Windows Phone 8.1: zrzut ekranu z centrum powiadomień

|

windows phone centrum powiadomień

W sieci coraz częściej pojawiają się przecieki dotyczące nowej wersji mobilnego systemu Microsoftu Windows Phone 8.1 („Blue”). Czy to oznacza, że Windows Phone 8.1 zostanie pokazany już na targach MWC 2014 podczas prezentacji nowych urządzeń? Tego nie możemy być pewni. Przejdźmy jednak do ostatnich doniesień dotyczących nadchodzącej aktualizacji.

Do sieci trafiły pierwsze wiarygodne zrzuty ekranu prezentujące wygląd centrum powiadomień, a właściwie „Centrum Akcji” (z ang. Action Center) z Windows Phone 8.1. Zrzuty ekranu pochodzą prawdopodobnie z poufnej korespondencji wewnątrz Microsoftu. Grafika z wycieku prezentuje dwa zrzuty ekranu z opisem przedstawionej funkcji.

windows phone 8.1 centrum akcji powiadomień

Na grafice widzimy to co wyciekło już wcześniej, czyli skróty do ustawień łączności, jak np. Wi-Fi, Bluetooth oraz tryby samolotowy i samochodowy. Będą one dowolnie konfigurowalne przez użytkowników systemu. Co lepsze na prawym zrzucie ekranie widzimy, że jeden z przycisków jest aktywny – wskazuje to na to, że skróty po tapnięciu na nie będą od razu włączały/wyłączały daną funkcję, a nie przenosiły nas do ustawień.

Poniżej skrótów łączności będą kolejno: po lewej przycisk „wyczyść wszystkie” (ang. „clear all”) służący do czyszczenia powiadomień, po prawej przycisk „ustawienia” (ang. „all settings”), czyli skrót do ustawień systemu, a pod nimi prezentowane będą ominięte przez nas powiadomienia posortowane na aplikacje z których pochodzą. Dodatkowo będziemy mogli wybrać aplikacje z jakich powiadomienia będą trafiały do centrum akcji/powiadomień oraz ustawić które powiadomienia będą się pojawiały bez dźwięku. Wiadomo również, że dostęp do centrum akcji/powiadomień będzie tylko z niektórych miejsc systemu. Przykładowo grając w gry nie aktywujemy pełnego centrum powiadomień, a jedynie jego minimalistyczną wersję.

Microsoft zadbał także o mały bonus, o który prosili niektórzy z użytkowników systemu Windows Phone. Po aktywacji centrum akcji/powiadomień pod ikonami zasięgu, baterii i godziny pojawią się kolejno nazwa operatora, poziom baterii w procentach oraz data.

Oczekuje się, że Windows Phone 8.1 po raz pierwszy powinniśmy oficjalnie ujrzeć podczas konferencji Microsoft Build Developer Conference na początku kwietnia. Mówi się, że tego samego dnia zostanie udostępniona także wersja Windows Phone 8.1 w programie Preview for Developers. Więcej o spodziewanych nowościach w systemie Windows Phone 8.1 przeczytacie tutaj.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • xx19peter88xx

  Tego wlasnie mi brakuje… ( lumia 625, 620).

 • kexx

  A gdzie TRYB NOCNY???

  • Windows-Phone.pl

   We wpisie jest opisana jedna z funkcji, o której informacje wyciekły do sieci. Na pewno nie będzie to jedyna nowość w Windows Phone 8.1, więc nie jest powiedziane, że „tryb nocny” się nie pojawi.

 • L1520

  Super i juz doczekac sie nie moge

 • Stasiurka Bebe

  a czy aktualizacja ta bedzie dotyczyc lumi 920 ??

  • Windows-Phone.pl

   Będzie.

   • Stasiurka Bebe

    no to super czekam …..

 • Mateusz

  Ile taka aktualizacja 8.1 może przypuszczalnie ważyć?

 • dev

  za bardzo przypomina mi to Androida:(

  • http://www.youtube.pl/user/mrkonrad2000 Athlon007

   Ale z drugie strony, po co budować na nowo koło?

   • dev

    To w takim razie można byłoby powiedzieć, że po co MS wprowadził kafelki i zbudował koło na nowo skoro ikonki i zwykły pulpit sprawdziły się w Androidzie, iOS itd.

