Pojedynek gigantów – Nokia Lumia 900 vs HTC Titan II

|

Targi CES 2012 zaowocowały pojawieniem się dwóch nowych modeli z najwyższej półki z Windows Phone 7. Są to: Nokia Lumia 900 i HTC Titan II. Oba modele wyróżniają się na tle wszystkich obecnie produkowanych słuchawek z mobilnym systemem Microsoftu tym, że w ich specyfikacji ujrzymy obsługę sieci LTE. W niedługim czasie najprawdopodobniej do tej dwójki dołączy Samsung Mandel, ale na chwilę obecną zestawmy znane już nam modele Nokii i HTC i oceńmy je (póki co) według specyfikacji technicznej.

Zacznijmy od wymiarów (wysokość x szerokość x grubość):

  • Nokia: 128 x 68.5 x 11.5 mm
  • HTC: 132 x 69 x 13 mm
Ciekawe, HTC nie jest znacznie większy. Ba! Przy różnicy w wielkości wyświetlaczy to Nokia może wydać się ogromna. Żeby było ciekawej, Lumia jest cięższa (160 g) o 13 gramów w stosunku do Titana II (147 g). Zapewne jest to kwestia materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia opakowań na hardware – Nokia jest po prostu lepiej wykonana, nie mówiąc o spasowaniu.

 

Wspomniałem już o wyświetlaczach, więc przejdźmy do nich:
  • Nokia: 4,3 cala, ClearBlack AMOLED
  • HTC: 4,7 cala, SCLCD
Teraz już chyba rozumiecie, czemu można powiedzieć, że to Nokia wydaje się większa przy HTC – dużo mniejszy wyświetlacz (0,4 cala to sporo), a wymiary całych słuchawek bardzo zbliżone. Oba modele wyświetlają tyle samo pikseli, czyli 800×480 (WVGA) – wymóg Microsoftu, niedługo się to zmieni. Te same rozdzielczości, a spora różnica przekątnych może skutkować większą ziarnistością w przypadku Titana – pamiętajcie, że w Lumii 900 wyeliminowano Pentile.  Jednak patrząc już na typ wyświetlacza, mogę stwierdzić, że HTC zostaje daleko w tyle – ClearBlack AMOLED po prostu jest piękny w porównaniu do Super Clear LCD. Dodatkowo zużywa mniej energii.

 

Procesor, RAM, grafika, wbudowana pamięć:
  • Nokia: procesor: 1.4GHz Snapdragon APQ8055, 512MB pamięci RAM, Adreno 205
  • HTC: procesor: 1.5GHz Snapdragon MSM8255, 512MB pamięci RAM, Adreno 205
Tak, więc różnica w praktyce sprowadza się do szybszego o 100MHz procesora w Titanie. Na co dzień tej różnicy nie zauważymy, bo system działa identycznie i na wolniejszych jednostkach CPU. Ilość pamięci RAM jak i Adreno 205 w tej generacji telefonów z Windows Phone 7 to standard. W obu modelach też mamy po tyle samo wbudowanej pamięci dla użytkownika – 16GB. Niektórzy mówią, że to mało. Wg. mnie, w dobie internetu pamięć możemy rozszerzyć o Skydrive, czy też DropBox, więc 16GB na najczęściej wykorzystywane pliki w zupełności wystarcza.

 

Aparaty:
  • Nokia: 8MPx Carl Zeiss, filmy nagrywa w HD (720p), do pomocy przy gorszym oświetleniu mamy diodę LED
  • HTC: 16MPx, tak samo – filmy w HD i diody LED
Od razu rzuca się 2x większa matryca w Titanie II. Czy to w jakimś stopniu przełoży się na jakość zdjęć? Zapewne niedługo się o tym przekonamy. Filmy w HD (720p) to oczywiście standard w WP7, podobnie jak i doświetlanie diodą LED (w przypadku HTC mamy dwie diody). Oba modele zostały wyposażone w przednią kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 1,3MPx.

 

Bateria:
  • Nokia: 1830mAh
  • HTC: 1730mAh
Oba modele mają bardzo pojemne baterie. Jednak HTC mimo większego wyświetlacz, bardziej prądożernego ma mniejszy zapas energii. Jak to się przełoży na czas pracy na jednym ładowaniu? Zobaczymy w praktyce. Teoretycznie Nokia powinna o wiele dłużej wytrzymać jeżeli nie popełni kolejny raz niedawno naprawionego błędu.

 

To są główne różnice między Nokią Lumia 900 i HTC Titan II. Więcej będziemy mogli napisać, gdy tylko te modele pojawią się w Polsce i być może w naszej redakcji. Po takim zestawieniu, na który telefon jesteście w stanie przeznaczyć swoje pieniądze?

Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.