Rzekome zdjęcie centrum powiadomień z Windows Phone 8.1

|

centrum powiadomień

Ostatnimi czasy do sieci wycieka bardzo dużo informacji o funkcjach, które pojawią się w kolejnych aktualizacjach systemu Windows Phone. W dniu wczorajszym przestawiłem Wam funkcjonalność i zrzuty ekranu z aktualizacji GDR3 („Bittersweet Shimmer”) spodziewanej na koniec bieżącego roku. Z kolei dziś do sieci trafiło zdjęcie, przedstawiające telefon Nokia Lumia 620 pracujący pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 („Blue”), na którego ekranie widoczne jest długo wyczekiwane centrum powiadomień.

W systemie Windows Phone są dwa rodzaje powiadomień – toast i tile, czyli odpowiednio te pojawiające się u góry ekranu i te na kafelkach przypiętych do ekranu głównego. Na pewno każdy z Was spotkał się z sytuacją, kiedy telefon dźwiękiem poinformował o nowym powiadomieniu, ale nie zdążyliście zobaczyć z jakiej aplikacji ono pochodzi. W takiej sytuacji jeśli aplikacja, z której otrzymaliśmy powiadomienie nie jest przypięta do ekranu głównego (jeśli jest to zazwyczaj na jej kafelku widzimy numerek informujący o liczbie nowych powiadomień) musimy sprawdzać po kolei „co dzwoniło”. Uciążliwe, prawda? Sam spotykam się z tym na co dzień i niezmiernie brakuje mi centrum powiadomień, które katalogowałoby je i przenosiło bezpośrednio do danych aplikacji.

Wracając jednak do wspomnianego zdjęcia – wygląda na to, że centrum powiadomień będziemy mogli przypiąć jako kafelek do ekranu głównego. Kiedy będziemy mieli nowe, nieprzeczytane powiadomienia na wspomnianym kafelku pojawi się gwiazdka „*” z liczbą nieprzeczytanych powiadomień. Taka sama gwiazdka pojawi się na pojawi się na pasku zadań, na lewo od ikony baterii. Na zdjęciu możemy również zauważyć ikonę sieci wi-fi przesuniętą do lewej strony. Pasuje ona do zrzutu ekranu, który jakiś czas temu wrzucił Joe Belfiore na swój profil na twitterze (fragment poniżej).

BRPF_IcCYAEP_m_

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Nie jest to centrum jakiego oczekiwali użytkownicy, czyli albo wysuwane z góry, albo z lewej strony ekranu, a zwyczajny kafelek. Jak dla mnie jest ok – ważne, żeby te wszystkie powiadomienia były w końcu gdzieś zebrane.

Źródło: WPC


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • CODER_BEST

  Jeśli ma być to centrum powiadomień jako wchodzenie w kafelek. To kompletnie mija się z celem. Wcześniej „wyciekł” filmik prezentujący centrum powiadomień ściągane z góry.

  • roman

   a jaka różnica pomiędzy ściągnięciem centrum z góry z tapnięciem w kafel?

   • Sergusz

    Bo aby nacisnąć kafelek musisz przejść do Menu Start

    • roman

     No fakt, ale dla mnie to niedużo zmienia. Każdy ma swoje oczekiwania. A czy ktoś wie cokolwiek o tym drugim kaflu – ponawiam pytanie.

     • CODER_BEST

      A druga różnica jest taka, że wtedy szybkie skróty do włączania transferu – wi-fi – BT nie mają sensu… Bo i tak muszę tapnąć w kafelek, żeby je włączyć. A gest zsuwania belki bądź wyciągania jej z boku będzie po prostu lepszy niż klikanie.

