Windows Phone i Windows RT zostaną zespolone!

|

windows logoRynek tabletów rozrasta się coraz bardziej. Dostępnych mamy wiele modeli z przeróżnymi systemami. Niewiele czasu minęło, aby „duże wyświetlacze” osiągnęły zbliżony poziom, co smartfony. Niestety, ale niektóre korporacje notują wpadki. Jedną z nich jest Microsoft ze swoim systemem Windows RT. O wiele więcej firm decyduje się na pełnoprawnego Windowsa 8 zamiast „kastrata” (jak się przyjęło określać system z dopiskiem RT).

Także w tej sytuacji rozwiązanie wydaje się proste. Windows RT należy uśmiercić i spojrzeć na konkurencję, która posiada jedną nazwę systemu dedykowaną zarówno smartfonom i tabletom. Wszystkie znaki na Ziemi i niebie wskazują, że tak właśnie się w stanie. Co to oznacza dla Windows Phone? Istnieje duża szansa, że zniknie dopisek „Phone”, gdyż w przypadku małżeństwa obu systemów nijak by to pasowało dla tabletów. O takim ruchu można usłyszeć od dłuższego czasu, ale wszystko wskazuje na to, że Windows Phone 8 będzie ostatnim… Windowsem Phone. Tutaj wiele osób może się przestraszyć, że następny mobilny system Microsoftu nie zostanie przeznaczony dla obecnych modeli – tak być nie musi.  Całe to zamieszanie ma jednak swoje zalety. Jednolitość w smartfonach i tabletach działających pod kontrolą systemu Microsoftu pozytywnie wpłynie na rozwój całego ekosystemu.

Być może korporacja z Redmond lepiej rozwiąże całe zagadnienie, gdyż połączenie Windowsa RT z Windows Phone jako Windows RT nie miałoby sensu. Kto wie jak będzie naprawdę? Z pewnością jeszcze rok będziemy musieli poczekać na rozwój wydarzeń. Być może naprawdę okaże się, że będziemy musieli zmienić nazwę portalu :).

źródło: My Nokia Blog


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Ziom41

  Może wrócą do dawnej nazwy Windows Mobile ;)

  • Łukasz Pająk

   Też o tym myślałem. Nawet dobry ruch by to był :)

   • Hiwatari

    Nie sądzę. Windows Mobile to zupełnie inna idea, Windows Phone to prostota.

    • Łukasz Pająk

     Można tę ideę zmienić, a przy okazji skorzystać z sentymentu ludzi do pierwszego tak popularnego systemu operacyjnego jakim był Windows Mobile.

     • Hiwatari

      Pewnie że można, ale sama nazwa „Mobile” – podchodzi bardziej pod PDA, MDA, Pocket PC itd. a „Phone”, to od razu wiadomo że chodzi o zwyczajny smartphone.

      Poza tym sam mam sentyment do Windows Mobile i nie chciałbym żeby zrobili coś takiego. Windows Mobile był synonimem kieszonkowych komputerów, a Windows Phone tu nie pasuje.

  • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

   Nazwa wycieknie szybko, trzeba tylko obserwować transakcje domenami ;)

 • fefefe

  O tym mówi się od lat i bardzo mnie zdziwiło, że MS nie zrobił tego już przy okazji premiery WIN8. Widocznie nie zdążyli, ale jest to konieczne.
  Mając tablet i telefon z windowsem nie chcę kupować aplikacji dwa razy.
  Dla klientów oznacza to niestety podobną przygodę jaką mieliśmy z WP7.
  Te systemy nie mogą być połączone bezboleśnie.

  • Łukasz Pająk

   Oczywiście, ze mogą. Tylko czy zostaną? To już dwa różne pytania.

   • fefefe

    Nie mogą. ;)

    • Łukasz Pająk

     Argumentacja?

     • fefefe

      To są dwa różne pomyły na UI. Aplikacje też pisane są pod różne rozmiary ekranu i pamięci. To wszystko wymaga odpowiednich podzespołów. Obecne lumie tego nie pociągną.

