzo dobra łamigłówka do trenowania naszego mózgu, która naprawdę działa i polecam ją wszystkim. Oczywiście aplikacja jest w pełni darmowa i uważam, że powinna się ona znaleźć w każdym urządzeniu z Windows Phone.

Gra do pobrania: http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/a81bbf9c-530e-47be-bd86-c74c156a1d71

7.  Metro Theme jest  aplikacją Homebrew i jak każda tego typu aplikacja wymaga odblokowanego telefonu. Niestety samo odblokowanie nie wystarczy i wymagane jest także odblokowanie Interopu. Aplikacja jest bardzo przydatna dla osób, którym znudził się podstawowy wygląd telefonu. Służy ona do zmiany dwóch podstawowych motywów jakim jest ciemny i jasny. Aplikacja jest ciągle rozwijana przez autora Nickg, który dodaje regularnie nowe motywy wraz  z nową wersją aplikacji. Najnowszą wersje Metro Theme znajdziemy zawsze tylko i wyłącznie w aplikacji Bazaar czyli alternatywnym marketplace z aplikacjami Homebrew.

Aplikacja do pobrania z linku powyżej (Bazaar).Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.