Aplikacja pozwalająca… Wykryć malarię!

|

Konkurs zorganizowany przez Microsoft o nazwie Imagine Cup to coroczna impreza organizowana głównie dla studentów.  Każda edycja składa się z kilku etapów, z których ostatni – finał światowy – rozstrzygany jest co roku w innym mieście świata. Konkurs wystartował w 2003 roku, wtedy zgłosiła się zaledwie “garstka” uczestników (1000). Z roku na rok chętnych przybywało coraz więcej i obecnie można ich liczyć w setkach tysięcy (2009 rok: 300 000 uczestników).  Co ciekawe, w 2010 roku finały odbywały się w Polsce, w naszej stolicy, Warszawie. Poprzednia edycja, tegoroczna i kolejna mają te same hasła, do których mają się stosować programiści. Brzmi ono następująco:

„Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

Edycja z 2011roku (finał w Nowym Jorku) wprowadza do świata Windows Phone bardzo ciekawą i niezmiernie przydatną (w celach medycznych) aplikację. Jak można się domyślić po tytule artykułu ma ona za zadanie wykrywać malarię.

Malaria to śmiertelna choroba zakaźna, jedna z najważniejszych obok AIDS i gruźlicy. Jako, że to nie portal medyczny to przejdźmy od razu do aplikacji. Niestety, nie każdy, kto ma telefon z Windows Phone może sobie ot tak pobrać aplikację i badać ludzi, czy mają tę tropikalną chorobę. Autorzy musieli specjalnie przerobić obiektyw telefonu tak, aby mógł przybliżyć obraz, aż 350krotnie! Po co aparat? Otóż wykrywanie malarii odbywa się na podstawie krwi. Aplikacja wykorzystuje specjalne algorytmy pozwalające na wyszukanie w rozmazie pierwotniaków wywołujących malarię.

Tak specjalnie przystosowany telefon (i aplikacja do tego) pozwala na (oprócz wykrywania choroby) przesyłanie danych w celu monitorowania zdrowia różnych grup ludzi. Autorzy zapewniają, że dokładność takiego badania jest naprawdę wysoka. Obecne testy mylą się nawet w 60% przypadkach!

Co dostali w zamian autorzy od Microsoftu? Otóż nagroda jest naprawdę odpowiednia do “wagi” aplikacji. Firma z Redmond zasiliła konto drużyny o 75 000 USD, a dodatkowo oddała do dyspozycji oprogramowanie, usługi cloud computing, zaoferowała wsparcie techniczne firmy Microsoft, możliwość korzystania z konta Microsoft BizSpark oraz dostęp do zasobów, takich jak na przykład Microsoft Innovation Centers.

Warto? Na pewno. Polacy także radzą sobie w tego rodzaju konkursach. W kategorii “Projektowanie gier internetowych” złoto zdobyła drużyna pochodząca z naszego kraju. Stworzyła ona “książkę”, której prezentację możecie zobaczyć na tym filmie (po angielsku z polskimi napisami):

Gratulację! Życzymy dalszych sukcesów i bezproblemowej pracy!

 

źródło: wikipedia.com, neowin.net


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.