Zakupy w Sklepie Windows Phone – metody płatności i zwroty

|

zakupy sklep windows phone

Najtańsze gry i aplikacje w Sklepie Windows Phone to wydatek 3,49 zł. Najczęściej jest on porównywany przez Was do wydatku rzędu jednego piwa. Jednak statystyczny Polak płacić nie chce i uważa, że gry i aplikacje powinny być darmowe. Tylko z czego wtedy utrzymywaliby się developerzy? W tym miejscu niektórych udaje się przekonać, ale pojawia się kolejny problem – „nie mam karty, więc nie mam jak zapłacić” – wynika on z nieświadomości użytkowników, więc stworzyłem ten oto mały poradnik.

W polskim Sklepie Windows Phone póki co są dostępne trzy metody płatności – karty płatnicze, PayPal i bony upominkowe (dwie ostatnie tylko dla WP8). Na obecną chwilę nie ma możliwości płatności z rachunku operatora.

Karty płatnicze

karty
Nie wiem dlaczego, ale panuje powszechne przekonanie, że płacić można tylko kartami kredytowymi. Nic bardziej mylnego. Płacić możemy zarówno kartami kredytowymi, debetowymi jak i przedpłaconymi. Rodzaje kart płatniczych z Wikipedii:

 • Kredytowe – związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego). Użytkownik karty okresowo dostaje rozliczenie transakcji wykonanych kartą.
 • Debetowe – karty wydawane do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty.
 • Przedpłacone – dokonanie transakcji tą kartą wymaga wcześniejszego zasilenia karty kwotą, do wysokości której następnie autoryzowane są transakcje. Karta taka nie jest związana z rachunkiem osobistym i może być wydana „na okaziciela”, tzn. bez personalizacji karty, jako np. karta podarunkowa.

Pierwszych dwóch typów kart nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ są one najpopularniejsze. Niewiele osób wie o istnieniu kart przedpłaconych (prepaid). Są to karty, które nie wymagają posiadania konta bankowego, ani podpisywania z bankiem żadnej umowy. Mogą to być zarówno dobrze wszystkim znane plastikowe karty, jak i po prostu dane karty w pliku .pdf (numer karty, data ważności oraz kod CVV2). Taka karta to najlepszy wybór dla osób młodych, nieposiadających konta bankowego. Oferuje ją m.in. bank BZ WBK, a kupić ją możemy za pośrednictwem portalu Allegro - http://bank-zachodni-wbk.na.allegro.pl/. Najtańsza karta w obecnej chwili to wydatek rzędu 4,99 zł (bez plastiku, dane w pliku .pdf) lub 15-20zł (plastikowa).

Załóżmy, że decydujemy się na kartę bez plastiku, czyli kartę internetową. Po zakupie karta internetowa jest wysyłana na Twój adres e-mail (jest to karta bez plastiku). Otrzymasz dane, które są niezbędne do rejestracji karty w serwisie prepaid, a więc 10 ostatnich cyfr numeru rachunku karty oraz cztery ostatnie cyfry numeru karty. Podczas rejestracji karty otrzymasz pełny numer karty i rachunku karty oraz kod CVV2.

Kiedy już posiadamy taką kartę wystarczy, że ją zasilimy poprzez przelew danej kwotny na rachunek bankowy otrzymany podczas rejestracji i możemy z niej korzystać do momentu kiedy skończą nam się na niej środki. Kartę możesz zasilać dowolną ilość razy. Nie ma żadnych ukrytych opłat za prowadzenie karty, itp.

Sam testowałem i taką kartę bez problemu możemy podpiąć do naszego konta w Sklepie Windows Phone i płacić nią za gry i aplikacje.

PayPal

 

paypal

PayPal to taka wirtualna portmonetka (cyfrowy portfel) popularna na całym świecie. W systemie PayPal można płacić przy użyciu karty płatniczej bądź salda konta PayPal, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal. Mimo to, aby płacić w Sklepie Windows Phone przez PayPal musimy mieć podpiętą do konta kartę płatniczą.

Tutaj pojawia się pytanie – po co męczyć się z PayPalem skoro i tak musimy posiadać kartę płatniczą? Otóż karty płatnicze z niektórych banków mają problemy z płatnościami w Sklepie Windows Phone. Znikają one, kiedy jako pośrednika użyjemy konta PayPal.

