Lumia 610 oficjalnie pokazana!

|

Tego się nikt nie spodziewał – Nokia Lumia 610, czyli niskobudżetowy model, który ma jedynie wprowadzić zainteresowanych do świata Windows Phone okazuje się bardzo ciekawym modelem. To pierwszy telefon z nowym systemem “Tango”, który właśnie umożliwia korzystanie z  “mobilnych okienek”  wszystkim, niezależnie od ich budżetu. Jego prezentacja miała miejsce dzisiaj, na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

W porównaniu do tego, co wcześniej mogliśmy wyczytać, zgadza się jedynie ilość pamięci RAM i oczywiście wygląd. Ten drugi może się naprawdę podobać, widać, że designerzy Nokii nie utknęli na obudowach unibody Lumii 800 i 900 – jednak wykonanie nie jest już tak dobre, co w przypadku poliwęglanu. Tak, jak pozostałe Lumie, tak i 610`tka dostępna będzie w wielu wersjach kolorystycznych (czarna, różowa, biała i niebieska):

Przejdźmy do specyfikacji technicznej. Jak już wspominałem, z przedpremierowymi plotkami potwierdziła się ilość pamięci RAM – 256MB. Niedużo, ale na czymś trzeba było zaoszczędzić. Poza tym oczywiście zgadza się także wersja systemu – jest to “Tango”, a to potwierdza jeszcze procesor, czyli Snapdragon S1, którego zegar jest taktowany częstotliwością 800MHz. Wyświetlacz miał mieć przekątną 3,2 cala i inną niż standardowa obecnie rozdzielczość (WVGA -800x480px) – jest jednak inaczej, dużo lepiej. Nokia w stylowej obudowie zmieściła 3,7 calowy wyświetlacz LCD o znanej nam rozdzielczości 800x480px. Tak samo aparat – miał mieć matrycę 3MPx, ale jednak Finowie do 610`tki wrzucili 5MPx oraz dołożyli diodę LED do doświetlenia. Jego szerokokątny obiektyw ma 28 mm i sensor posiada przysłonę f/2.2. Oczywiście nie zabrakło takich modułów jak HSDPA, HSPA, EDGE, Bluetooth, WiFi 802.11B/G/N i innych podstawowych.

Lumia 610 zasilana jest z ogniwa, którego pojemność wynosi 1300mAh – mało, ale producent zapewnia, że to wystarczy na 7,5 godziny rozmów i do 530 godzin czuwania. Można to też przeliczyć na 35 godzin odtwarzania muzyki i 7 godzin wideo.

W porównaniu do poprzednich plotek nie zmieniła się także cena – Lumia 610 została wyceniona na 800zł, co jest bardzo dobrą ofertą. Pamiętajmy, że to cena prosto od Nokii i z pewnością szybko spadnie. Androidzie, czuj się zagrożony :).

Na koniec to, czego wszyscy się obawiają – działanie systemu Windows Phone na gorszych podzespołach. Jak myślicie, “Mango” będzie dużo szybsze? Jeżeli Wasza odpowiedź brzmi tak to obejrzyjcie poniższy filmik i zobaczcie, jak bardzo się mylicie:

Oczywiście nie należy porównywać działanie gier i wymagających programów. Jednak sam system działa dalej sprawnie, szybko i bez problemów (przynajmniej na prezentacji).

Windows Phone razem z tym modelem wkracza do tanich abonamentów, gdzie ma wielkie szanse na sukces (pamiętajmy, że to Nokia). Jak Wam się podoba ten telefon?

 

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.