Microsoft zapłaci Samsungowi, Sony i Huawei za wsparcie WP8

|

microsoft

Podział „tortu” producentów smartfonów z systemem Windows Phone 8 do tej pory skutecznie odstraszał nowych graczy. Oczywiście mam tutaj na myśli dominacje Nokii, która wg danych opublikowanych przez AdDuplex posiada ponad 90% udziałów w tym zestawieniu. Microsoft prawdopodobnie zdał sobie sprawę  z tego, że po przejęciu Nokii inni producenci sprzętu mogą całkowicie odpuścić, a nowi nie będą nawet rozważali dołączenia do projektu „Windows Phone” i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Według Eldara Murtazina z serwisu Mobile Review Microsoft zapłaci producentom, którzy zdecydują się wypuścić na rynek w 2014 roku przynajmniej jeden smartfon z systemem Windows Phone. Mowa tutaj o nie małej kwocie, bo sięgającej aż 2,8 mld dolarów. Największą „dotację” otrzymać ma Samsung, bo aż 1,2 mld dolarów. Sony dostanie 0,5 mld, Huawei 0,6 mld, a pozostali 300 mln dolarów (mówi się m.in. o ZTE).

Czy takie zagranie opłaca się Microsoftowi? Na pewno ich stać, więc dlaczego mieliby nie spróbować. Na pewno największą uwagę klientów przyciągnie Samsung i Sony. Klientom powoli przejadają się smartfony Samsunga z Androidem (sprzedaż mniejsza niż przewidywano), więc wydaje się rozsądne, że oprócz smartfona z Tizen OS powinni przyłożyć się bardziej do słuchawek z Windows Phone. Sony podobno już od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z Microsoftem o wypuszczeniu telefonu z Windows Phone pod marką Sony VAIO i otwarcie przyznali, że nie chcą być producentem smartfonów z tylko jednym systemem operacyjnym. Jeśli smartfony te będą się dobrze sprzedawać to nie wykluczone jest, że później pojawią się kolejne już bez potrzeby dotowania.

Z niecierpliwością wyczekuje nowości jakie przyniesie 2014 rok. Ciekaw jestem pierwszych smartfonów pod szyldem Microsoftu oraz jakiegoś egzotycznego smartfona od Sony.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Artur Kwiatkowski

  Od zawsze czekam na smartfona z Windows Phone od Sony. Sony jest na pewno marką, która cieszy się wśród klientów lepszym powodzeniem niż Huawei czy ZTE. Do tego ich smartfony bardzo krótko po premierze tanieją co przełożyłoby się na popularność wśród klientów.

  Niechby wypuścili odpowiednik Xperii M/L, Xperii SP i Xperii Z1 z Windows Phone…

  • Arkhan

   Tylko niech zamontują porządny ekran, a nie coś w stylu Xperii SP :P

   • Artur Kwiatkowski

    Podobno w Z1 Compact wrzucili już IPS ;-)

 • Bartek

  Smartphone Sony z windowsem – to byłoby cudowne, aktualnie korzystam z nokii lumii 800 i chciałbym dalej używać tego systemu, jednak bardzo kusi mnie Xperia Z1 lub Z1 Compact, aktualnie wstrzymam się z kupnem któregoś z tych telefonów bo może coś podobnego wyjdzie z WP :) Samsung robi samo plastikowe badziewie więc nawet pod uwagę tej firmy nie biorę

  • Theverge

   Czy ja wiem czy Sony z WP to taka gratka? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że wspieraliby WP tak samo jak Nokia (aktualizacje), robili by tyle aplikacji itd. Mogą co najwyżej rywalizować na poziomie designu.
   Co nie znaczy, że ma nie być smartfonow Sony z WP. Po prostu nie widzę co miałoby przyciągnąć potencjalnego klienta do Sony a nie Nokii.

   • Artur Kwiatkowski

    Co takiego Nokia daje do aktualizacji? Weźmy ostatnią Aktualizację 3 (GDR3). Samsungi i HTC dostały ją dużo wcześniej niż użytkownicy Nokii. Usprawnienia jakie dodała Nokia to rozbudowanie Glance i aplikacja Refocus (pozostałe aplikacje działają na Amber), wszystko kosztem dwóch miesięcy opóźnienia.

    Nokia robi jedynie dużo fajnych aplikacji, ale to się skończy. Po jej przejęciu Microsoft nie będzie mógł sobie na coś takiego pozwolić – zniechęcałoby to pozostałych graczy. A to wszystko sprowadza się do tego, że Sony z Windows Phone to nie lada gratka, powiew świeżości.

    • Theverge

     Coś wynika z tego, że użytkownicy HTC i Samsunga dostali ją wcześniej ? Czy oni dodali coś wartościowego w porównaniu do Nokii?
     Jakieś info, że skończy się robienie własnych aplikacji czy domysły? Produkcja Surface też niby miało zniechęcić resztę do tabletów z windowsem a jakoś są alternatywy. Coraz cześciej lepsze niż Surface.

     • Artur Kwiatkowski

      No właśnie odpowiedz co dała Nokia wartościowego? Wypuścili 4 aplikacje, które działają na Amber. Jedynie ulepszyli Glance, z którego pewnie mało kto korzysta bo zjada baterie jak gupie. Warte to dwóch miesięcy czekania? Nie.

      Weź i wytłumacz mi jaki cel miałaby Nokia w robieniu aplikacji na smartfony Microsoftu? Zapomniałeś o przejęciu? Tylko nawigacja będzie, bo za licencje MS zapłacił. A Microsoft nie będzie robił aplikacji tylko na swoje telefony, bo wyglądałoby to tak, jakby Google robił swoje aplikacje tylko na Nexusy, a reszte producentów pomijał. Nie wiem w jakim celu podałeś przykład Surface. Czyżby Microsoft dodawał mu do oprogramowania coś czego nie mają inne tablety z Windows 8/RT? Nie. Daje jedynie jakieś bonusy typu Skydrive czy Skype bo słabo się sprzedaje, ale to inna historia.

     • Kacper

      Akurat co do Glance się nie zgodzę, ja korzystam i nie wyobrażam sobie bez niego wygodnego korzystania ponieważ mam etui z klapką i dzięki temu godzina

      wyświetla mi się zaraz po otwarciu :) a co do baterii to nie zauważyłem ŻADNEJ różnicy (lumia 820)

 • PathfinderPL

  Nie wiem jak odebrać te doniesienia – dobrze czy źle. Mam na myśli Nokię i serie Lumia. Czy to się jakoś nie odbije. Negatywnie oczywiście.

 • Ziom41

  Samsung? A na co komu ta plastikowa zabawka?

 • asd

  Teraz ms daje news’a, ze niby te placenie producentom za wydawanie smartphone’ow z beznadziejnym wp Po prost glupio ms, ze w calym internecie sie z nich smieja, ze musza placic XD

 • Artur

  Ms musi placic za wydanie ich systemu producentom… Zalosne :D