Możliwość płatności systemem PayPal jest dostępna tylko dla użytkowników smartfonów z Windows Phone 8.

Bony upominkowe

bon

Nie tak dawno Microsoft wprowadził na polski rynek tzw. bony upominkowe (lub jak kto woli: karty przedpłacone). Karta pre-paid pozwala zasilić jedno, uniwersalne konto Microsoft Account. Dzięki temu użytkownicy mogą dokonywać zakupów w trzech sklepach z grami i aplikacjami: Windows, Windows Phone i Xbox Games, bez konieczności osobnego logowania, i korzystając z jednego, wspólnego salda.

Wprowadzenie kart przedpłaconych, nabywanych według wartości nominalnej, pozwala również uniknąć dodawania do systemu numeru karty kredytowej – ułatwiając zakupy aplikacji i gier osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z karty kredytowej. Poza bezpieczeństwem płatności, właściciel konta może decydować, jakie środki są przeznaczane na zakupy. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodziców, którzy mogą bez obaw udostępnić podopiecznym swoje tablety czy smartfony do zabawy, nie martwiąc się o niemiłą niespodziankę na miesięcznym wyciągu z karty. To także doskonały pomysł na prezent.

By korzystać z waluty Microsoft na urządzeniu z Windows 8.1, należy wejść do Sklepu Windows i przejść do zakładki „Moje konto” klikając prawym przyciskiem myszki. Następnie w widocznym na ekranie głównym oknie należy wpisać kod z karty. Za chwilę na naszym koncie pojawi się informacja o przedpłaconych środkach i można rozpoczynać zakupy. Użytkownicy smartfonów Windows Phone mogą wpisać kod karty w zakładce „Portfel”, gdzie wśród form płatności pojawi się dodatkowa opcja: „Karta upominkowa Microsoft”. W przypadku Xbox 360 przedpłacone karty stają się jedną z dostępnych form płatności wskazywanych w momencie zakupu gry. Zdrapkę można zrealizować wcześniej, logując się na koncie Xbox Live online i wybierając opcję Wymień kod, jak również korzystając z tej samej opcji bezpośrednio na konsoli, albo w momencie dokonywania zakupu.

Karty upominkowe są dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach AGD, RTV i komputerowych na terenie całej Polski.

Anulowanie zakupu / zwrot zakupionych gier i aplikacje

O anulowanie transakcji oraz zwrot środków możemy ubiegać się gdy zakupiona aplikacja/gra:

 •  jest niezgodna z opisem w katalogu aplikacji Windows Phone,
 • nie spełnia naszych oczekiwań,
 • nie działa, nie uruchamia się na naszym telefonie.

W pierwszej kolejności wysyłamy zgłoszenie do działu pomocy zajmującego się Sklepem Windows Phone. Formularz kontaktowy znajdziemy na następującej stronie: http://www.windowsphone.com/pl-pl/how-to/wp-support =>wybieramy kategorie „Sklep”, a następnie klikamy „Kontakt z nami”, na kolejnej stronie wybieramy kontakt za pośrednictwem email. W wiadomości opisujemy szczegółowo czego potrzebujemy, czyli: zwrot, link do pozycji, powód zwrotu. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu jednego dnia roboczego, znajdziemy w niej prośbę o podanie dogodnego dla nas terminu do kontaktu telefonicznego z pracownikiem supportu. Podczas, krótkiej rozmowy nastąpi weryfikacja naszego konta (na nasz e-mail zostanie wysłany kod, który będziemy musieli podać konsultantowi podczas rozmowy). Po poprawnej weryfikacji, transakcja zostanie anulowana i nastąpi zwrot wpłaconych środków.

Dla osób, które wolą rozmowę tekstową od rozmowy telefonicznej. z tym że wtedy rozmowę przeprowadzamy w języku angielskim. W tym celu należy przełączyć się na anglojęzyczną wersję strony Xbox.com, znaleźć opcję kontaktu z pracownikiem Microsoftu przez czat. Kiedy połączymy się z pracownikiem supportu opisujemy naszą prośbę. Przeważnie osoba ta nie będzie posiadała niezbędnych kompetencji do zrealizowania zwrotu dot. Sklepu Windows Phone, ale zostaniemy przełączeni do odpowiedniej osoby, z którą powinniśmy od ręki załatwić wszystkie formalności.

Po zatwierdzeniu zwrotu otrzymasz jego wartość w ten sam sposób, w jaki dokonałeś zakupu, czyli na kartę płatniczą, konto PayPal lub konto Microsoft.

Warto wiedzieć

Czy w przyszłości będzie opcja płatności z rachunku operatora?
W niektórych państwach Sklep Windows Phone już oferuje taką możliwość i jest zapowiedziane, że dostępność tej opcji będzie ciągle poszerzana. Jednak czy trafi ona do Polski i kiedy to nastąpi ciężko powiedzieć.

Ile czasu, od dokonania zakupu w sklepie, trwa obciążenie mojej formy płatności?
Jeśli płacimy środkami z Konta Microsoft (załadowanego np. bonem upominkowym) środki pobierane są natychmiastowo. Z kolei w przypadku kart płatniczych oraz konta PayPal są dwa scenariusze: jeśli pojedyncza transakcja lub ich suma przekroczy równowartość 15$ środki są pobierane natychmiastowo, jeśli suma transakcji jest niższa niż 15$ poczekamy około 5 dni roboczych na pobranie należnej kwoty z naszej karty/konta PayPal.

Po dodaniu do konta Microsoft karty płatniczej zostałem obciążony opłatą w wysokości 3 zł. Skąd ta opłata?
Jest to transakcja wykonana w celu potwierdzenia danych Twojej karty. Pobrana kwota zostanie zwrócona na Twoje konto do 14 dni.

Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moje kupione aplikacje przepadają? Muszę je kupić jeszcze raz?
Nie. Aplikacje przypisują się do konta Microsoft. Oznacza to, że jeśli będziesz miał do jednego konta Microsoft przypisane np. 3 smartfony z Windows Phone to na wszystkich będziesz mógł zainstalować zakupione aplikacje. Oznacza to również, że po kupnie nowego telefonu z WP i przypisaniu go do tego samego konta Microsoft, będziesz miał na nim dostęp do zainstalowanych aplikacji.

Wyżej piszecie, że zakupione materiały są przypisane do konta Microsoft, a ja pomimo tego w Sklepie w zakupionych aplikacjach widzę przycisk „Kup” zamiast „Zainstaluj”. Co jest nie tak?
Po kliknięciu na „Kup” otrzymasz informację, że dana aplikacja/gra została już przez Ciebie zakupiona i wtedy dostępny będzie przycisk „Zainstaluj”.

Jak rozwiązać problemy z płatnościami w sklepie?
Jeśli podczas zakupów w Sklepie Windows Phone wystąpi błąd związany z płatnością, możesz spróbować go rozwiązać poprzez zmianę lub aktualizację metody płatności skojarzonej z Twoim kontem Microsoft. Aby to zrobić, wejdź na stronę serwisu płatniczego firmy Microsoft (https://commerce.microsoft.com), zaloguj się i kliknij Opcje płatności.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Adrian

  kasa za gry powinna być pobierana z konta ;)

  • Artur Kwiatkowski

   Tylko do tego są potrzebne umowy z operatorami. Innym rozwiązaniem są SMSy Premium, ale tutaj zarobki są na poziomie 50%.

   • l79

    Jest jeszcze opcja kart wirtualnych. Jest to karta kredytowa tylko do płatności internetowych powiązana z rachunkiem. Podobnie jak karta prepaid jest zasilana o określoną kwotę, ale jest ona kartą przypisaną do konta i osoby. Dostajemy do ręki plastik bez paska magnetycznego. Ma numer, datę ważności, cvv. Takie coś wydaje np mBank, warto tylko w tym wypadku wybrać kartę rozliczaną np w dolarach (jeśli kupujemy w sklepie za dolary) bądź euro. Jeśli za złotówki to nie ma to znaczenia.

    • Artur Kwiatkowski

     Dobrze wiedzieć. Ciekawa opcja do płatności w App Store, gdzie rozliczamy się w euro. Ogarnę to później i dodam do wpisu.

     • janke

      C w e l nie wiedział że tak jest?

     • janke

      Ty p e d a l e p i e r d o l o n y w o d b y t

  • http://twitter.com/Piotr_Pastusiak Piotr Pastusiak

   To najgorsze rozwiązanie.
   PayPal>Karta>SIM

 • Przemek

  Ja również miałem problemy z debetową w PKO BP. Skończyło się na tym, że musiałem zakładać konto PayPal i pisać do supportu, żeby mi zmienili formę płatności zaległej transakcji.

