Relacja Windows-Phone.pl ze spotkania z Nokia Poland

|

Końcówka października z pewnością jest najważniejszym okresem dla wszystkich miłośników systemu Windows Phone. Nareszcie doczekaliśmy się owocu współpracy Microsoftu i Nokii jakim są Lumia 800 oraz Lumia 710. Redakcja Windows-Phone.pl – jak przystało na największy polski serwis o tej tematyce, miała okazję szczegółowo zapoznać się z tymi modelami na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami Nokia Poland.

 

Po kliknięciu w zdjęcie otworzy się ono w pełnej rozdzielczości.

Zaczęło się od mini prezentacji Nokia Lumia 800. Jej specyfikację wszyscy dobrze znają, więc zaoszczędzę sobie jej ponownego podawania. Jednak w Internecie pojawiły się pierwsze negatywne opinie na jej temat. Mianowicie chodzi o procesor – „tylko” jednordzeniowy 1,4GHz. Otóż zadaliśmy w tej sprawie pytanie samu Dyrektorowi Marketingu Nokia Poland – Piotrowi Bubakowi. Jak się okazało, to Microsoft aktualnie „blokuje” Nokię. System nie jest jeszcze przygotowany do obsłużenia dwóch rdzeni, zatem zaimplementowanie ich byłoby bez sensu. Jednak jak się dowiedzieliśmy, prace nad nową wersją systemu trwają, a pierwsze dwurdzeniowe smartfony powinny mieć swoją premierę już w 2012 roku.

 

Ważnym punktem zarówno dla Microsoftu jak i Nokii jest obecnie design i estetyka. Osobiście uważam, że oba koncerny dążą do tego aby ich produkt stał się po prostu modny – całkiem jak obecnie jest to z iPhonem i słuchawkami… No właśnie. Jakie słuchawki są obecnie „na czasie”? Oczywiście Monster Beats. Mimo, że tę samą jakość dźwięku dostaniemy w o połowę tańszych konkurencyjnych produktach to jednak ich designu i loga przebić nie może nikt.


Nokia podobnie jak Apple i HTC współpracuje z MB, a owocem tego są dedykowane słuchawki stworzone dla prawdziwych estetów. Już dzisiaj mogę Was zapewnić, że niebieska lub różowa Nokia Lumia 800 wraz z zestawem słuchawkowym MB będzie obiektem westchnień niejednej kobiety. Zwróćcie uwagę na te słuchawki – nawet Jack jest tego samego koloru! (to akurat szczegół, który podkreślano na prezentacji Nokii).

 

Wracając do smartfonów Nokii opartych o Windows Phone – będą one dostępne w Polsce  w styczniu 2012 roku. Dlaczego tak późno? Na to pytanie również odpowiedział nam Dyrektor Marketingu Nokia Poland. Otóż wprowadzanie na rynek jest tak wielkim i ważnym krokiem dla Nokii, że nie byłaby ona wstanie wprowadzić produktu wyznaczające nową ścieżkę całej firmie jednocześnie na całym świecie. Chodzi tu o kosztowne kampanie reklamowe, organizację, logistykę etc. – mało która firma zdecydowała by się na tak odważny krok. To oczywiście jest jeden z kilku powodów – drugim kluczowym jest fakt, że w Polsce póki co Symbian ma się całkiem dobrze. Właściwie to zadziwiająco dobrze. Podczas gdy na zachodzie Nokia będzie szybko zastępowała go smartfonami z Windows Phone, to w Polsce proces ten będzie rozłożony na lata. Świetnie potwierdza to bardzo szybkie wejście na rynek Nokii N9.
Jak się dowiedzieliśmy, Polacy przyzwyczajeni są póki co do kupowania telefonów za 60; nie 400 euro.

 

 

Na telefony Nokii oparte o Windows Phone czekał z utęsknieniem cały świat. Ale właściwie to czym one się różnią od pozostałych opartych na tym samym systemie?

Póki co jest to kilka przeinstalowanych aplikacji. Nokia miała zaledwie kilka miesięcy na stworzenie czegoś co zdeklasowałoby konkurencję. Wyszło im to całkiem nieźle, zważywszy na fakt, że musieli dostosować się do zatwierdzonego już wówczas systemu Mango. Nie było możliwości zgłaszania jakichkolwiek poprawek.

Najważniejszą aplikacją jest Nokia Drive oraz Nokia Maps. Początkowo była to jedna aplikacja, jednak rozrosła się tak bardzo, że producent postanowił podzielić je na dwie. Tłumaczyć do czego one służą chyba nie trzeba. Warto natomiast zwrócić uwagę na dość trafne argumenty Nokii – mianowicie wyliczyli oni, że większość osób korzysta z nawigacji płacąc rocznie około 100 euro. Licząc, że ich Lumia 800 czy 710 będzie używana przez dwa lata ich właściciel oszczędza nawet 200 euro.

Koleją aplikacją jest już dość znana Nokia Music – oczywiście znana na zachodzie, ponieważ w Polsce jeszcze jej nie ma i jak się okazuje – nie będzie. Co ciekawe, opcji tej nie znajdziemy nawet po wprowadzeniu Lumii na Polski rynek. Jednak nie martwcie się, według zapewnień pracowników Nokii Poland prace nad wprowadzeniem tej funkcjonalności trwają i pojawi się ona w styczniu lub w lutym 2012 roku.

Poza wyżej wspomnianymi, Nokia przygotowała jeszcze kilka aplikacji których nie będzie narzucała swoim klientom. Jest to dla przykładu „Nokia Transfer” – program umożliwiający bardzo łatwe przegranie kontaktów ze wszystkich dostępnych platform. Zatem przejście na Windows Phone, nie będzie już dla nikogo bolesne.

Na koniec warto dodać, że Nokia wcale nie startuje od zera z systemem Microsoftu. Wszystkie projekty i funkcjonalności jakie były na Symbianie czy MeGoo zostały lub właśnie są w trakcie przenoszenia na Windows Phone. Proces ten będzie można uznać za zakończony w 2016 roku – kiedy to skończy się support dla Symbiana.

Na spotkaniu mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z Nokią Lumia 800 oraz 710 – czytajcie Windows-Phone.pl! Teksty pojawią się już wkrótce!