Zmiany jakie przyniosła aktualizacja Lumia Amber (GDR2)

|

aktualizacja amber

Duża część z Was ma już za sobą ostatnią aktualizację systemu Windows Phone 8 oznaczoną symbolem GDR2 (którą Nokia nazwała Lumia Amber). Sam, w drodze wyjątku, zrezygnowałem z wgrania firmware przez NCS i po raz pierwszy poczekałem do oficjalnego udostępnienia aktualizacji w kanale OTA (over-the-air) i tym samym dopiero wczoraj zaktualizowałem moją Lumię do najnowszej wersji oprogramowania. Z racji, że nie jest to duża aktualizacja i niektórzy nie zauważyli zmian, postanowiłem zrobić małe podsumowanie nowości jakie pojawiły się w wersji oprogramowania GDR2 z pakietem dodatków Lumia Amber.

Zacznijmy jednak od zmian, które wprowadził Microsoft, a tym samym tych, które trafiły do wszystkich smartfonów z Windows Phone 8, bez względu na producenta.

Radio FM

Radio FM jest teraz dostępne w smartfonach z systemem Windows Phone 8. Wystarczy podłączyć słuchawki i nastawić ulubioną stację przy użyciu łatwego w użyciu interfejsu, aby posłuchać audycji w stereo. (Radio FM nie jest dostępne w smartfonie Lumia 620)

Data Sense

Aplikacja Data Sense może pomóc Ci oszczędnie korzystać z danych komórkowych przez monitorowanie ilości przesyłanych danych i wstrzymanie wykonywania niektórych zadań do czasu, gdy będziesz mieć dostęp do sieci Wi-Fi.

Aplikację Data Sense możesz przypiąć do ekranu startowego — jej kafelek Live Tile będzie się automatycznie aktualizować i informować o ilości danych przesłanych przez telefon w sieci komórkowej i Wi-Fi. Po otwarciu aplikacji widać poszczególne aplikacje i funkcje, które najintensywniej korzystają z transmisji danych.

Przy okazji warto wspomnieć o funkcji „Zmniejsz transmisję danych, wysyłając adresy URL do usługi Data Sense„, która pojawiła się w ustawieniach Internet Explorera. Celem usługi Data Sense w programie Internet Explorer Mobile jest redukowanie transferu danych poprzez optymalizowanie (kompresowanie) treści internetowych, w tym zdjęć, kodu JavaScript i tekstu. Aby to osiągnąć, przeglądane adresy internetowe (adresy URL) są wysyłane zarówno do żądanej witryny („witryny oryginalnej”), jak i do serwera optymalizacji usługi Data Sense firmy Microsoft (nie dotyczy to sesji korzystających z protokołu HTTPS). Na podstawie informacji zwróconych przez witrynę oryginalną i serwer optymalizacji wybierane jest takie źródło treści internetowych, które pozwoli zminimalizować transfer danych.

Wsparcie dla CardDAV i CalDav

Google zaprzestał (a dokładniej zaprzestanie wraz z końcem bieżącego roku) wsparcia dla protokołu Exchange Active Sync dla nowych użytkowników, który do tej pory służył do synchronizacji poczty, kontaktów i kalendarzy od Google. Tym samym wymuszono na Microsofcie wykorzystanie w ich systemie mobilnym alternatywnych, otwartych standardów jakimi są CalDav, CalCard.

Problem z pamięcią „inne”

Wiele osób skarżyło się na duży rozmiar pamięci tajemniczo nazwanej „inne”. Microsoft tłumaczy, że w tej pamięci są przechowywane wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe wykorzystywane przez system, załączniki z poczty e-mail, itp. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że pamięć ta rośnie cały czas, aż do momentu kiedy zabraknie pamięci w telefonie (zjawisko najbardziej widoczne w modelach z 4 GB pamięci wbudowanej). Aktualizacja GDR2 ma złagodzić występowanie tego problemu. Gdy pamięć telefonu zacznie się zapełniać, system automatycznie będzie usuwał z pamięci „inne” najstarsze i najmniej istotne pliki. Problem z blokowaniem pobierania aplikacji ze Sklepu lub aktualizacji nie powinien już występować.

Inne zmiany:

 • system działa jeszcze płynniej (może mi się wydawać),
 • możliwość przypięcia do ekranu głównego kafelka tworzenia nowej notatki w aplikacji OneNote,
 • niektórzy twierdzą, że poprawiono działanie systemowego czatu FB,
 • doszła możliwość wybrania aplikacji, która ma być uruchamiana po naciśnięciu spustu aparatu (ustawienia > aplikacje > zdjęcia+aparat).

