Sony wyprodukuje nowe telefony z Windows Phone?

|

Sony

Na pewno każda taka informacja jest bardzo wyczekiwana. W biznesie, w którym liczy się tylko i wyłącznie Nokia potrzeba jakiejś fali świeżości. Jessica Lessin – była redaktorka Wall Street Journal donosi, że odbyły się już rozmowy pomiędzy Microsoftem i firmą Sony, dotyczące nowego telefonu w świecie Windows Phone, który ma się pojawić w 2014r. Źródło tych rewelacji jest oczywiście anonimowe, ale zaufane. Jednak żadna umowa między firmami nie została jeszcze zawarta.

Jeżeli jednak taka umowa dojdzie do skutku to ponoć Sony będzie produkować telefony z Windows Phone pod marką VAIO – co jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ będzie to stworzenie swoistego ekosystemu urządzeń z systemem Windows właśnie. Przypomnijmy jednak, że firma Sony już miała gotowy prototyp telefonu o nazwie „Jolie”, jednak wycofano się z produkcji w ostatniej chwili.

Sony Jolie

Sony prototyp

Od tego czasu ludzie z Sony zawsze powtarzali, że nie będą palić mostów i wszystko w przyszłości może się wydarzyć. Jednak w marcu 2012r padło z ich ust stwierdzenie: „tak naprawdę nikt nie dba o WP” – czy mieli rację? Za pewne jej szczypta znalazła by się w ówczesnej rzeczywistości, ale kolejne plotki pokazują, że rok 2014 może być niezłym kopniakiem dla systemu Windows Phone.

Zapewne Sony ponownie obmyśla swoją strategię, ale nie tylko oni. Kolejnym wymienianym do powrotu producentem jest ZTE. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę na jakiej pozycji się znajduje i aby móc gonić liderów trzeba się jeszcze bardzo postarać – na przykład zrezygnować z opłat licencyjnych lub zastosować dużą obniżkę, o czym już słyszeliśmy.

Termin wprowadzenia nowych graczy do Windows Phone w 2014 roku sugeruje, że Sony jak i ZTE czekają na wprowadzenie Windows Phone 8.1. Będzie to na pewno dogodny moment na prowadzenie nowego OEM dla nowych urządzeń oraz zyski dla nowych producentów, którzy mogą załapać się na falę darmowej reklamy.

Jaka będzie przyszłość? Na pewno potrzeba nowych producentów w świecie WP – sam Microsoft nawet po wykupieniu Nokii nie powinien mieć złudzeń, że samodzielnie zbuduje potęgę w komórkowym świecie.


Autor: Damian Suwała

Przez znajomych nazywany gadżeciarzem. Zawsze na bieżąco. Przeczytał kilka książek, brał udział w wielu warsztatach, ale ciągle rozwija swoje zainteresowania.

 • Athlon007

  Świetnie! Życzę powodzenia Microsoftowi w znalezieniu partnerów. Oby tak dalej. Teraz trzeba poczekać na Windows Phone 8.1. A i mam pytanie, skoro aplikacja Preview for Developers pozwala na pobranie wersji przed premierowej Windows Phone, to czy też posiadacze tej aplikacji dostaną wcześniej Windows Phone 8.1?

  • Kamil

   Pewnie tak, lecz nikt oprócz ms jeszcze tego nie wie, ponieważ oficjalnie nic nie jest zapowiedziane :)

  • Artur Kwiatkowski

   Inicjatywa Preview for Developers spodobała się użytkownikom, więc myślę że będzie ona kontynuowana przez Microsoft.

  • Tomek

   Czytalem chyba na WP Central ze po premierze WP 8.1 w kwietniu bodajże, aktualizacja ma byc udostępniona w programie Preview for Developer
   Informacja nie byla oficjalne, ale podobno z pewnego źródła

 • Kacper Raczek

  Mi się marzy xperia Z1 z WP :)

  • Artur Kwiatkowski

   A mi jej mniejsza wersja, powiedzmy z ekranem 4,5-cala i resztą jak w Z1 ;)

   • Kacper Raczek

    ja jednak wolę duże ekrany i 4.3 w mojej l820 to już trochę za mało :D

  • PathfinderPL

   Trafiłeś w sedno. ;) Mam nadzieję, że to się sprawdzi. :)

 • Konrad Uroda-Darłak

  No to mam nadziej iż WP8.1 faktycznie jest wart zachodu ^^

 • Tomek

  Oby w to weszli Cenie sobie Sony jako producenta telefonów Od zawsze kupowałem wyłącznie Sony i Nokie a teraz kiedy Nokia znika przydałoby sie mieć alternatywę bo jakoś jej nie widzę w świecie WP no chyba ze MS utrzyma poziom Nokii

 • Dawid

  Jestem Ciekawy czy MS zaktualizuje nam telefony z serii 520,620,720.. do 8.1 ,ponieważ mam Androida i przymierzam się do zakupu WP ,z drugiej strony MS bedzie walczył o klientów więc kto wie.. :D

  • http://windows-phone.pl/ Damian Suwała

   Wszystkie telefony z 8 powinny dostać aktualizację do 8.1

   • Arkhan

    Do 8.1 raczej dostaną, ale potem mogą być wspierane tylko modele z 1 gb ramu.

  • Tomek

   MS potwierdzil ze wszystkie tel z wp8 dostana aktualizacje do 8.1

   • Artur Kwiatkowski

    Potwierdził? Nie wydaje mi się, aby ktoś z MS coś takiego powiedział ;) Póki co…

    • Tomek

     Owszem byla oficjalna notka Microsoftu na ten temat i bylo potwierdzenie ze wszystkie telefony z WP8 dostana ta aktualizacje
     Szkoda ze nie ma informacji co z kolejnymi,aktualizacjami ? Ale pewnie tego sami nie wiedza

     Forum WPCentral tam znajdziesz wszystkie informacje i odnośniki do oficjalnych źródeł jeżeli potrzebujesz sie upewnic

 • Pingback: Microsoft zapłaci Samsungowi, Sony i Huawei za wsparcie WP8 - Windows Phone