     • roman

      Nie wiem w czym gest ściągania czy wyciągania ma być lepszy od klikania?! Poza tym nadal nie rozumiem dlaczego skróty nie mają sensu – w którym przypadku? Mam rozumieć, że w ściąganym – wyciąganym centrum one są i z tego centrum są konfigurowalne. Czy centrum klikane nie może mieć takich samych funkcji co do szybkich ustawień, czy to centrum takowe wyklucza? Powtarzam – kwestia upodobań, z każdego miejsca systemu jest dodatkowe jedno tapnięcie w przycisk home i mamy możliwość wejścia w centrum. Nie upieram się przy swojej tezie, ba, być może pomysł z wyciąganym centrum jest lepszy, ale też nie twierdzę, że to centrum jest bez sensu.

     • Artur Kwiatkowski

      Zaletą ściąganej z góry belki byłby przede wszystkim dostęp do niej z niemalże każdego punktu, czy to menu, czy przeglądarka, czy aplikacja.

     • roman

      odniosłem się do tej kwestii w moim komentarzu

     • Artur Kwiatkowski

      Ja tylko odpowiedziałem na pytanie z początku komentarza, czyli w czym jest lepsze ściągnięcie w dół. Ale rozwijając… Belki ściąganej z góry w dół nie trzeba nazywać, mogą być na niej zarówno powiadomienia jak i inne rzeczy, np. sterowanie odtwarzaczem muzyki, skróty łączności. Robiąc kafelek powiadomienia nie zrobią w nim tego, bo nazwa ogranicza.

     • roman

      Masz rację, nie pomyślałem o tym w ten sposób. Chociaż według mnie w zasadzie nazwa nie przeszkadza, aby wrzucić tam skróty i sterowanie choćby odtwarzaczem. Idąc dalej nazwa może być inna – domyślam się, że to pierwsza idea producenta – na przykład „centrum” – tak strzelam nazwę

     • Artur Kwiatkowski

      Niby można, ale jaki to miałoby sens? Sterowanie odtwarzaczem akurat jest przy głośności. A skróty w kafelku powiadomienia? Imo bez sensu, lepiej już sobie jakąś apke ze Sklepu ściągnąć i przypiąć kafelek bezpośredni.

      Kończąc… nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądało centrum powiadomień, na pewno Microsoft rozważa kilka wariantów.

     • Bkams

      Ikona na dole po lewej stronie sugeruje że to kafelek „kontakty” moze chodzi o powiadomienia że ktoś z kontaktów napisał tylko ze z różnych kont w tym przypadku Skype i outlook. Nie wiem czy to coś co się pojawi w Blue czy juz jest teraz. Moze kontakty i wiadomości będą w jakiś sposób polaczone z centrum powiadomień?

    • Spierdlung

     To spieprzaj na Androida. Tam masz swoją kochaną beleczke ;)

     • Tomek

      Akurat to jest swietny patent i nie obraziłbym sie gdyby skopiowali to ba WP
      to dobre mozna zapożyczać

  • Kosiek

   Masz może jakiś link do tego „wycieku”?

 • roman

  a co to za kafel z tymi powiadomieniami ze skype i outlooka?

  • fefefe

   skype i outlook zintegrowane.

   • roman

    ale to też koncept, przyszłe funkcje?

 • Dlcxx

  bezsens.. powiadomienia powinny być wyświetlane (DIODA?) przy wygaszonym (zablokowanym) ekranie

  • 666 666

   Dokładnie. W HTC 8X marnuje się i pełni rolę tylko rozładowanej bądź naładowanej bateri

 • Tomek

  Mysle ze to moze byc jakieś wstępne,stadium prac nad centrum powiadomień

  ale gdyby sie okazali ze to prawda to porazka na calej linii
  kafelek jest bez sensu i bezużyteczny nic nie zmienia

 • Gość

  Taki kafelek zajmuje miejsce, a belka nie.

