Samsung Ativ S odblokowany (interop) jako pierwszy smartfon z Windows Phone 8!

|

samsung-ativ-s_01

Pamiętacie czasy Windows Phone 7, które nie przypadły do gustu pewnej części użytkowników za małe możliwości modyfikacji w stosunku do Windows Mobile? Z pewnością były one wielokrotnie większe niż jest to możliwe obecnie, więc tytułowa wiadomość wydaje się przełomowa dla znacznej grupy naszych czytelników.

Możliwość uzyskania tzw. interop unlock, czyli odblokowania pozwalającego na dostęp do plików systemowych otwiera nowe furtki wszelkim „tunerom” smartfonów. Wystarczy zobaczyć jak wyglądają fora zajmujące się modowaniem software’owym Windows Phone 7 i porównać je do bezwzględnych pustek systemu z wyższym numerkiem. To do tej pory był ogromny argument przy wyborze mobilnego systemu Google. Rozpisywać się na ten temat bardziej nie będę, ale zainteresuję zapewne jednym zdaniem ogromną liczbę osób – pośrednio umożliwia to instalowanie gier i programów bez płacenia za nie.

Przejdźmy do człowieka, który odkrył jak w pełni odblokować Samsunga Ativ S. Jest nim użytkownik GoodDayToDie bardzo popularnego forum XDA-Developers.com, które specjalizuje się w tego typu sprawach. Jest to stosunkowo świeża wiadomość, więc obecne możliwości są standardowe, ale największa bariera została złamana. Teraz tylko czekać, aż pojawi się wysyp przeróżnych modyfikacji. Deweloper skorzystał z możliwości aplikacji diagnostycznej i właśnie w ten sposób uzyskał dostęp do rejestru systemu. W szczegóły nie będę się zagłębiał i po prostu zaprezentuję zrzut ekranu:

ativ s interop unlock odblokowanie

Zainteresowani aplikacją mogą ją pobrać z odpowiedniego tematu XDA-Developers: Klik! Wszystko bierze swój początek właśnie od tego postu i w nim znajdziecie najważniejsze informacje jak i samą aplikację umożliwiającą dostęp do rejestru.

Deweloperzy na tę sytuację zareagowali niesamowicie szybko i już szykują możliwości na odblokowanie w podobny sposób modeli innych marek, szczególnie Nokii. Z tym dniem i godziną Lumie tracą jeden ze swoich największych atutów, czyli zbiór dodatkowych, ekskluzywnych aplikacji. Do kiedy? Do momentu załatania dziury przez Microsoft.

Tym samym teraz Samsung może liczyć na znaczne zwiększenie sprzedaży Ativa S. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku odkrycia odblokowanego bootloadera Huawei Ascenda W1.

Podziękowania dla CODER_BEST :).


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • http://thezane76.wordpress.com/ zane76

  a co znaczy interop? xp

  • Konrad

   Pełny unlock. Masz dostęp do rejestru.:)

   • janek

    Kolejny weekendowy trep. Mała rada, nie piszcie o rzeczach o,których nie macie pojęcia bo się ośmieszacie.

  • Kosiek

   Interop to właściwie klasy C# w Windows Phone SDK, które pozwalają na bezpośredni dostęp do sprzętu oraz systemu operacyjnego. Możesz na przykład dzięki temu odczytać zawartość większości katalogów systemu operacyjnego, czy modyfikować rejestr.

   • Zbigniew

    Odczytać i skopiować na komputer można już całą partycje z WP8 bez Interopa. No ale książki teoretyczne nie wystarczą jak,widać

    • ja111

     Sopiować a mieć możliwość modyfikacji to wielka różnica.

     • honorata pędzona

      Debil

     • ja111

      Pewnie, ale z Ciebie ( zwróć uwagę na przecinek :) )
      Ja mam na dysku/płytach kilka programów które mogę kopiować (powielać) ale niestety nic dalej z tym nie zrobie. Pomożesz? :)

    • Kosiek

     Z komputera PC – tak, zrobisz tzw. dump pamięci.

