Wkrótce Lumia będzie w stanie określić nasz stan emocjonalny, pojawił się nowy patent

|

patent

Jesteś smutny, zły, a może właśnie dostałeś napadu szaleńczego śmiechu? Wkrótce twoja Lumia będzie potrafiła te emocje rozróżnić i dodatkowo określić konkretną emotikoną.

Nokia złożyła wniosek o patent, dzięki któremu Windows Phone będzie potrafił określać emocje, biorąc pod uwagę takie czynniki jak szybkość pisania, ilość popełnianych błędów i częstotliwość używania klawisza „backspace” czy „delete”, ale również używając zewnętrznych urządzeń.

Kiedy telefon zindentyfikuje daną emocję, przednia kamera może wtedy wykonać zdjęcie, które może być zastosowane zamiast standardowych emotikonek. Może również posłużyć do zmiany statusów na portalach społecznościowych, itp.

Pełna treść patentu dostępna tutaj

Takie informacje o Nas otwierają duże pole do popisu dla programistów. Może to być na przykład uruchamianie muzyki dopasowanej do nastroju, albo zmiana tapety czy intensywności koloru kafelków.

Ten i wiele innych przykładów potwierdzają, że technologia nie jest w stanie przejść obojętnie obok naszej fizjologii. Od dawna wykorzystywane są mierniki pulsu i tętna podłączane do telefonu, telefon może już określić czy użytkownik na niego patrzy, albo się porusza i uruchamiać dane akcje. Nasze urządzenie wie czy jesteśmy w ciemnej łazience, czy w oślepiającym słońcu, dzięki czemu automatycznie ustawia jasność ekranu. Wiele funkcji jest pomocnych, ale przy równie wielu pojawiają się wątpliwości sensu ich wprowadzania.

A może to my pozwalamy na zbyt dużo?

źródło: nokiapoweruser.com


Autor: Damian Suwała

Przez znajomych nazywany gadżeciarzem. Zawsze na bieżąco. Przeczytał kilka książek, brał udział w wielu warsztatach, ale ciągle rozwija swoje zainteresowania.

 • Arkhan

  Już widzę jak mi uruchomi muzykę, jak mam 700 utworów bez żadnych tagów.
  Żałośnie beznadziejna rzecz, będąc w szkole czasem pisze się powoli, tak samo idąc, lub jak podczas pisania ktoś zaczyna do nas mówić i nie ma to związku ze smutkiem. No i smutek będzie trzeba chyba ukazywać kamerce robiąc sad face, chociaż nie wiele osób robi taką minę jak jest smutnych :P Kompletnie beznadziejne, nie przydatne, oraz bezużyteczne.

  • http://wezeizlacza.pl/ Damian Suwała

   Jednak Nokia ma świetną usługę MixRadio, która potrafi określić nasz gust muzyczny na podstawie słuchanej wcześniej muzyki – podobnie jak filmweb ze swoim gustomierzem. Nie wiadomo w jaki konkretnie sposób mogą wykorzystać taki patent. Przecież Nokia to nie Samsung, oni na prawdę potrafią sie do tego przyłożyć i jest to funkcjonalne. Zobaczymy co będzie w przyszłości. Jeżeli masz 700 utworów bez tagów to faktycznie nic nie zadziała, ale pomyśl tez o innych – kupując muzykę w wersji elektronicznej, jak i tej bardziej tradycyjnej to jest juz wszystko otagowane.

   Wracając do samego patentu to po prostu poczekajmy, może wyjdzie z tego coś ciekawego.