 • Hexe

  Pewnie wyciekło przez zupełny przypadek, żeby poznać reakcje użytkowników na takie rozwiązanie centrum powiadomień. Z komentarzy wnoszę, że jednak zmienią na belkę jeśli wszyscy będą podobnie reagować. Mnie by pasowało wyciągane z lewej :)

  • Bronek

   Według mnie wyciąganie z lewej faktycznie byłoby najlepsze. Nie kojarzyłoby się z Androsyfem i byłoby dużo lepsze niż niepotrzebnie zajmujący miejsce kafelek. ;)

   • fefefe

    Androsyf ma to wszystko od lat i kochają go setki milionów użytkowników. Udział WP maleje (USA) i krytykują go nawet ci, którzy dali mu szansę.
    Może jednak lepiej przestać kozaczyć i zacząć kopiować od lepszych i mądrzejszych od siebie? Apple już to zrozumiało.

    • Kosiek

     Nie umiesz odróżnić krytyki od hejtu i niechęci. Merytoryczna krytyka ma miejsce w wypadku każdej platformy (wymień mi jakiś system bez wad, naprawdę nie znam takiego).

     • fefefe

      Merytoryczna krytyka to używanie nazw typu „androsyf”?
      Dla mnie to hejt.

      WP jest słaby i „nowości” pokazane w ten weekend strasznie mnie rozczarowały. (tak, wiem, że nieoficjalne)

      Dobra rada – niech MS przestanie już się wygłupiać i niech po prostu skopiuje kilka najważniejszych funkcji androida. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie, bo ja chętnie się przesiądę, ale nie na takie coś.

     • Kosiek

      Oszołomów typu Nazir moja opinia nie objęła, bo szkoda na takie cuda marnować czasu i słów.

     • Wezmyr

      Nonono. Uważaj, ostatnio Nazir „stał” się „dziennikarzem” i wrzuca te swoje wypociny po różnych „portalach” więc wiesz :) o to Tobie też może napisać ;>

     • Kosiek

      Ale ja absolutnie nie zabraniam mu pisać.

     • prapak

      Masz rację fefefe, jako programista mogę powiedzieć ci, że miałbym parę fajnych pomysłów na rozwój WP, lecz MS mnie nie posłucha. Co do centrum powiadomień to ja bym je widział poprzez przytrzymanie przycisku start, w centrum powiadomień u góry byłby przesuwany wiersz ze wszystkimi szybkimi skrótami, a na dole w chmurkach powiadomienia z aplikacji, przechodząc w kolejny ekran pojawiałoby się centrum głośności. Skolei na starcie przesuwając ekran w lewo widziałabym wysuwaną kolumnę skrótów wybranych przez użytkownika, taki panel zadań, jeżeli chodzi o centrum głośności to oprócz przejścia w nie przez centrum powiadomień dobrym sposobem byłoby uruchomienie go poprzez wciśniecie na raz Vol- i Vol+, w centrum głośności widziałbym podział głośności na suwaki poszczególnych aplikacji pracujących w tle oraz systemowych dźwięków z opcją więcej po jej wciśnięciu pojawiałby się pełny equalizer dla każdego dźwięku. Obecnie na starcie są polecenia głosowe, je bym skolei przeniósł je pod lupę i włączałyby się poprzez przytrzymanie przycisku lupa. Co jeszcze by mi się widziało poprzez naniesienie kafelka na kafelek tworzyłby się folder, który w łatwy sposób można by było opróżnić przesuwając kafelek w folderze na prawą krawędź ekranu, kafelek wyskakiwałby spowrotem do ekranu start. Oczywiście byłaby tez opcja więcej by opróżnić cały folder. Co do krzyżyków w ekranie wielozadaniowości wg mnie to rozwiązanie jest dobre, żadnych szczególnych kombinacji. Co do moich innych pomysłów nieco zmieniłbym hub office, dodając wsparcie dla urządzeń peryferyjnych typu drukarki i skanery w hubie office pojawiłaby się opcja drukuj i skanuj, stworzyłbym nowy hub SD i pamięć, w którym po włożeniu karty SD wyświetlałaby się jej zawartość, można by poszczególne pliki zapisać w telefonie w przypadku znajomego formatu pojawiałyby się w danej aplikacji, po przesunięciu ekranu w prawo SD Hub byłoby tzw. inne tj. formaty nierozpoznane przez telefon tutaj by się znajdowały, kolejna przydatna rzecz dla użytkowników wp, którą bym proponował to ZIP&RAR Hub tutaj by się pojawiały spakowane pliki ze skydrive, maili, pobrane lub przesłane na telefon, tutaj także można by spakować zdjęcia, muzykę, wideo, filmy, dokumenty w celu posłania jej dalej. Dobrym pomysłem byłoby zaprogramowanie diody start do informowania o powiadomieniach z możliwością ustawienia o czym ma powiadamiać i wybrania apek w ustawieniach, lub ewentualnemu wyłączeniu tej opcji.

