Czy mobilne okienka zawojują świat?

|

Kilka dni temu zrobiło się gorąco, ponieważ Microsoft poinformował, że aktualizacja Mango ma zostać wydana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Z tej okazji, postanowiłem puścić wodzę fantazji i zastanowić się, jaka będzie przyszłość mobilnych okienek. Zapraszam do lektury.

Czy Windows Phone w ciągu czterech lat z udziałów rzędu 5-7% ma szansę urosnąć na drugą siłę na rynku mobilnych systemów operacyjnych? Moim zdaniem są ku temu bardzo wyraźne przesłanki. Pierwszą z nich jest to, że mobilne okienka są bardzo innowacyjne. Autorski interfejs Metro nie jest kolejną, nieudolną kopią interfejsu znanego z iOS. Mimo swojej innowacyjności, Metro jest środowiskiem przejrzystym, oraz czytelnym. Wszystko to czego potrzebujemy mamy na wierzchu. Kolejnym argumentem jest to, że WP nie potrzebuje dwurdzeniowego procesora by bardzo płynnie działać. Microsoft odwalił kawał dobrej roboty podczas optymalizacji systemu. Teoretycznie, wykorzystanie słabszych podzespołów powinno przełożyć się na niższą cenę, co z kolei ma ogromny wpływ na wybór telefonu, szczególnie w krajach rozwijających się. Ponad to system oferuje bardzo dobrą synchronizację z Facebookiem, oraz Kontem Google. Wielu testerów zwracało na to, że paradoksalnie synchronizacja z kontem Google jest łatwiejsza w systemie firmy z Redmond. Kolejną ważną rzeczą, jest problem z jakim boryka się Android. Mianowicie fragmentaryzacja, na którą zwraca uwagę szerokie grono ekspertów. Istnieje prawdopodobieństwo, że Android z powodu swojej otwartości może podzielić się na kilka mniejszych systemów tworzonych przez producentów telefonów, co sprawi, że wrócimy do punktu wyjścia. Dlatego zaawansowani użytkownicy mogą postawić na bardziej stabilny i pewny system jakim jest Windows Phone. Sojusz z Nokią, oraz fakt, że HTC wchodzi na rosyjski rynek z takimi telefonami jak HTC Radar czy HTC Titanum, sprawia, że mobilne okienka stają się dostępne szerszemu gronu klientów. Dostępność mobilnych okienek poprawia fakt, że aktualizacja Mango wprowadza obsługę aż 16 nowych języków, w tym języka polskiego. Ważne jest również to, by Microsoft nie spoczął na laurach i nadal ciężko pracował nad swoim produktem, bo jak wiemy konkurencja nie śpi. Jak wy uważacie, czy mobilne okienka zawojują świat? Piszcie w komentarzach.


Autor: Mateusz Kozielski

Fan Microsoftu, jego technologii i rozwiązań. Od dziecka uczulony na Androida, wszelkie dystrybucje linuksa i cytrusy. Uzależniony od herbaty, coli, słodyczy i dobrej muzyki. Nie pogardzi dobrą książką i filmem.