 • http://nokiawindowsphone.pl/ Michał

  Czyli można płacić tylko i wyłącznie kontem PayPal bez posiadania jakiejkolwiek karty? W trakcie konfiguracji konta musiałem podać dane karty i tylko wtedy przeszedłem pozytywnie proces konfiguracji. Oczywiście dodawałem kartę płatniczą bo w przypadku kredytowej nie byłoby żadnego problemu.

  • Artur Kwiatkowski

   Podobno można zweryfikować konto PayPal dodając do niego konto bankowe. Zrobią na nasze konto dwa kilkugroszowe przelewy, Ty będziesz poproszony o podanie kwot – tak przebiega proces weryfikacji. Jeszcze się upewnię i dam znać.

 • Bartek

  Mam klopoty z platnosciami kartą, raz płatnosci sa realizowane i karta obciązana, drugi raz dostaje maila zinformacją, ze konta nie mozna obciążyc i ms blokuje mi konto. Kontaktowalem sie z ms support w USA, ale ńie potrafią mi pomóc. Czy jest jakis support w Polsce (infolinia, kontakt mailowy) , ktory rozwiązuje takie problemy?

  • http://www.facebook.com/sebastek.michael Sebastian Michael

   Wydaje się że wiele zależy od banku który tą kartę ci wystawił. W kraju w którym mieszkam normalne są praktyki blokowania transakcji które wg systemu są podejrzane. Niekiedy wyznacznikiem podejrzaności jest kwota transakcji, kraj do którego należy pieniądze przekazać, powtarzalność zakupów, czy nawet nazwa sklepu w którym kupujemy. Mój bank ma taki system i czasem wyprowadza mnie to z równowagi a czasem faktycznie ratuje mi dupsko przed bezpowrotną utratą pieniędzy. Zdarzyło mi się że ze względu na rzekomą niewypłacalność mojej karty zablokowano mi konto w jakiejś firmie, ale wsio da się wyjaśnić na szczęście. Zacznij moim zdaniem od sprawdzenia numeru feralnej transakcji w swoim banku, dowiedz się dlaczego nie zapłacili Microsoftowi czy tam innemu podmiotowi i jeśli możliwe na stałe odblokuj ten sklep.

  • http://twitter.com/Piotr_Pastusiak Piotr Pastusiak

   Mi na chacie pracownik MS zmienił typ płatności na PayPal, bo też był problem z pobraniem kasy z karty.

   W chat wszedłem gdzieś na xbox.com

 • kariq37

  W jakich krajach mozna placic z rachunku telefonu?jak bym zmienil region moglbym w ten sposób dokonać zakupu?

  • Artur Kwiatkowski

   Sama zmiana regionu nic nie da. Musisz mieć simkę operatora, który to obsługuje.

   • Wojtek

    Wiem, że ten artykuł ma 4 miesiące, ale może i tak zadam to pytanie. Może wiem Pan czy karty zdrapki z xbox live za 50zł też wejdą do WPS?

 • robert

  Ja mam od jakiegoś czasu tę kartę przedpłaconą BZWBK i już wiele aplikacji zakupiłem za jej pomocą. Dla mnie to opcja najlepsza, bo bardzo często zamawiam książki z zagranicznych księgarni – zarówno europejskich czy amerykańskich jak i z krajów Azji (głównie z Japonii i Indii), a nie każda księgarnia akceptuje płatności PayPal. Jedynym minusem ściągania płatności jest to, że często kiedy kupuję coś w sklepie z aplikacjami, to pieniądze są pobierane z niej nieraz dużo później, no i nie mogę dojść, czemu czasami ściąga mi mniej pieniędzy niż suma aplikacji, które kupiłem. Kiedyś zakupiłem trzy aplikacje i doładowałem kartę taką kwotą, jaka była potrzebna i pobrali mi z niej o 4 złote mniej niż koszt tych aplikacji. Było to w wakacje. Zresztą i tak tę kasę pobrali mi z karty jakoś po 10 dniach od zakupienia tych aplikacji.

 • Bounce

  Czy ta zdrapka XBOX za 50 zł również podejdzie pod Windows Phone? Co prawda rysunek, napis jak do konsoli Xbox ale na dole pisze, iż również można kupować w sklepie Windows Phone ale pewny nie jestem, bo różnie to piszą. Ktoś może kupował lub wie na 100%?