     • Kosiek

      http://windowsphone.uservoice.com/

      Leć ze swoimi pomysłami, publikuj, zbieraj głosy, wygrywaj Internety. ;) I mówię to poważnie, nie prześmiewam niczego.

     • fefefe

      MS ma w d… te uwagi użytkowników.

     • Kosiek

      Naprawdę? Ja to widzę kompletnie inaczej. Naprawdę wiele pomysłów zostało wdrożone. Nawet masz listę:

      http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/status/401050

     • fefefe

      Czytałeś to.? Tam są mega bzdury.
      Jako ZREALIZOWANE podane są sugestie typu procenty baterii i dowolny kolor kafelek. ;)
      To jakaś paranoja.

      Przykład:
      http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/suggestions/2283102-allowing-for-custom-color-creation-for-live-tiles-#comments

     • Kosiek

      Ale o te rzeczy proszą użytkownicy. Jeżeli się pojawia wiele takich samych lub podobnych próśb, to co mają zrobić – usunąć, czy oznaczyć jako zrealizowane?

      Z najważniejszych wprowadzonych rzeczy z Uservoice wymienię:
      - szyfrowanie pamięci
      - WiFi tethering
      - pełny backup pamięci dla telefonów z WP7(14k)
      - zrzut ekranu (13,2k głosów)
      - wysyłanie/odbieranie kontaktów SMSem poprzez vCard(0,6k)
      - Radio FM
      - upload zdjęć na SkyDrive w pełnej rozdzielczości
      - zwiększenie funkcjonalności Bluetooth (31k głosów)
      - Integracja Skype (16k głosów)
      - płacenie za aplikacje PayPalem (3,9k głosów)
      - tapety z Bing (0,5k)
      - magazyn USB w WP8 (13k głosów)
      - możliwość podpisania kart pod przycisk w IE Mobile (5,8k)

      Koniec 2. strony i dalej nie chce mi się szukać. Oczywiście pominąłem nieskończone prośby o więcej języków systemu.

     • fefefe

      „Jeżeli się pojawia wiele takich samych lub podobnych próśb, to co mają zrobić – usunąć, czy oznaczyć jako zrealizowane?”

      Nie rozumiem? po prostu Zrealizować!
      Jak można pisać, że coś jest zrealizowane, kiedy tak nie jest?

      Te zrealizowane rzeczy są oczywiste i były z pewnością w planie niezależnie od próśb użytkowników. Wyobrażasz sobie brak tetheringu?

     • Kosiek

      iOS i stockowy Android AOSP dalej nie mają wbudowanego tetheringu.

     • fefefe

      ? jak nie maja jak maja?

     • Kosiek

      W iPhone’ie tethering jest na wyłączność dla AT&T US i kosztuje $20 miesięcznie.

      W czystym stockowym Androidzie nie ma tetheringu w ogóle, trzeba kupić telefon z dodanym tetherem przez producenta (jak na przykład w TouchWizie albo Sense 5), albo zrootować telefon i zainstalować aplikację.

     • fefefe

      Skąd ty masz te informacje? ;)
      iOS ma tethering a to, że US to dziki kraj, to inny problem. Zresztą pewnie blokują też tethering w WP.
      Czysty stockowy android np. w nexus 4 ma tethering.

     • Kosiek

      Wiesz, mnie nie interesuje czy jest w ogóle. Interesuje mnie to, czy to że jedt przełoży się na to, czy z niego będę mógł skorzystać.