     Ale – jeżeli chciałbyś zlistować główny katalog na partycji systemowej z poziomu aplikacji WP – dupa, program się skompiluje, odpali, ale w trakcie pracy rzuci wyjątek, ponieważ nie masz uprawnień do fizycznego dostępu do czegokolwiek poza Isolated Storage.

 • ja1111

  I tu jest ból posiadania obcego systemu. Pracujesz nad aplikacjami, niektóre są naprawde rewleacyjne a pozniej za „darmo” idzie to w świat. Dlatego nigdy nie byłem za androidem w nokiach. Tam rozpusta i złodziejstwo, bo inaczej nazwać tego nie można, jest wszechobecne. Nie stać cię na gre za 3-10z? ale stać Cię na telefon za 1K? Takie same TOTALNE BURACTWO I WIEŚNIACTWO jak podjeżdzać wypasioną furą pod dystrybutor z gazem. Odpalisz na samsungu mapy noki? – to jesteś beta wulgaris :)

  Jest też jeden plus dla nas – modyfikacje i to jedyna pozytywna informacja. Ale dobra wiadomość dla Nokii to nie jest, dla samsunga może i owszem. Ale co tu się rozpisywać, jak zamiast nokii bedzie napis M$, a wtedy cóż …. zapewne wybiorę innego producenta.

  • https://twitter.com/MatthewDuchovny Mateusz

   Masz rację na pewno. Moim zdaniem jednak MS i tak by udostępnił te aplikacje dla wszystkich urządzeń. Mają Nokię ale kupili ją dla patentów. Możliwe, że i tak dadzą wszystkie aplikacje Nokii dla wszystkich urządzeń z WP8.
   Oczywiście Nokia straci atut jednak dalej będzie się wyróżniała. Inna rzecz to to, że możliwe, że na Nokiach będą mogły być aplikacje od innych producentów – nie ma tego dużo ale zobaczymy co czas pokaże.

   • Michal Kubiak

    Całkowicie się zgadzam przez możliwość instalowania aplikacji z neta, wychodzą takie kwiatki jakie dostał jeden z developerów płatnej gry na androida: 50,000 pobrań appki a 144 osoby zapłaciły :)

    • jan kloud wandam

     To idź obciągnij proboszczowi ze swojej wiejskiej parafii. Na pewno połknie a potem wypluje do kielicha i powie że jezus zamienił spermę twą w wino. Dobrze że w krajach post pegieroskich nie trzeba pić z kielicha bo byś swoje lub wujka nasienie spijał.

     • ja1111

      Takich jak ty, w dalszym ciągu, powinni zsyłać na sybir. Odizolować od społeczeństwa i niech matka natura nauczy Cie pokory, bo na odrobinę rozumu to za późno.

  • Mariusch

   masz rację. Takie postępowanie to zwykłe złodziejstwo. Są aplikacje robione na szybko ale są też takie, na które poświęca się miesiąc albo i więcej czasu, a w efekcie się nic nie dostanie bo ci co się znają to wolą swojego fona „shackować”.

   Dla mnie jedyną wymówką jest brak możliwości zapłaty. Ale gdy mogę zapłacić kasą z fona to od razu tak kupuję.

 • http://edumemo.pl/ Łukasz Ciastko

  Miejmy nadzieję, że nie uda się odblokować innych telefonów z Windows Phone, bo taka ochrona systemu, a przede wszystkim własności intelektualnej deweloperów do tworzonych przez nich aplikacji, jest jednym z większych plusów WP – w przeciwnym razie, mielibyśmy kolejnego Androida, czyli jedno wielkie dziadostwo.

 • ativ s

  nie mozna zainstalowac aplikacji firmowej, tak mi wyskakuje przy probie zainstalowania