    Po to się coś nowego, świeżego wymyśla by było to inne, by dawało to uroku danej platformie. Było wiele propozycji jak można rozwiązać problem z centrum powiadomień i większość były świetne.

    Mogliby nawet zrobić to pod, którymś z guzików co też byłoby świetne ale i tak zdecydowali, że zrobią coś co jest stare i nudne.

    Wiadomo lepsze to niż nic ale w moim odczuciu nie postarali się.

    • http://www.youtube.pl/user/mrkonrad2000 Athlon007

     Wiem, z mojej wypowiedzi wynika, że bez sensu robili ten interfejs. Jednak, kafelki są wygodne, a belka wysuwana z góry w praktyce jest najlepsza. Prócz tego są też inne możliwości:
     a) kafelek (niewygodne i bezsensu).
     b) poprzez przesunięcie ekranu w lewo (niewygodne).

     Z jednej strony bez sensu wymyślać coś na nowo co działa, jednak fajny by był powiew świeżości :-)

     • dev

      a ja znów uważam, że wysuwana z góry belka nie jest wygodna z jednego prostego powodu. Jeśli masz L920 to wiesz, że ma spore rozmiary. Żeby przeciągnąć od górnej krawędzi w dół wymagane jest sporo ruchów, a do tego jeśli trzymasz jedną ręką to istnieje nawet szansa wypadnięcia z ręki(no chyba, że masz łapę jak koszykarz).

      A co do tych możliwości:
      ad a. Kafelki nie są takie złe. Jakoś nie widzę problemu w klikanie w kafelki, a jako, że teraz mam je w folderach to klikam w folder i wybieram co chcę.

      ad b. przesunięcie z lewej krawędzi jest dla mnie wygodne choć to zależy od osoby. Ja używam smartfona lewą ręką i gdy wykonuję ten ruch to (przesunięcie palcem z lewej krawędzi w kierunku prawej) to smartfon leży wygodnie i bezpiecznie w dłoni.

      Choć ja jestem zdanie, że powinni to ukryć pod którymś z guzików. Jako, że nie wszystkie są używane aż tak często to z pewnością można byłoby takie coś zrobić.

      PS. Zastanawiam się czy nie napisać sobie aplikacji, która symulowałaby właśnie taki rozwijany od lewej strony pasek notyfikacji.

     • http://www.youtube.pl/user/mrkonrad2000 Athlon007

      Teoretycznie, gdy wyjdzie Windows Phone 8.1 to powinno się dać napisać prostą aplikację do wywoływania centrum powiadomień. Jednak ja i tak mam sporo na głównym ekranie (żeby przejść po całym ekranie muszę dwa razy palcem przejechać), a tu jeszcze powiadomienia. Dla tego jestem za belką z góry. Przesunięcie w lewo działałoby TYLKO na głównym ekranie, tak samo kafelek. A tak to masz tą opcje gdziekolwiek.

     • dev

      Teoretycznie tylko na głównym, praktycznie już nie. Zauważ, że żeby wejść z listy aplikacji do głównego ekranu nie potrzebujesz przeciągać od lewego boku w prawo tylko z jakiegoś miejsca po lewej stronie ekranu. Mówiąc prosto można spokojnie zastosować są opcję nawet w liście aplikacji tylko wtedy trzeba będzie uważać gdzie się trzyma palec.

     • http://www.youtube.pl/user/mrkonrad2000 Athlon007

      Czyli coś na styl MeeGo?

     • dev

      Nie wiem jak wygląda to w MeeGo(nigdy tym systemem się nie interesowałem). Myślałem bardziej o czymś podobnym do BlackBerry hub tylko z trochę innym podejściem.

     • http://www.youtube.pl/user/mrkonrad2000 Athlon007

      Tak czy owak, lepsze coś niż nic :-)

 • Konrad Uroda-Darłak

  ” Co lepsze na prawym zrzucie ekranie widzimy, że jeden z przycisków jest aktywny” zatem brakuje stosownej ikonki na belce ^^

 • Piotr

  to prawa ze będzie do każdego urządzenia z WP8 ta aktualizacja ?

 • Pingback: Klawiatura typu Swype będzie dostępna w Windows Phone - Windows Phone

 • Pingback: SDK 8.1 ujawnia nowości jakie pojawią się w Windows Phone 8.1 - Windows Phone

 • Maciek

  czy będzie ta aktualizacja na lumie 625 ?