  • ABW

   ja mam xboxa i jak doładuje konto xbox kwotą to potem mogę dokonywać zakupów wszędzie na windows 8 sklep , na WP8 sklep jak i na xbox live i to mi gra :)

 • Romek

  Od trzech tygodni próbuję rozwiązać problem z płatnością, która nie zeszła z karty. Jedyna dostępna opcja w „Opcjach płatności” to bon!!! Nie można zmienić danych karty, ani wprowadzić nowej. Link do rozwiązania problemu to komunikat, żebym sobie poszukał rozwiązania na forum. Inne kanały komunikacji są zablokowane. Więc następnym razem niech pan Kwiatkowski sprawdzi co pisze, zwłaszcza ostatni nagłówek artykułu.

 • Pingback: Promocje w Sklepie Windows Phone - Windows Phone

 • Szymon

  Cześć póki co nie miałem styczności z takimi rzeczami i mam prośbę do Was, czy mógłby mi ktoś krok po kroku przedstawić kupno dowolnej aplikacji za pomocą karty prepaid ? Jak ją dodać do telefonu itp. Wszedłem w portfel, klikam plusa by dodac kartę i mam tylko możliwość płatności za pomocą karty kredytowej/debetowej oraz ”inne” gdzie wyświetlają mi się aplikacje banków, czy trzeba posiadać konto w banku by móc korzystać z jego kart prepaid ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

 • c00ba

  A ja w takim razie mam pytanie – nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale jakiś 1-2 mies. temu wydaje mi się, że znalazłem gdzieś info. jakoby oprócz karty kredytowej (której nie posiadam, a debetowa VE nie wiem, czy się nadaje) można płacić również środkami z konta PayPal – prawda to, czy tylko mi sie wydaje. Jeśli komuś będzie się chciało odpisać – z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam. :-)

  • Dj stonka

   przeciez od zawsze mozna placić srodkami z konta paypal

 • Pingback: Najczęstsze pytania zadawane przez użytkowników Windows Phone

 • PathfinderPL

  Pisałem o tym kilka razy na forum, myślę, że warto to dodać do powyższego poradnika.

  Transakcje
  poniżej $15 (ich suma) są rozliczane co kilka dni, a powyżej tej kwoty
  natychmiast obciążają kartę/konto. Można przyspieszyć proces rozliczenia zakupu dzwoniąc do
  MS i prosząc o natychmiastowe obciążenie.

  Żeby nie było problemów konto PayPal powinno mieć status Zweryfikowany.

  Wszystkie informacje, które przekazuję otrzymałem podczas rozmowy z infolinią MS.

  Co do kart płatniczych prepaid to jest jeszcze jedna opcja dla użytkowników Orange. Można wymienić kartę na SIM do płatności NFC – Orange Cash. Również jest to karta prepaid i poza możliwością używania jej przy płatności NFC można nią płacić również w internecie.

  • Artur Kwiatkowski

   Dzięki za informacje. Wcześniej tego nie wiedziałem. Dodałem do wpisu (w akapicie ‚warto wiedzieć’).

   • PathfinderPL

    Bardzo proszę.

 • Mirek Mirek

  Te wszystkie procedury i wymogi odnosnie płatności za aplikacje skutkują ze klienci mogą być delikatnie mówiąc poirytowani . Moim zdaniem sposób zapłaty nie powinien nikogo interesować tylko sprowadzać się do uiszczenia należności na numer konta podmiotu który przekazuje należności twórcom aplikacji .
  Kto chce niech bawi się w karty kredytowe , debetowe , PayPale , rejestracje , zakładanie kont , etc. Ja chcę dokonać wpłaty smsem lub anonimowo , na poczcie czy w banku !!!

 • Mirek Mirek

  założyłem konto na PayPal zasiliłem konto sumą dużo przekraczającą cenę aplikacji .Przy próbie zapłaty system (Microsoft) poprosił o dane karty bankowej (absurd przecież są wystarczające środki na PP)wszystkie dane wprowadziłem. I niespodzianka ! karta zostaje odrzucona ! Dzwonie do PayPal z zapytaniem co jest ? Dostaję odpowiedz powalającą WINDOWS nie akceptuje kart Visa z PKO BP . brawo Microsoft tam pracują sami geniusze.