Zaniżanie firmware oraz naprawa “martwej” Nokii programem NCS

|

Tym chytrym sposobem, a zarazem bezpiecznym, zaniżymy oprogramowanie w naszej Lumii bądź ożywimy ją gdy jakimś trafem wcześniejsza aktualizacja nie zostanie poprawnie zakończona i telefon jest po prostu martwy. Opis na przykładzie modelu 800 w którym soft został zaniżony z najnowszego 8107 do najniższego 7740. Jako, że Phoenix jeszcze nie obsługuje modeli Lumia to możliwe jest to w innym fińskim programie jakim jest Nokia Care Suite. Zanim zainstalujemy NCS musimy pobrać oprogramowanie Zune.

Upewnij się, że bateria jest naładowana w przynajmniej 30% i że skopiowałeś ważne pliki.

Robisz to na własną odpowiedzialność!

Czego potrzebujemy:

Pobieramy oprogramowanie za pomocą Nokia Data Package Manager dostępnym na forum. Wpisujemy rm-801, w tym wypadku dla Lumii 800, szukamy odpowiedniego wariantu i ściągamy je do domyślnej lokalizacji.

Cały soft zostaje pobrany do domyślnej lokalizacji i nie należy jej zmieniać. Jeśli wcześniej posiadałeś soft na dysku należy go wykasować lub przenieść, aby folder rm-801 był pusty przed pobieraniem.

Uruchamiamy jakiś menadżer plików aby mieć podgląd na nasze nowe pliki w tych lokalizacjach:

  • Windows XP: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages
  • Windows 7: C:\Program Data\Nokia\Packages

Tworzymy pusty katalog o nazwie rm-817, a po prawej stronie otwieramy katalog rm-801 z wcześniej pobranym oprogramowaniem. Zaznaczamy wszystkie pliki w katalogu rm-801 i przenosimy do katalogu rm-817.

Mamy już wszystko przygotowane więc uruchamiamy program Nokia Care Suite, a następnie Product Support Tool For Store 5.0.

Funkcja Recovery działa tylko z martwym telefonem bądź też sprawnym, ale wyłączonym. Ja chcąc zaniżyć firmware wyłączyłem go, ale nie podłączyłem jeszcze. Będziemy poproszeni o to później. Aplikacja uruchamia z domyślnie ustawionym NO CONNECTIONS jeśli nie wykryje sprawnego telefonu, pozostawiamy tak. Klikamy File i następnie Open Product i szukamy na liście wariantu RM-817 i Open.

Dlaczego akurat rm-817? No cóż, NCS nie ma w standardzie metody Recovery dla naszego wariantu rm-801, tylko ten drugi, ale podmieniając pliki w folderze docelowym udaje się w prosty sposób przechytrzyć samą aplikację.

Postępując według wskazówek na filmie klikamy Programming, a następnie Recovery. W oknie Properties zobaczymy wersję pobranego oprogramowania z naszym wariantem rm-801.

Klikamy Start i ukaże się nam okienko z informacją:

  • usuwamy kabel USB
  • wyłączamy telefon
  • wkładamy kabel USB jednocześnie trzymając przycisk podgłaszania (volume up)
  • klikamy Retry, telefon za wibruje raz i trzymamy przycisk podgłaszania, aż proces nie zacznie się

Po pięciu minutach proces zakończy się sukcesem oznajmiając nam to wiadomością Recovery Completed.

Materiał wideo: