Microsoft może planować usunięcie fizycznych przycisków spod wyświetlacza

|

windows phone klawisze microsoft

System Windows Phone stale się rozwija aczkolwiek wielu sceptyków stwierdza, że mobilne oprogramowanie Microsoft wciąż stara się jedynie gonić konkurencyjne platformy. Mimo wszystko kolejna wersja numeryczna "Okienek" na telefony powinna wprowadzić spore roszady. Do tego czasu jednak pozostało około pół roku. Niemniej jednak już wiemy, że Windows Phone 8.1 sprawi, iż pod wieloma względami Android i iOS mogą pozostać w tyle.

Jedna z ostatnich plotek, o której pisaliśmy, mówiła, że aktualizacja "Blue" pozwoli producentom smartfonów usunąć klawisz "Wstecz" i pozostawienie jedynie głównego przycisku z logiem "Windows" oraz lupy, która również z czasem powinna zostać wycofana. To jednak nie koniec planów Microsoftu w sprawie zmian obsługi przycisków. Według The Verge, korporacja z Redmond dąży do pełnej likwidacji fizycznych (ewentualnie dotykowych) klawiszy, które widnieją pod wyświetlaczem. Ich funkcję najprawdopodobniej zostaną przeniesione na dodatkową dolną belkę w interfejsie użytkownika. Rozwiązanie wydaje się znajome - identycznie postąpił producent najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w swoim mobilnym systemie Android. Niemniej jednak w przypadku Windows Phone te przyciski mają znacznie większą rolę, co sprawia, że są one niezbędne w każdej chwili. Decyzja, czy dane klawisze będą zlokalizowane osobno pod wyświetlaczem czy też na ekranie będzie należeć do producentów danych słuchawek. Ponownie widać nawiązanie do systemu z charakterystycznym Robocikiem jako logo.

Powyższe rozwiązanie wydaje się odrobinę ryzykowne i może wywołać kolejną falę protestów. Podobna sytuacje ma miejsce teraz, w momencie kiedy Microsoft planuje likwidację przycisku "Wstecz". W Internecie krąży petycja, której głównym założeniem jest odwołanie tego pomysłu. A jakie jest Wasze zdanie na temat tych zmian? Wolicie klawisze umieszczone osobno pod wyświetlaczem czy też razem z nim zespolone?

źródło: The Verge


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Damian

  Ale Pud… „identycznie postąpił producent najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w swoim mobilnym systemie Android” Przecież wszyscy tylko teraz to zgapiają od noki n9 to ona była pierwsza nie jakiś wirusoid czu BB wszyscy teraz tylko zgapiaja bo jest parcie na cyferki i wielkosc wyswitlacza nawet jesli w andku te przyciki maja sie cały czas wyswietlac na wyswietlaczu i tak mozna sie pochwalic wiekszym ekranem w tej samej obudowie niz z fizycznymi klawiszami

 • http://www.spieprzajgoogle.com Tomek

  Popieram likwidację przycisków i nowe rozwiązanie wzorem Androida.

 • Matt

  Wydaje mi się że przyciski pod ekranem są wygodniejsze…

 • Maniek

  to ciekawe, jak microsoft zamierza rozwiązać problem, który wówczas powstanie. Nie wyobrażam sobie nie móc wrócić na poprzednia stronę internetową albo cofnąć się z innej pozyucji i szukać wszystkiego od nowa

  • Romario997

   Jeśli miałbyś okazję używać IE10 na W8 na dotyku to wiedziałbyś jak rozwiązano kwestię wstecz. Przy większych wyświetlaczach nie stanowi to problemu. Nie wyobrażam sobie trochę tego na małych czterocalowych kiedy nawigacja po stronach potrafi być karkołomna. Jednak jeden przycisk z okienkiem by się przydał aby szybko wrócić do Hauptmenu.

 • seba

  nie wyobrażam sobie inaczej niż klawisze umieszczone osobno pod wyświetlaczem gdyż często z nich korzystam i kojarzą mi się z WP od zawsze a jeśli znika to będzie to wyglądało jak ala robocik a tego nie chcemy .

 • Mari

  Oczywiście ,że pod ekranem. Lepszy design w tym przypadku HTC 8S to akurat bardzo trafne przyciski. :)