Ciekawa historia z Androidem za telefon z Windows Phone

|

O konkursach w których nagrodami są telefony z Windows Phone już słyszeliśmy, ale oto pojawił się kolejny i dość nietypowy. Tym razem Microsoft ogłosił na Twitterze, że rozda 10 telefonów Samsung Focus. Co ciekawego jest w tym konkursie – jego treść. Aby móc wygrać smartfona należy opisać historię o oprogramowaniu malware na Androida, opatrzoną hashtagiem #droidrage.

Jaki był powód powstania takiego konkursu nie wiadomo do końca, ale jak zawsze jest jakaś teoria. Po pierwsze po targach CES, i zaprezentowaniu najnowszego dzieła, Lumii 900, koncern poczuł się bardzo pewnie, co tłumaczy tak „zadziorny” krok. Po drugie możliwe, iż telefony Samsung należące do pierwszej generacji zalegają w magazynach i należy się ich pozbyć.

Akcje tego typu są bardzo ryzykowne i świadczą o dużej pewności siebie. Jednak dzięki takiemu posunięciu wokół tematu robi się duży szum zarówno na Twitterze, jak i w mediach technologicznych, a co za tym idzie mówi się dużo o Windows Phone. I z pewnością taki był zamiar firmy.

Temat konkurencyjnych systemów „wypalał” się powoli, bo ile można opisywać zalety Windows Phone oraz wady Androida. Tym bardziej, że system z robotem jest sprzedawany w ogromnych ilościach a Windows Phone jest cały czas na marginesie statystyk sprzedaży.

Jedno jest pewnie telefony z systemem Microsoftu zaczynają zdobywać coraz więcej zwolenników. Świadczą o tym choćby statystyki Nokii, która w czwartym kwartale 2011 roku sprzedał ponad milion sztuk Lumii 800. Nie bez znaczenia jest tu ogromna kampania reklamowa, na którą łożą jednocześnie obie firmy Nokia i Microsoft. Jednak jak w każdej historii jest jakieś “ale” i w tej można doszukać się sprzeczności. Chodzi o to, że Nokia w tym samym czasie sprzedała 1,4 miliona sztuk Nokii N9, która przecież nie dość, że jest droższa, to jeszcze nie jest praktycznie w żaden sposób promowana. Ale o tym fakcie się oczywiście wprost nie mówi. Widać więc, że flagowy model nie sprzedaje się tak świetnie jak to jest opisywane przez producenta. Dlatego każde działanie na rzecz upowszechnienia się nowego systemu jest bardzo pożądane.

Możliwe, że sytuacja zmieni się trochę po wejściu Lumi 900 na rynek amerykański, gdzie nowy system również nie osiąga spektakularnych sukcesów. Co ważniejsze producenci pomimo iż wypuszczają kolejne modele z Windows Phone robią to jakoś niechętnie. Co jest powodem takiego zachowania? Możliwe, że doniesienia chińskiego producenta ZTE, który ma zamiar podbić rynek telefonów w Europie. Ujawnił on, że licencja na użycie w telefonie Windowsa kosztuje 24 $. Jest to duże obciążenie dla firm produkujących telefony zwłaszcza jeżeli zalegają one na wystawowych półkach. Chyba że MS jakoś rekompensuje takie straty producentom. Takie rozwiązanie wydaje się jednak mało prawdopodobne ze względu na współpracę Microsoftu z Nokią.

Podsumowując czy takie akcje odniosą skutek? Marketingowo raczej tak, a czy przełoży się to na popularność, z pewnością  zobaczymy w niedługim czasie.

źródło: twitter.com, neowin.net