Windows i Windows Phone będą miały wspólny sklep

|

microsoft-boston-store-logo

Microsoft, od momentu powstania systemu Windows Phone, zapowiedział, że planuje jak najbardziej połączyć swoje oprogramowania tak, aby wszystko ze sobą w sposób bliski ideału współgrało. Już teraz widać, że Windows 8 i mobilna wersja korzystają ze zbliżonego środowiska graficznego. W przyszłości korporacja z Redmond chce połączyć system Windows RT i Windows Phone w jeden tak jak to wygląda u konkurencji. Niemniej jednak dalej widać duże rozbieżności w tych wszystkich ekosystemach.

Toteż według pewnych źródeł The Verge, Microsoft planuje, aby Windows Store i Windows Phone Store współgrały ze sobą, czyli połączyły swoje bazy. W praktyce wyglądać to będzie najprawdopodobniej tak jak teraz, ale zmieni się nazwa, gdyż jest to niemożliwe, aby wszystkie aplikacje z pełnoprawnych "Okienek" mogły współpracować z mobilnym odpowiednik. Z kolei odwrotna sytuacja, czyli aplikacje z Windows Phone - według zapowiedzi - mają dać się uruchomić na kolejnej wersji Windowsa. Jednak jeszcze w tym gąszczu przeróżnych urządzeń pojawiają się tablety. W tej sytuacji Microsoft może zastosować rozwiązanie rodem z iOS, czyli dedykowane aplikacje dla urządzeń z większymi wyświetlaczami będą pojawiać się w odpowiedniej kategorii, a te ze smartfonów będą najzwyklej w świecie skalowane do innych rozdzielczości.

Na koniec najważniejsza informacja, czyli termin tych wszystkich zmian. Źródła donoszą, że ma to nastąpić razem z kolejnymi wersjami obu systemów. Wychodzi na to, że ujrzymy wspólny sklep dla wszystkich platform razem z premierą Windows Phone 8.1 i Windows 8.1. Obie wersje "Okienek" mają pojawić się oficjalnie na początku przyszłego roku. Wtedy też poznamy dokładniejsze szczegóły zmian przeprowadzonych przez Microsoft.

źródło: The Verge


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • galtom

  To wiecej szczegolow oraz co I jak. Nie wiadomo czy Xbox dolaczy ale wszystko wsklazuje na to, ze tak. celem Ms jest „One Windowz” to oznacza jedo API dla developerow dla kazdej z platform or az fakt, ze kazda aplikacja bedzie dzialac na kazdym urzadzeniu. Ciekawie sie w to wplata watek Windows Azure (ktore pomoglo czesci z nas zobaczyc szybko aplikacje z WP7 na WP8): http://www.zdnet.com/microsoft-talks-up-single-app-store-at-company-meeting-sources-7000021232/

 • Theverge

  Windows 8.1 nie ma się przypadkiem pojawić 18.10.2013?

  • Łukasz Pająk

   Fakt, mój błąd. W takim razie czekamy na WP8.1 i pewnie wtedy jakaś łatka na Win8.1 poleci.

 • matek

  Windows 8.1 niedługo a ja jeszcze GDR2 nie dostałem na lumie 820…

  • Binshero

   takie jaja tylko z Orange ;)

 • Maciek

  Niewątpliwie unifikacja systemów bardzo wspomoże szczególnie mobilny przyszły (wspólny) system dla tabletów i smartphone’ów. W sytuacji gdy będzie jedno API dla deweloperów, dużo z aplikacji desktopowych będzie dostępna również mobilnie bez większych nakładów ze strony deweloperów. Wszystko się zdaje iść we właściwą stronę. Ciekawe tylko czy MS to właściwie i co najważniejsze dobrze to wykorzysta. Wpadka z najnowszym Xboxem (co prawda szybko naprawiona, ale niesmak pozostaje) nie daje możliwości jednoznacznej odpowiedzi, wiec wszystko jeszcze przed nami.