      W iOS nie skorzystam bo AT&T lubi żerować na klientach, a w Androidzie AOSP, rzeczywiście, poprawiam się, jest. Najwyraźniej po prostu zależy on od tego, czy producent telefonu zechce go zaimplementować i włączyć.

      Z drugiej strony, w WP tether jest obowiązkowy, nie da się go nie dodać.

     • fefefe

      Ale AT&T blokuje też (chce kasy) tethering w WP.
      To zależy od operatora, nie systemu.

     • fefefe

      Masz rację. Ale WP rządzi Belfiore, który nie rozumie mobile. On ma małe dzieci i stworzył kids corner. ;)

     • thoorin

      Pomysły świetne i być może kiedyś podobne rozwiązania zostaną wdrożone, ale będzie to stopniowo w systemach 8.1, 8.2, 8.3..9 itd. Gdyby Microsoft zrobił wszystko to o co proszą użytkownicy to jak by rozwijał system przez kolejne lata? M jest tak potężną firmą, że gdyby tylko się im to opłaciło mogliby wdrożyć wszystkie pomysły w przeciągu kilku miesięcy, ale żyjemy w takich czasach, że najpierw się kalkuluje jakie rozwiązania dadzą firmie jak najlepiej zarobić, przy poniesieniu jak najmniejszych nakładów. Innowacja, jakość, prestiż czy uznanie klientów jest już dużo, dużo dalej…

     • Pumpkin

      Jeśli chodzi o telefony to dla mnie Nokia OS jest bez wad ;)

      Żadnych wodotrysków i pierdółek, jest to co jest potrzebne :)

      Np. http://developer.nokia.com/Devices/Device_specifications/6310i/

      P.S. Najlepszy telefon jaki miałem :)

   • Pumpkin

    Wyciągane z lewej strony centrum powiadomień jak dla mnie nie byłoby najlepszym rozwiązaniem z tego względu, że praktycznie każda aplikacja WP korzysta z tzw. „zakładek” (czyli przesunięcie w lewo, w prawo) i byłoby to denerwujące jak chciałbym cofnąć się w lewo i wyskakiwałyby powiadomienia

    • Bronek

     To fakt, w tym wypadku to nie byłoby najlepsze rozwiązanie… Takie coś musiałoby być wysuwane tylko z ekranu głównego… :/ A więc pozostaje tylko góra…

 • fefefe

  Smutne to – widać, że MS wciąż nie rozumie mobile. To tak jak krzyżyk do zabijania aplikacji.
  Nie ma lepszego i bardziej naturalnego gestu niż przesuniecie palcem. Krzyżyk jest dobry dla myszki.
  Taki sam błąd jest w poczcie. Zamiast wywalania maili za pomocą przesunięcia palcem, musisz nacisnąć guzik wyboru, wybrać ptaszka i nacisnąć kosz.
  3 precyzyjne ruchy zamiast jednego, który można zrobić w każdych warunkach. MS nie rozumie ekranów dotykowych i dlatego nie liczy się na rynku.

  • Kosiek

   Masz tyle samo racji, co się mylisz.

   Nie mylisz się co do tego, że designerzy w Microsofcie mają IQ porównywalne ze Steve’em Ballmerem, czyli nikłe.

   Natomiast co do przykładów poczty i multitaskingu – cóż, nie umiesz korzystać z WP:

   1. Poczta – tapnięcie na wysokości wiadomości przy lewej krawędzi automatycznie otwiera tryb multizaznaczania i zaznacza pierwszą wiadomość – potem tylko wystarczy, że naciśniesz na ikonę kosza w dolnym panelu. Intuicyjniej już się chyba nie da…
   2. Multitasking – po co w ogóle miałbyć chcieć zamykać procesy w tle?! Sam sobie srasz pod ogon. Raz, że system musi się zająć w takim wypadku zwalnianiem pamięci i realokacją zasobów (magicznie to się to nie dzieje); dwa że i tak kiedyś do tej aplikacji wrócisz, więc po co ją usuwać z pamięci? Jeżeli system będzie jej naprawdę potrzebował, sam sobie pozamyka co trzeba.

   • fefefe

    Pieprzysz jak potłuczony, a przy okazji nie wiedzieć czemu starasz się mnie obrazić?

    1. Steve Ballmer jest zajebiście inteligentnym gościem.

    2. tapnięcie po lewej stronie na mojej l800 powoduje, ze co drugą próbę otwiera mi sie wiadomość. Jest to na maksa niewygodne. Ale niech ci będzie – 2 ruchy i tak o jeden za dużo.

    2 ” Multitasking – po co w ogóle miałbyć chcieć zamykać procesy w tle?!:”
    Też tego nie rozumiem, bo w WP i tak nie ma prawdziwego multitaskingu.
    Ale skoro JUŻ TO ZROBILI – to powinni to zrobić dobrze a zrobili źle/
    Dobranoc

    • Kosiek

     Jak na razie to jedyną potłuczoną rzeczą tutaj jest Twoja logika.

     • roman

      wydaje mi się, że jednak logika fefefe bardziej do mnie trafia

     • roman

      najlepiej dać minusa dla krytyki na swój wpis – to dla Kośka

     • Kosiek

      Problem w tym, że to nie ja go dałem. ;)

     • roman

      to ciekawe

     • Kosiek

      Wystarczający dowód?

     • roman

      jaki, twoje słowa? wystarczający. Z tym, że nie lubię kiedy ktokolwiek obraża kogokolwiek bez powodu. I to w dyskusji o telefonach. Ludziska, nie o to tutaj przecież idzie. Idę spać, narka

     • Kosiek

      Ale ja przecież w żaden sposób nikogo nie obraziłem. :O Wskaż mi chociaż jedno słowo powszechnie uznawane za obraźliwe.

     • roman

      kwestia o potłuczonej logice może być faktycznie uznana za inny byt niż obraza – kwestia recepcji i percepcji, a także być może semantyki. Jakkolwiek by tego nie interpretować to miało to wydźwięk pejoratywny – co, co do zasady, w ogólnej dyskusji również mi się nie podoba

     • Kosiek

      To była moja odpowiedź na to:

      Pieprzysz jak potłuczony

      Ja określeń bezpośrednio a nawet pośrednio obraźliwych staram się unikać, chyba że zostanę czymś dokładnie takim potraktowany.

     • roman

      To sorki, widocznie chronologię wpisów zaburzyłem. W tym przypadku moja wina. Wybacz

     • Kosiek

      Spoko. Nie ma problemu.

     • Bronek

      Jeśli Cię to tak bardzo interesuje to ja go dałem.

  • Pumpkin

   Jeśli chodzi o pocztę to Cię troszkę nie rozumiem. Piszesz, że usuwanie wiadomości mogłoby być za pomocą przesunięcia palcem a dla mnie jest to jak najbardziej dobre żeby zaznaczyć i potwierdzić usunięcie. Potem na wielu forach są wątki „Przez przypadek przejechałem palcem i skasowałem wiadomość – jak ją odzyskać”

 • Mati

  Wg mnie centrum powiadomień , multitasking(przytrzymanie strzałki) oraz zamykanie appki powinni zrobić takie same jak w windows 8.

  /

 • Pingback: Centrum powiadomień i foldery w Windows Phone 8.1? - Windows Phone

 • Gosciu

  Nie no blagam, powiedzcie, ze to nieprawda… Przeciez to wygląda paskudnie i oklepanie. Wiadomo, ze do centrum powiadomien chciałoby się dostać jak najszybciej, a w tym wypadku dochodzi nam odblokowanie ekranu i szukanie kafelka po ekranie. Jestem pewien, ze taki kafelek 95% osob miałoby na gorze ekranu, żeby zaraz po odblokowaniu go widzieć, co oznacza kolejne cenne (a nawet najcenniejsze) miejsce zajęte…