Przyciski ekranowe w Windows Phone 8.1 (Blue)

|

przyciski ekranowe

Evan Blass, znany szerzej jako @evleaks, który słynie z publikowania niemal nieomylnych przecieków ze świata technologii mobilnych opublikował dzisiaj nie lada ciekawostkę – w systemie Windows Phone od wersji 8.1 (nazywanej „Blue”) mają pojawić się przyciski ekranowe znane chociażby z czystego systemu Android.

 


 

Przyciski ekranowe są jedną z cech charakterystycznych systemu Android. Po ich wprowadzeniu w systemie mobilnym Google użytkownicy od razu podzielili się na dwie grupy – zwolenników i przeciwników przycisków na ekranie. Sam należę do tej drugiej grupy, przyciski umieszczane pod jego ekranem są dla mnie ogromną zaletą, najlepiej dotykowe, ponieważ używanie fizycznych  jest męczące (np. seria Galaxy S). Poza tym wtedy dostajemy więcej przestrzeni roboczej na ekranie. Poniżej grafika przedstawiająca porównanie przestrzeni roboczej na telefonach HTC Titan z WP 7.8 z ekranem 4,70-cala (po lewej) i LG Nexus 5 z ekranem 4,95-cala.

kitkat6

Nie ulega jednak wątpliwości, że te pierwsze, czyli umieszczane na ekranie także mają kilka zalet. Przede wszystkim są o wiele bardziej responsywne niż fizyczne czy nawet dotykowe na obudowie – reagują natychmiast, wystarczy lekkie muśnięcie. Kolejną zaletą jest to, że ich wygląd i funkcje zmieniają się kontekstowo. Na przykład przekręcają się o 90 stopni wraz ze zmianą orientacji ekranu lub pojawiają się trzy kropeczki, pozwalające na wysunięcie „menu” w niektórych aplikacjach. Tutaj wyobraźnia podpowiada wiele możliwości, w których aplikacje wprowadzą nowe lub zmienią niektóre z obecnych przycisków. Przyznajcie, że to bardzo przyszłościowe rozwiązanie.

Co myślicie o wykorzystaniu takich przycisków w systemie Windows Phone? Macie jakieś pomysły na ich wykorzystanie? Sam mam nadzieje, że producenci będą mogli decydować o tym, czy wykorzystają przyciski ekranowe czy przyciski pod ekranem. Zakładając, że obecne urządzenia z Windows Phone 8 dostaną aktualizację do WP 8.1 Microsoft będzie musiał dodać takie rozwiązanie, co w pewnym stopniu ograniczy personalizacje przycisków na ekranie.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • tajson

  jestem przeciwnikiem, ale no cóż :D

 • Mateusz Fabjan

  Jestem przeciwny tego typu przyciskom
  Szkoda cali
  Co z tego że będę miał 4,7 cala jak będzie mi wyświetlało 4,3

  • Arkhan

   Nie 4.3 tylko jakieś 4.55.

   • dz3lo

    Cóż za dokładność. przeliczyłeś to? skąd wiesz ile będzie zajmował bar?

    • Arkhan

     Jako przykład wziąłem ten bar z andka, Tam przy 4.7 cala masz wolne 4.55 I to nie wymagało żadnych obliczeń ani dokładności tylko minimalnej wiedzy co do użytku google.
     ps. Jak by z 4.7 było wolne 4.3 (0.5 cala na bar)to byśmy tam zmieścili z 12 ikonek, a nie trzy. -.-

 • grgrgr

  W telefonach Lumia, przyciski pod ekranem przede wszystkim sprawiają często wiele problemów. Wystarczy lekkie zbliżenie palca do ekranu, przypadkowe uderzenie a one już reagują. Wyjątkowo złośliwy bywa przyciska „lupa” do wyszukiwania. W telefonie np. L920 ich rozstaw jest zdecydowanie za duży, co zwiększa ilość przypadkowego użycia – są po skrajnych ekranu, zbyt blisko krawędzi obudowy. Dla porównania dużo lepiej wypada L1520, po pierwsze jest to telefon znacznie szerszy ale dodatkowo producent lekko zbliżył do siebie te trzy przyciski. Dzięki temu rzadziej zdarza mi się przypadkowo ich „wcisnąć”. Czasami wolałbym aby telefon miał możliwość wyłączenia przycisku wyszukiwania. W mojej opinii zmiana, aby przyciski stały się częścią wyświetlanego obrazu na ekranie, może wyjść na lepsze. W takich sytuacjach jak oglądanie filmu na telefonie, przyciski będą schowane, to zniweluje problem ich przypadkowego dotknięcia i np. przerwania filmu, albo co gorsze, przerwanie rozgrywki w grze. Na szczęście na boku obudowy mamy przyciski funkcyjne – te powinny nam wystarczyć do sytuacji awaryjnych, jak np. restart urządzenia – kilka miesięcy temu miałem ostatni taki przypadek.

 • CODER_BEST

  Zdecydowanie wolę przyciski pod ekranem i do tego fizyczne… Trudno że się po jakimś czasie wyrabiają ale są lepsze od dotykowych bo nie ma opcji wcisnąć ich przypadkowo :) a przy dotykowych jest o to bardzo łatwo :)

 • woonski

  Czy przypadkiem nie oznacza to braku Blue na obecnych Wp8? :/

  • krzysiwonka

   Bardzo dobre pytanie….

  • Szczuff

   Raczej to będzie zależne od modelu. Przecież nie ma uniwersalnego softu WP jak w przypadku iOs. Więc BLUE bedzie update’m dla każdego WP8.

  • woonski

   według mnie może być różnie, musieli by przygotowywać specjalne softy pod każdy model… ale mam nadzieje ze sie myle ;)

  • JSofficial

   Według mnie to bedzie funkcja którą bedą miały tylko niektóre modele… tak jak jest z dostosowanie kafelek do ekranów FULL HD (Windows Phone 8 GDR3)…

  • Drzemor

   Już gdzieś było że wszystkie modele z WP 8.0 otrzymają aktualizacje do 8.1..

 • krzysiwonka

  Również jestem przeciwnikiem. Jedynie co mogliby zmienić to brak podświetlenia przycisków np. podczas oglądania filmu która wpływa na niekorzyść baterii. A przyciski pod ekranem niech zostaną….

  • galtom

   Strasznie to przeszkadza. Wieczor, ciemno, ogladam film, ekran przyciemniony a przyciski wala po oczach :-(

  • Mateusz Fabjan

   Albo ich ręczna możliwość wyłączenia (dostosowania) w ustawieniach :D

 • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

  Na Ativie S jest to rozwiązane świetnie. Nie mam żadnych problemów. Mam nadzieję, że przyciski ekranowe nie będą włączone jeżeli posiadamy już te fizyczne.

 • JSofficial

  Głupi pomysł… dobrze jest jak jest.

 • Adrian

  I dobrze,że to wprowadzają lepsze takie przyciski :)

 • lubietelefony

  A jak ktoś ma już telefon z tymi przyciskami fizycznymi, to aktualizacja wyłączy je czy też może dalej będą np. w takiej L820?

 • Pingback: Moneypenny to Lumia 630/635 z Dual-SIM i przyciskami ekranowymi - Windows Phone

 • Pingback: Nokia Lumia 630 to pierwszy smartfon z Windows Phone 8.1 - Windows Phone