      Moja opinia jest taka, że obecna seria lumii pozostanie na WP8.
      Te jesienno-przyszłoroczne będą już mogły pociągnąć WP9/RT.
      Dlatego jeżeli ktoś potrzebuje tel na dłużej niż rok/półtorej nie powinien teraz go kupować, żeby nie być rozczarowanym.
      Warto poczekać do Lumii serii X30

     • Łukasz Pająk

      Skąd wiesz jak będzie wyglądało UI połączonych urzadzeń? IMO dalej to będą kafelki, które uciągną obecne podzespoły. Mogą być co najwyżej okrojone.

     • fefefe

      Nie wiem, gdybam. ;) Konkrety zna? MS.

     • Łukasz Pająk

      Aj tam MS wie :D. Zobaczymy za rok jak to będzie.

     • prapak

      Lepiej byłoby bardziej zintegrować sklepy by aplikację raz kupioną można pobrać na 3 typy urządzeń pc/tablet/smartphone, obecnie mamy taką sytuację, że rt z 8 pro mają wspólny sklep, a smartphone’y osobno. Natomiast samo połączenie systemów jest mało prawdopodobne a to z uwagi na to że RT to tak naprawdę przepisana 8 na ARM a Windows Phone to osobny system.

     • Łukasz Pająk

      A WP to przepraszam bardzo co? Również ARM.

     • prapak

      tak, ale zastanów się jeszcze raz czy takie połączenie jest możliwe, RT to tak na prawdę 8 przepisana na ARM, z tym samym środowiskiem graficznym, trybem pulpitu, sterownikami etc., phone to system na telefony, gdyby je połączyć użytkownicy smartphone’ów straciliby mobilność, a tabletów funkcjonalność.

     • Łukasz Pająk

      Microsoft cały czas dąży do zastosowania takiego samego środowiska graficznego jak w Win8/RT, czyli Immersive UI, do smartfonów. Przykład? Tapety w Blue.

     • prapak

      A używałeś kiedyś RT, ja na kilku urządzeniach tak, i powiem ci że połaczenie go z Phone byłoby katastrofą. Ten system ma wszystkie te same opcje i ustawienia co stacjonarna 8, jedyna różnica to blokada możliwości instalowania aplikacji w trybie desktop, a to ze względu na odmienną architekturę. Rasumując bo to jest stacjonarna 8 przepisana na RT nie żaden kastrat czy coś innego po prostu stacjonarna 8 na RT. Powiem ci też dlaczego tablety z RT się nie sprzedają, głównym powodem jest brak modułu 3G, LTE w nich, a jak nawet jest (bodajże tylko w 1 na rynku był), to skolei nie ma GPS/GLonass, producenci zapomnieli tez o interfejsach przesyłu danych NFC, o ile Bluetooth dali to NFC dla nich nie istnieje. Wydane tablety przez producentów mają też szereg innych wad np. mało opcji pamięciowych. Microsoft także zawalił bo RT był przetłumaczony na zbyt małą ilość języków. Jednym słowem to producenci chcieli by ten system nie odniósł sukcesu, a Microsoft nie tłumacząc go ograniczył ilość rynków sprzedażowych.

     • prapak

      Połączenie RT z phone jest niezwykle mało prawdopodobne ze względu na odmienne interfejsy tych systemów, inaczej są zbudowane, do innych ekranów dostosowane, RT wyposażony jest w tryb pulpitu i stacjonarny pakiet Office, który zupełnie nie byłby czytelny w telefonie, prawdopodobieństwo połączenia jest nikłe. To zupełnie inna koncepcja na system. Firma Nokia przygotowuje całkiem nową platformę tabletów z myślą o RT, wyposażonych w aplikacje firmy Nokia takie jak Nokia Muzyka, Here Drive+, Here Maps, Here Miasto w Obiektywie, Nokia Smart Camera, Kinograf i wiele innych. Co ważne topowe tablety będą wyposażone w łączność LTE, a pozostałe modele w 3G, wszystkie tablety otrzymają moduły Bluetooth, NFC, GPS i Glonass.

     • fefefe

      No własnei dlatego uważam, że połączenie bezbolesne jest niemożliwe. Bardziej realne jest chyba zrobienie wspólnego sklepu z aplikacjami.

     • prapak

      Ja powiem dlaczego Nokia wybrała akurat RT by umożliwić konsumentom używanie modułu GPS/Glonass i LTE. W przypadku procesorów x86, byłoby to niezwykle trudne. Tablety te będą się wyróżniały, podobnie jak w przypadku Lumii także i tu będzie opcja ładowania indukcyjnego, duża wrażliwość ekranu na dotyk (słynna obsługa w rękawiczkach) i wiele innych funkcji. Myślę, że się sprzedadzą, rasumując będą to jedne z najlepszych tabletów z procesorami ARM na rynku.

     • fefefe

      Ja wiem, że to będą najlepsze tablety, ale ludzi nie przekonasz.

      Słyszą samo „win”, a jeszcze w dodatku RT i koniec – nawet nie dotkną.

      Ludzie często nie potrafią po pół roku zamykać aplikacji w WIN8, nie wiedza do czego służą gesty z góry i z dołu.

      O ile apple nie ma takich problemów ze swoimi klientami – trochę inna grupa docelowa, to użytkownicy windowsa są z racji ich ilosci (a nie jakości) dużo bardziej zamknięci na nowości i zmiany.

     • prapak

      Myślę, że się uda, będzie gigantyczna kampania reklamowa, porównywanie z Ipadem, położony nacisk na brakujące funkcje w Ipadzie np. Nokia Here Drive do celu w Ipadzie brak niestety GPS, albo pokaz wielozadaniowości i gestów, czy obsługi drukarek, skanerów i innych urządzeń peryferyjnych, także stacjonarny pakiet Office, pokazanie działania aparatu i jakości zdjęć, skupienie się na LTE, dodatkach Nokii, interfejsach przesyłu danych NFC i Bluetooth, obsługi w rękawiczkach, promocji ładowania indukcyjnego, płatności zbliżeniowych i wiele wiele innych, wierzę że uda się udowodnić, że ten produkt jest lepszy od IPada.

  • efefef

   no i dobrze, za 10 miesięcy oddam swoja 920 do zabawy dziecku, a sobie kupie 1030 albo 1130 czy to jeszcze topowego będzie i tyle

 • gregor

  Raczej sa to bzdury przynajmniej na razie nokia ma lada dzień wydac tablet na windows 8,1 rt z snapdragonem 800

  • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

   Żadne bzdury. Co do nokii to lumie 800 i 900 nie wyszły długo przed WP8, a posiadanie WP8 czy W RT nie wykluczy aktualizacji na wspólną platformę. Z czymś trzeba urządzenia sprzedawać.

   • gregor

    lumia 800 710 i 900 wyszły rok przed premiera wp8 a nawet ponad zwłaszcza 800 i 710 lumia 900 wyszła w styczniu 2012 na rynek usa i później się doczołgała do Europy najpóźniej wyszła lumia 610 i przed premiera wp8 a po już 505 i 510

    • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

     „Z pewnością jeszcze rok będziemy musieli poczekać na rozwój wydarzeń.”

 • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

  Jak już wspominałem… RT to kastrat i niewypał. W8 wszędzie na większym ekranie spisuje się po prostu lepiej, bo RT nie ma nic czego by nie miał W8 tak by przekonać producentów.

  • gregor

   Ma dużo lepszy czas działania na baterii

   • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

    Już jakiś czas temu straciłem wiarę, że producentom zależy na tym aspekcie ;)

    • gregor

     chyba masz racje więcej akcesoriów typu power bank się sprzeda i tyle :D

    • Łukasz Pająk

     Nie zależy im na bateriach, które mogą być znacznie lepsze.

     • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

      To raz, zużyciem energii też zbytnio nie zaprzątają sobie głowy.

  • fefefe

   „Jak już wspominałem… RT to kastrat i niewypał.”
   No to już nie wspominaj. Po co sie wygłupiać?

   • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

    Kastrat to niemalże przydomek RT-ki, a niewypał… spójrz na wyniki sprzedaży. Z ujednolicenia platformy i tak będzie więcej dobra niż zła, jako programiści ponarzekamy, jako użytkownicy będziemy zadowoleni. W końcu więcej jest użytkowników niż programistów :)

    • fefefe

     Ujednolicenie jest potrzebne. Tutaj nie ma wątpliwości.
     A co do kastrata – mam tablet z win8 a i tak korzystam wyłacznie z aplikacji Modern – RT całkowicie by mi więc wystarczył. Wyniki sprzedaży wynikają z niechęci do windowsa jako takiego i nieznajomości platformy.

     • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

      No oczywiście, że na tablecie korzystamy z Modern, ale do „Kowalskiego” co ma 2k na tablet i nie jest „Apple only” argument „zainstaluje pan to co na komputerze” przemawia dobitnie. Producenci sprzętu o tym wiedzą, a i z aplikacjami na ARM jest trudniej. Nie ma co rozmyślać, trzeba trzymać kciuki za to żeby nasze WP dostawały aktualizacje ;P

    • gregor

     a widziałeś surface rt w polskim sklepie bo ja nie wiec jak ma się urządzenie dobrze sprzedawac jak jest tylko praktycznie w bogatych krajach dostępne

 • http://polskilive.pl/ Zbigniew Borowski

  Widzę, że to ma sens. Tym bardziej w kontekście wypuszczenia tabletu Nokii i mocnej inkorporacji obu firm. Chciałbym w sumie, żeby to się stało, chociaż nie chciałbym jednego Windowsa mobilnego z opcjami jak w Androbiedzie, gdzie Office jest na smartfony, ale na tablety już nie. Oczywiście mówię o jakichś analogicznych przypadkach.

 • gregor

  Swoją drogą widzieliście ashe 502, 503 i klasyczna 515 całkiem fajnie wyglądają te nokie. Ja jednak uważam, że rt jeszcze nie jest spisane na straty.

 • Aster

  To jest już przygotowywanie gruntu pod uzasadnienie, żeby Nokie z WP8 nie dostały aktualizacji, bo przecież wszystko będzie nowe, kwadratowe kafelki będą bardziej kwadratowe, więcej kolorów kafelek i nowa nazwa systemu – to wystarczy by wcisnąć kit, że telefony z WP8 nie udźwigną tej aktualizacji.

  Cóż, to było do przewidzenia.

  • fefefe

   Snapdragon 800 i późniejsze udżwigną wszystko – takie mają być nowe lumie. Raczej nie należy kupować telefonu bez 2 GB RAM.

   Ale to i tak dopiero za dwa lata. Kto będzie wtedy przejmował sie Lumią 920? ;)

   • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

    Tu nie chodzi o moc obliczeniową, a jądro systemu (aluzja do WP7.5).

    • fefefe

     Jadro jest to samo. Tutaj nie ma obawy

     • gregor

      Ja powiem więcej jest to samo dla wp8 rt i windows 8 przewidziane na obsługę do 64 rdzeni.

  • http://michal.zalecki.pl/ Michał Załęcki

   Zawsze możesz kupić coś z Androidem bez żadnej gwarancji aktualizacji, albo wydać ponad dwa koła na iPhone’a. Wolny wybór :)

   • Aster

    Jest jednak pewna różnica między aktualizacją Androida a WP. Jak zaktualizowali WP do wersji 8, to praktycznie żadna nowa aplikacja nie jest spójna z WP7. Jak Android przeszedł skok z 2.3 do 4 to użytkownicy starszej wersji nadal mają telefon który jest pełnosprawny, także w markecie (poza wyjątkami, które są ograniczeniem często mocy telefonu). Więc nie jest ważne czy i ile aktualizacji dostanie Android, bo telefon cały czas będzie w miarę aktualny. W przypadku WP – brak aktualizacji oznacza wręcz śmierć telefonu.

    To jest tak oczywiste, że aż dziwne że muszę to tłumaczyć. Co do iPhone to chyba nie muszę tu nic dodawać.

    • fefefe

     Iphony różnych generacji nie dostają tego samego. Uruchom Chrome na androidzie 2.3 i tak dalej.

     Przejście z WP7 na WP8 było jednorazowe i uzasadnione zmianą jądra systemu – oczywiście klienci mogą czuć rozczarowanie.

     • Aster

      Chrome jest jednym z nielicznych wyjątków, które nie działają na 2.3. Natomiast nie jest to jakiś problem, bo przecież jest wgrana inna przeglądarka na te telefony, można też wybrać sobie inną – nawet Operę Mini lub Mobile, których oczywiście na WP, nawet na WP8 nie ma. Jest więc wybór i to bardzo szeroki, szerszy niż na WP.

      Nie obronisz tutaj WP, po prostu nie ma na to argumentów. Microsoft strzelił sobie w kolano wypuszczając taką Lumię900 by po kilku tygodniach powiedzieć że to jest już nieaktualny telefon i będzie to się teraz za nimi ciągnęło latami. Aktualizacje w WP decydują o tym, czy telefon jeszcze jest pełnosprawny czy nie. Na Androidzie aktualizacje dodają jedynie nowe bajery.

     • fefefe

      MS nie wypuszczał 900, tylko Nokia się wygłupiła. To wszystko to okres przejściowy. MS dał ciała, za późno zaczął pisac system i wypuścił WP7, żeby nie wylecieć z rynku.
      Oczywiscie to był błąd, ale ja mam lUmię 800 i nie narzekam. Bez przerwy pojawia sie nowy soft i aktualizacje. Zresztą kupiłem telefon z wiedza o tym, że nie dostanie on WP8.

     • Aster

      Nie wierzę że jedni działali bez wiedzy drugich :) Nie jestem tak naiwny. To było celowe.

      Lumia 800 jest świetna i gdyby miała WP8 to jestem przekonany, że WP nie miałoby dzisiaj tak marginalnego znaczenia na rynku systemów. To był ogromny błąd taktyczny, dzisiaj na L800 praktycznie nic nie działa, bo trzeba też pamiętać że większość aplikacji zaczęła się pojawiać dopiero w ostatnich miesiącach, więc jest pisana na 8kę.

     • asd

      Lumia 800 jest bardzo słabym sprzętowo telefonem i WP8 chodziłby na niej gorzej niż 7.
      I tak, jedni działali bez wiedzy drugich. Niedawno gość z Microsoftu, przy okazji przejęcia Nokii powiedział, że największym im problemem był brak komunikacji, że nokia robiła coś bez wiedzy Microsoftu.
      L900 to doskonały przykład

  • Theverge

   Zrobienie upgrade’u z WP 7.5 do WP8 nie bylo latwe , bo zmienilo sie cale jadro systemu. Wiec to w jakis sposob usprawiedliwa Microsoft.
   Teraz nie ma za bardzo przeciwskazan do przejsca na jeden wspolny system … co nie znaczy ze MS czegos nie wymysli :)

   • Crout

    Nie tyle co nie było łatwe, co w sumie niemożliwe. Posiadam lodówkę z oprogramowaniem na bazie Win CE. To tak jakbym miał dostał nagle na niej Windowsa XP :).

  • Tirinti

   Największym problemem z WM były problemy z instalowaniem nowej wersji WM na starych niewydajnych smartphonach. Ale oczywiście wina szła na Microsoft… i w sumie słusznie bo nie powinni na to pozwalać. Microsoft wyciągnął wnioski i teraz WP8 nie zainstalujesz na smartphonie, który by nie poradził sobie z jego płynną obsługą. Gdyby było inaczej to by leszcze łykneli w promocji Lumie 900 za 1PLN, zupdatowali do WP8 i biadolili, że WP8 muli, podczas gdy muliłby ich przestarzały smartphon.
   Podobnie kiedyśMicrosoft pozwolił instalować Vistę na złomie z 512MB RAM jednordzeniowym Celeronem i zintegrowaną grafiką. W efekcie chodziło to tragicznie a leszcze kupujący w sklepie (nie) dla idiotów to co handlaż polecił. Biadolili, że Vista źle działa. Na moim notebooku z 3GB RAM, Core 2 Duo i GF 8600GT Vista śmigała płynnie i stabilnie i wyglądał o niebo lepiej niż XP.
   Niedawno znowu Microsoft popełnił błąd pozwalając na instalacjęWindows 8 na sprzęcie bez dotykowego ekranu.
   Niestety klienci to leszcze, którzy łykajątani złom i za jego złę działanie mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.
   A co do Lumii 900 to strzeliłą sobie w stopęNokia, bo ten model powinni wypóźcić pół roku wcześniej kiedy HTC wypuścił Tytana. No ale Nokia zawsze miała kiepski timing… aż do teraz kiedy wypuszczają nowości.
   Jak dla mnie oczywistym jest, że WP9 nie będzie działał na obecnych modelach bo do czasu WP9 te modele będą przestarzałe a ich miejscem będzie śmietnik. Tak samo jak śmietnik jest miejscem większości smartphonó z Androidem.
   No ale leszcze kochają śmieciowe rozwiązania, dlatego śmieciowe rozwiązania dominują na rynku.

 • mico11

  i właśnie w ten sposób nabywcy Lumii 920, 925 i 1020 zostaną wybzykani z kolejnej aktualizacji… Małymiękki robi wszystko co może, żeby przegrać z kretesem na rynku urządzeń mobilnych. Aż żal na to patrzeć, bo Lumia 925 to jeden z najpiękniejszych smartfonów ostatnich 2 lat, a Lumię 1020 wziąłbym w ciemno mając pewność że dostanie aktualizację.

  Wspomniana „androbieda” może czasami też są opóźnienia w wypuszczaniu nowej wersji andka, ale tam nie ma to większego znaczenia, w odróżnieniu od WP, które potrafi uwalić działające w tle Sports trackera czy Endomondo. Już pomijam pasek powiadomień czy jakieś quick-settings wysuwane z góry czy dołu ekranu, ale dopóki nie zrobią czegoś z wielozadaniowością to będzie nadal prawdziwa Windo-bieda

  • fefefe

   „i właśnie w ten sposób nabywcy Lumii 920, 925 i 1020 zostaną wybzykani z kolejnej aktualizacji…”

   Bedzie aktualizacja do 8.1 i dalej na 100%.

   „dopóki nie zrobią czegoś z wielozadaniowością to będzie nadal prawdziwa Windo-bieda”
   Pewnie chodzi o baterię, ale wylano dziecko z kąpielą.

   Dziwne, że niezależni twórcy aplikacji nie mogą decydowac o możliwości pracy w tle. Np kafelki mogą odświeżać się tylko co 30 minut – chciałbym sam o tym decydować.

   • Aster

    „Bedzie aktualizacja do 8.1 i dalej na 100%.”

    Może sobie być i aktualizacja do 8.9 – tylko że jak wejdzie WP9 to znowu cała seria WP8.X zostanie olana, aplikacje będą niekompatybilne itd. A szefowie Wam ładnie powiedzą, że warto przejść na WP9 bo to i tamto i fani (a tacy przecież wchodzą na tę stronę) oczywiście kupią nowe telefony. Natomiast normalny Kowalski da sobie spokój z tym.

    • fefefe

     Raczej tak nie będzie, a nawet – ja i tak zmieniam telefon co pół roku max rok. ;)

     Jeżęli dostanę lepszy system, to jestem za zmianami.

     Popatrz na apple, nie bali się zmienić systemu z OS9 na OSX, później nie bali się przejsć na procesory Intela. Za każdym razem użytkownicy poprzednich systemów zostawali na lodzie i żyją.

     Nie bali sie nawet zmienić 30 pinowego złącza – miliony egzemplarzy dedykowanego sprzętu i akcesoriów poszło na śmietnik

     • Aster

      To że Ty zmieniasz sobie telefon, to doskonale potwierdza co ja napisałem – fani ten nowy telefon kupią. Ale jak Kowalski nabywa Lumię XXX rok czy dwa po jej pojawieniu się (nie kupuje po premierze jak fani) to doliczając do tego 2 lata abonamentu nagle się okazuje że Kowalski ma w ręku telefon poprzedniej generacji raptem po kilku miesiącach użytkowania i musi się z tym męczyć przez ponad rok czy półtora.

     • fefefe

      Dlatego WP ma 3% – trudno. ;)
      Na szczęście to nie mój problem. Nie mam akcji MS ani Nokii. ;)
      Korzystam, bo lubię, Mam też NOTE2 – nie ograniczam się do jednego systemu.

     • Aster

      Też nie mam akcji ;) Ale chciałbym by była konkurencja dla Androida czy iOS i liczyłem że WP będzie takim orzeźwieniem dla nich. Początkowo może trochę był, ale jak widzę takie newsy jak ten to już wiem że szykuje się nam powtórka z rozrywki z WP7->8 ;)

     • fefefe

      Ja jestem dobrej myśli. Najgorsze co może nas spotkac to duopol – google/apple

     • prapak

      News nie mówi prawdy, nikt nie zna przyszłych poczynań Microsoftu, proszę się nie obawiać o aktualizacje, system otrzyma jeszcze GDR3, 8.1, pomniejsze GDR, 8.5, kolejne GDR i 8.7, jeszcze sporo życia przed nim :). Przy okazji aktualizacja 8.1 przyniesie wiele dobrego m. in. centrum dźwięku o to prosili użytkownicy najczęściej :).

     • mico11

      jakieś źródło?

     • mico11

      popieram, ja myślę podobnie – np chętnie dałbym szansę lumi 925 ale jak ma być taka sama ściema za rok, typu „nowy wp9 wprowadza nareszcie prawdziwą wielozadaniowość i centrum powiadomień. Niestety, posiadacze urządzeń z wp8 dostaną jedynie aktualizację do wp.8.5″ to raczej poczekam zamiast kupować.

      Po prostu znudziło mi się zmienianie telefonów co rok, od jakiegoś czasu szukam czegoś dobrze wykonanego, co wiedziałbym, że z przyjemnością poużywam ze dwa lata. W sumie kupilbym htc one ale ma słaby aparat. Jednak dla odmiany właśnie chciałbym czegoś z WP, ale ten system dramatycznie potrzebuje rozbudowy, bo dialer to porażka, brak centrum powiadomień też, ale najgorsza jest ta ułomna wielozadaniowość. Dobra, byłbym w stanie to przeżyć, wiedząc, że dostanę to np za pół roku, ale niestety takie gwarancji nie ma

     • gagman

      to jak chcialbys? kupic telefon 2 lata po premierze, uzywac go kolejnych 6 miesięcy i żeby był ciagle aparatem „aktualnej generacji’?
      a co na to lekarze??

   • Lukasz

    „Np kafelki mogą odświeżać się tylko co 30 minut”
    Można odświeżać częściej wysyłając powiadomienie przez Windows Push Notification Services,
    Nie ma rzeczy niemożliwych

 • Ziom41

  Widzę że wiele osób myśli tu o powtórce z WP7, jednak tak się nie stanie. WP7 to była tak jakby beta. Miała inne jądro, za dużo by było zabawy by pisać od nowa system dla takiej Lumii 610 czy nawet 800. Tu by zmieniła się jedynie nazwa, robi wan różnice czy wam będzie się wyświetlać Windows Phone, czy Windows Mobile, czy Windows RT? To nie jest dla nas tak istotne, system się nie zmieni diametralnie jak WP7 i WP8. Urządzenia z WP8 wciąż będą wspierane i aktualizowane tak jak i teraz. Dopóki będą w stanie ciągnąć system mamy aktualizacje.

 • Theverge

  Lepiej pozno niz wcale ;)

 • abeso

  Patrzę na tytuł i myślę sobie „o cholera, jednak MS nie jest taki głupi!”, po czym czytam treść artykułu, a tu jedynie domysły pseudo redaktora. No cóż, wyświetlenia muszą lecieć, ale ja już się do tego nie przyczynię.

  • Łukasz Pająk

   I źródło dla picu, prawda? ;) Nikt Ci oficjalnie dzisiaj nie powie o czymś takim. Wiadomo, że takie cudo jest w drodze. Dzięki za pseudokomentarz :).

   • abeso

    Gdyby tytuł brzmiał inaczej (chociażby głupi pytajnik zamiast wykrzyknika), do niczego bym się nie przyczepił. A patrząc na niego można wywnioskować, że jest to oficjalna informacja oznajmiona przez MS, wręcz breaking news.

    • Łukasz Pająk

     Chciałbym jeszcze tylko zauważyć, że 95% tak zaintonowanych tytułów dotyczy rzeczy przełomowych, a nie pewnych. Wnioskować można wiele – na oficjalną informację przyjdzie nam pewnie poczekać jeszcze z rok. Teraz by ona mocno osłabiła sprzedaż.

 • xcvb

  bardzo dobra decyzja by to była- wypuszczenie WinPhone i osobnego RT było spowodowane tylko wizją MS jakoby ludzie dadzą się na to nabrać i np. będą kupować 3x te same aplikacje: raz na WP, raz na RT i 3ci raz na 8.. „trochę” się pomylili.. RT to trup jeszcze nim wyszły pierwsze sprzęty z nim. WP zdobył trochę rynku więc aby mieć jakieś szanse z tabletami ARM z androidem MS musi połączyć RT i WP w jedno…