Lumia Amber, czyli dodatki od Nokii:

Obróć, aby wyciszyć

Nie trzeba już naciskać przycisków, żeby telefon przestał dzwonić. Dzięki aktualizacji Lumia Amber wystarczy obrócić telefon, aby wyciszyć dzwonek, kiedy ktoś dzwoni w nieodpowiedniej chwili.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > audio > ulepszenia.

Kliknij dwa razy, aby obudzić telefon

Dzięki funkcji „kliknij dwa razy, aby obudzić telefon” wyświetlacz smartfona aktywuje sie po dwukrotnym stuknięciu w wyświetlacz.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij> dotknij.

Ekran Glance / Ekran podglądu

Dzięki ekranowi Glance smartfon Lumia działa jako zegar z trybami dziennym i nocnym, a jednocześnie informuje o stanie naładowania baterii.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij > podgląd.

Ekran Glance nie jest dostępny w modelu Lumia 520.

Profil kolorów Lumia

Tej funkcji zazdrościłem każdemu Samsungowi z Amoledem. Na szczęście pojawiła się ona w aktualizacji Lumia Amber. Dzięki niej dostosujemy do własnych potrzeb kolory wyświetlane na ekranie naszego urządzenia.  Ustawić możemy nasycenie oraz temperaturę kolorów.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij > wyświetl.

Filtr połączeń+SMS

Chyba największa niespodzianka aktualizacji Lumia Amber. W końcu otrzymujemy czarną listę z prawdziwego zdarzenia! Funkcja ta pozwala na utworzenie listy numerów z których nie chcemy otrzymywać połączeń i smsów. Dostajemy również dostęp do listy zablokowanych połączeń i wiadomości SMS, możemy przypiąć do ekranu głównego kafelek wyświetlający w czasie rzeczywistym liczbę odrzuconych połączeń i SMSów. Dodatkowo możemy zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych (akurat taką funkcję oferuje każdy operator).

Osoba dzwoniąca usłyszy przerywany sygnał.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > Filtr połączeń+SMS.

Nowe aplikacje dostępne dla oprogramowania Lumia Amber:

Inne zmiany

Z innych zmian zauważyłem tylko i wyłącznie odświeżenie niektórych dzwonków Nokii. Nokia Tune brzmi o wiele ładniej, Nokia Clock budzi jakby przyjemniej, a Nokia message zmieniło się nie do poznania i na pewno wielu z Was będzie tęsknić za starym dźwiękiem wiadomości. Nokia mówi również o poprawieniu sterowników aparatu, dzięki czemu zdjęcia mają być jeszcze lepszej jakości.

Czy coś pominąłem? Czy znaleźliście jakieś inne zmiany? Dajcie znać w komentarzach :-)

Źródło: własne, nokia.plblogs.windows.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Artur Kwiatkowski

  Niektóre funkcje, takie jak np. Ekran Glance czy Filtr połączeń+SMS, u niektórych mogą nie być widoczne. Wynika to z nieaktualnych wersji aplikacji systemowych info+dodatki i wyświetl+dotknij. Wystarczy je zaktualizować i nowe funkcje się pojawią.

  info+dodatki – http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/info-dodatki/2377fe1b-c10f-47da-92f3-fc517345a3c0
  wyświetl+dotknij – http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/wy%C5%9Bwietl-dotknij/b08997ca-60ab-4dce-b088-f92e9c7994f3

  • mico11

   Czy juz wiadomo ostatecznie, na ktorych lumiach bedzie dzialalo nokia glance?

   • Artur Kwiatkowski

    Trzeba chyba poczekać na aktualizację i dopiero się okaże. Niektóre źródła podają, że na wszystkich z wyjątkiem L520, inne że z wyjątkiem L520 i L625.

  • Wojciech Nowacki

   wielkie thx :)

 • Filip Dunin-Borkowski

  nowa nokia clock dzisiaj mnie obudziła i byłem taki szczęśliwy :D

  • Artur Kwiatkowski

   Niby przyjemniej, ale to wciąż budzik ;)

   • Tomasz Galecki

    Ja bym chciał, żeby flip to silence dzialalo tez w budziku jako snooze :-(

 • tomas19

  Napewno zniknął problem z WiFi. W moim przypadku przed aktualizacją nie mogłem się połączyć z moim routerem Linksys (z innymi nie było problemów).

 • http://sosen-blog.pl/ sosen

  Z tym aparatem to chyba żart od Nokii :) Testował ktoś go po aktualizacji na Lumi 920? U mnie jest tragicznie. Wszystkie zdjęcia wyglądają jak by na nie nałożył jakiś zółty filtr i dużo gorsza jakość. Info o problemach potwierdził pracownik Nokii które odpowiedział mi na komentarz na Fan Page Orange ale niestety krótko później komentarze zniknęły jak i jego konto :) A nokia się nie wypowiedziała w temacie. Tak tylko u mnie czy ktoś też tak ma?

  • Kosiek

   U mnie jest lepiej. Nokia Pro Cam szybciej robi zdjęcia, szybciej się odpala, zdjęcia są ostrzejsze.

   • http://sosen-blog.pl/ sosen

    Niestety nie wiem czemu ale u mnie jest dużo gorzej a przy użyciu tryb aplikacji od Nokii w trybie Auto jest tragedia. Dużo gorzej od domyślnej aplikacji.

  • Tomasz Galecki

   Mnie się wydaje – dokladych testow jeszcze nie robilem – ze jest lepiej i zdjęcia w dzień sa ostrzejsze…..

  • pawel

   masz absolutną rację, na niektórych lumiach 920 jest dużo gorzej.na tyle złe są zdjęcia, że postanowiłem dziś powrócić do portico

  • Koksik

   mam ten sam problem dramat

 • Sebastian

  Info z poprawionym czatem Facebooka sam zdecydowanie potwierdzam, od dwóch dni działa bez zarzutu.

  • Artur Kwiatkowski

   Niestety, nie mogę tego potwierdzić. Wczoraj testowałem i niby działał w porządku, ale dzisiaj pojawiły się znów problemy z niewyświetlaniem nowych wiadomości.

  • gregor

   Dotyczy to również wersji dla 7,8 to raczej M$ wywarł zmiany na facebooku by to działo.

  • Tomasz Galecki

   U mnie nie ma wiadomości wychodzących wyslanych przez www :-(

 • Tomasz Galecki

  „Ekran Glance / Ekran podglądu
  Dzięki ekranowi Glance smartfon Lumia działa jako zegar z trybami dziennym i nocnym, a jednocześnie informuje o stanie naładowania baterii.”
  U mnie jest tylko zegar :-( (L920)

  • Leszek

   No tylko czy w Lumi 920 jest sens to uruchamiać skoro ma ona ekran lcd i cały ekran musi świecić ?

   • Tomasz Galecki

    Jak się wlaczy w trybie PEEK to pojawia się tylko godzina na ok. 10-15s… nie widze żeby caly ekran się podswietlal. Never the less – nawet jeśli to nie swieci caly czas. Nie wyswietlam godziny na nim co chwile.

   • Daniel Piotrowski

    Dokładnie, ten bajer z zegarkiem ma sens tylko w Nokii N9 – tam jest Clear Black AMOLED dzięki czemu świecą tylko białe piksele – efekt jest świetny :) w Lumiach będzie świecić cały ekran – także na czarno co będzie skutkowało topnieniem baterii. Ale miło że nokia stosuje najlepsze rozwiązania z N9 w nastepnych swoich modelach, może kiedyś i WP będzie miał multitasking. A dodam jeszcze że „flip to silence” działa przy budziku w N9 już od 2011 roku ;-)

    • mico11

     Na 820 i 925 tez mozna odpalac bo maja amoleda

  • Gagman

   podłącz ładowarkę, albo poczekaj aż ci bateria się odpowiednio rozładuje – zobaczysz wtedy dodatkowe info :)

   • Tomasz Galecki

    Pojawila się z serduszkiem – ale stanu wcześniej nie pokazuje. Szkoda…

 • mati

  Co do przypinania kafelka z OneNote … jak wejdziesz do aplikacji (musi być główna strona „NOTESY”) kliknij słynne „…” w dolnym rogu i następnie kliknij w „przypnij nowy dokument” ;) musi zadziałać!

  • Artur Kwiatkowski

   Aaa, to tutaj. Myślałem, że podczas tworzenia nowej notatki > … > i przypnij – wtedy nie reagowało. Dzięki!

 • Gagman

  nie wiem jak u was, ale u mnie w L920 nastąpiła niesamowita poprawa jakości rozmów tel. W końcu jestem normalnie słyszany! nie muszę już dołu telefonu przesłaniać dłonią (układając ją w „u”) – wielki plus!
  rom orange pl :)

  • roman

   mam ten sam problem – czasem moi rozmówcy skarżyli się, że słyszą mnie jak spod ziemi. Jestem przed aktualizacją – też mam brand Orange L920. Zastanawiałem się czy może ta aktualizacja coś zmieni w tej kwestii, jeśli jest tak jak mówisz to super.

 • Cinkof

  Problem z pamięcią „inne” wystarczy usunąć historie przeglądarki i strasznie się odchudza pamięć inne.

 • mati

  Czy tylko w mojej lumii 820 w ustawieniach>audio nie ma zakładki ulepszenia?

 • RoMax

  Nokia Pro Cam będzie na L820? Teraz jest niedostępny.

  • Łukasz Pająk

   Nie będzie. Dostępna będzie inna aplikacja. Nokia Pro Camera jest tylko dla modeli z PureView (Lumia 92x i 1020).

  • KBR

   Oficjalnie nie ale nie ma przeszkód żeby ją zainstalować, poszukaj w sieci jak to zrobić ;).

   Ja zainstalowałem i działa.

   Swoją drogą Nokia przesadza żeby w ten sposób ograniczać możliwości słuchawek.

   Mogli zrobić apkę płatną.

 • Szanew

  Na pewno trzeba wspomnieć o nagrywaniu dźwięku w Stereo podczas kręcenia filmu.

  • Szanew

   No i Bluetooth 4.0 z zasięgiem do 100m.

 • chudy

  Mam dwie lumie 820. Na obu aktualizacja przebiegla pomyslnie, ale na jednej z nich Mie ma w ustawieniach opcji „filtra polaczen”. Pozostale „nowosci” Sa poza Ta jedna. Jakis pomysl jak to rozwiazac?

 • makosz

  a moze ktos wie jak wyglada sprawa BT4.0 LE w Amber?

 • Denny

  Większość tych dodatkowych aplikacji nie działa mi na 820, a mam zaktualizowane do Amber.

 • Jacek

  nie wiem o co chodzi ale w mojej Lumi 820 po aktualizacji bateria pada o wiele szybciej niż przed aktualizacją. czy ma to może coś wspólnego z tym że ustawiłem największą prędkość połączenia 4G. moja nokia jest nie brandowana i przed amber mimo że karta sim jest od plusa nie mogłem korzystać z LTE a po aktualizacji mogę i korzystam. czy ktoś ma podobne spostrzeżenia ?

 • KBR

  czy nokia pro cam można zainstalować na Lumia 820

  • Artur Kwiatkowski

   Nie można. Tylko na telefonach PureView.

   • KBR

    ja jednak zainstalowałem na mojej 820 i śmiga aż miło;)

 • lumia fan

  Pytanie do posiadaczy Lumi 520,620,820 or whateva… Dzwonek mp3 z ulubionego kawałka już ustawiałem, ale za cholerę nie mogę ustawić, aby dzwonił w sposób narastający. Gdzie znaleźć takie ustawienie ??

  • random

   520 jeszcze nie dostała aktualizacji

 • PanWaski

  A ja dzisiaj odebrałem moją Lumię 920 z serwisu, z nową płytą główną i
  nie mam aktualizacji Amber. Ciekawe kiedy wyślą ją do mnie.

  • PanWaski

   No i stało się. Rano 920 była aktualna. :-)

 • Krzysztof

  Jest dla L520? Zainstalowałem jakąś aktualizację, ale prawie nic nie działa z wyżej wymienionych.

  • random

   nie ma

 • Marcin

  Po wgraniu Ambera nie słyszę dzwięków dzwonka przy jego wyborze. Również dotychczas przypisane dzwięki do nr tel książki telefonicznej są nie słyszalne. Jest tylko dzwięk domyślny. Dlaczego?

 • plushack

  Po aktualizacji softu nie mogę zainstalować Nokia Pro Cam. Właściwie to w sklepie pokazuje brak dostępności dla mojego tel. Dziwne bo inni mają. Lumia 820 z Play.

 • amber

  Ja nie mam radia fm po aktualizacji…

  • http://sosen-blog.pl/ sosen

   Radio jest w muzyce

 • amber

  w lumii 820

 • andrej360

  DataSense oraz dodatki od Nokii na plus, szczególnie filtr połączeń i sms. Na minus zaliczam powrót polskich literek (ogonków) w liście aplikacji. Nie rozumiem po co wrócili do układu z wp7.8, ktoś tego używa? Znów trzeba przewijać listę aby dostać się do litery z :/

 • Roro

  1. Brak charczenia podczas odbierania rozmów.
  2. W końcu działa powiększanie tekstu w ułatwieniach dostępu, wcześniej bywało różnie.

 • Tomek

  Witam po zainstalowniu aktualizacji Amber moja lumia 820 nie pobiera @ ustawienia te same nic nie zmieniane…

 • Piotr

  Hmmm,szukałem radia i nie mogłem znaleźć dopiero tu na forum dowiedziałem się że jest w folderze muzyka a i tam ciezko było je znalezc i w dodatku nie mozna przypiac kafelka „radio” do ekranu startowego.Dla mnie lipa kiedy za kazdym razem musze „pol godziny” szukac radia ;) i denerwuje mnie dzwiek smsa „Nokia message” po aktualizacji.Niby podobny ale stłumiony i gorzej slyszalny.Po co to było?Ja chce stary dzwonek informujacy o sms a nie ten ledwoslyszalny badziew :)

 • SpyDee

  Hmm a jaki ja jestem szczęśliwy :/ moja lumia 520 chodzi gorzej ,łapie restarty i potrafi się zawiesić na 15 – 20 sec.