Windows Phone GDR3 w trakcie testów

|

windows phone gdr3 twitterLubimy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technicznymi. Także na bieżąco chcą być użytkownicy i fani systemu Windows Phone. Niestety, ale Microsoft tego nie chce za bardzo. To się jednak strasznie, ale to strasznie powoli zmienia z każdą aktualizacją, które to wydawane są stosunkowo rzadko (patrząc na changelogi). Jednak na tropie już mamy dwie kolejne wersje systemu Windows Phone 8. Na tym miejscu oczywiście oficjalnie można powiedzieć, że użytkownicy Windows Phone 7.8 mogą powoli przesiadać się ze swoich słuchawek jeżeli liczą jeszcze na coś naprawdę nowego.

Windows Phone GDR2 nie zdążył się jeszcze zadomowić na wszystkich smartfonach z Windows Phone 8. Operatorzy tak naprawdę nie zaczęli wprowadzać aktualizacji w wielu smartfonach. Dopiero od niedawna Samsung i Nokia (Lumia Amber) wypuścili aktualizacje dla niebrandowanych urządzeń. Mimo tego wszystkiego już możemy oczekiwać kolejnej odsłony mobilnych „Okienek”. Jak zostaliśmy poinformowani przez Twittera (screen powyżej) – nowa wersja systemu jest w trakcie testów. I tym razem nie będą to małe zmiany w stylu nowych aplikacji (Data Sense) czy też przywróceniu starych funkcji (radio FM). Z tego, co wiemy na dzień dzisiejszy to Windows Phone GDR3, o którym mowa, wprowadzi do świata mobilnych „Okienek” to, co powinno zostać wprowadzone przynajmniej pół roku temu. Na myśli mam oczywiście obsługę wyświetlaczy z rozdzielczościami FullHD, a także oficjalne wprowadzenie przez Microsoft czterordzeniowych procesorów. Cóż więcej? Niestety obecnie nie wiem czego się spodziewać nowego dla znanych nam już urządzeń. Równie dobrze mogą to być drobne poprawki. Podobna sytuacja miała miejsce z aktualizacją „Tango”, która wprowadziła tanie słuchawki z Windows Phone na rynek (np.: Lumia 510 i Lumia 610), a dotychczasowe modele z Windows Phone 7 niewiele uzyskały.

Kiedy będziemy mogli ujrzeć pierwsze urządzenia z tym systemem? Zapewne na konferencji Nokii, która ma odbyć się pod koniec września.

Na początku wspomniałem o dwóch nowych wersjach systemu. Tą drugą jest oczywiście Windows Phone Blue spodziewany na początku przyszłego roku, który na poważnie ma odmienić mobilny system Microsoftu i zbliżyć go do pozostałych, które są w dostępne w arsenale – Windows 8 i Windows RT.

Co Wy byście chcieli ujrzeć na swoich smartfonach razem z Windows Phone GDR3?

źródło: Twitter via My Nokia Blog


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • mb

  z chęcią przesiadłbym się z mojej 800 na 720 żeby być na bieżąco z nowościami, ale jaką mam pewność, że ten telefon z 512mb będzie dalej wspierany? Bardzo lubię WP ale zawiodłem się na 800 i wolałbym uniknąć tego, że za parę miesięcy będę musiał kupować kolejny telefon. Pozostaje czekać do jakiejś większej premiery, odczekać 2-3 miesiące aż ceny spadną i wtedy kupić wprowadzony model – może to da mi jakąś gwarancje na wsparcie.

  • Łukasz Pająk

   Jeżeli chodzi o WP7 to faktycznie mogłeś zawieźć się, ale tylko na Nokii. Inne, starsze urządzenia były wystarczająco długo wspierane.

   • Romario997

    To prawda. Lumie 800/900 miały potencjał: są dobrze wykonane i poręczne, ale niestety powstały stosunkowo późno i Nokia obecnie porzuciła ich użytkowników całkowicie. Żeby jednak funkcjonowały całkiem znośnie dla przeciętnego użytkownika, wystarczyłoby dodatnie podstawowych funkcji typu blokada połączeń. Ale jak widać poprzednich modeli userzy to obecnie już loserzy ;[
    Podobnie interesujący był jedeyny telefon z fizyczną klawiaturą dla WP z DELLa. Ale u nich o jakimkolwiek wsparciu nie ma nawet co marzyć.

 • gogo

  bierz 820, jest tańsza niż 720, ma wymienne obudowy, tylko trzeba jej folie na wyświetlacz.

  • Romario997

   A po co folia na wyświetlacz w L820? Nie rysuje się przecież. Juz większym problemem sa drobinki włażące między korpus a zdejmowaną obudowę wymagające jej zdejmowania i czyszczenia. Pod tym względem L800 to była super zaprojektowana cegła, gdzie nic nigdzie nie właziło. Może otwieranie klapki do ładowania był durnowato wymyślone, ale to kwestia przyzywczajenia. Eksploatacyjnie L800 bije na głowę L820, a czas pracy na baterii przelewa już czarę goryczy.

   • ja111

    W L920 mam zarysowany ekran, tak naprawde nie wiem gdzie i jak…. O ile N8 w tych samych warunkach żyła i nie miała rys tak L920 złapała ją w ciągu pierwszego tygodnia.

    • Fobs

     No to pecha miałeś. Moja 820 jakiś większych rys nie ma po ponad 8 miesiącach, są za to takie maluteńkie które widać dopiero po wpatrzeniu się. Nie przeszkadzają mi one :)

     • JakubSteplowski

      Jak szkoda ci wydać 10 zł żeby mieć ekran bez rys przez dłuzej to twoja sprawa.. ja tam wole chronić komórke za 1000 zł…

     • Fobs

      Nie szkoda mi wydać, kiedyś naklejałem na telefony nawet droższe folie. Po prostu już mi się nie chce z tym bawić, po za tym nigdy nie lubiłem czuć folii pod palcami i one dopiero szybko łapią rysy. Wolę jednak goły telefon bez żadnych naklejek i pokrowców :)

 • ja111

  1 – możliwość wpisania IP ręcznie
  2 – poprawki w zablokowanym telefonie
  (gdy dostanę smsa aktywny robi się ekran – klikajac na pasek z smsem u gory, a pozniej to juz odpala się wszystko jak leci)
  3 – klawisz lupy do dyspozycji (programowalny)
  4 – manager plikow (po co mi skoro mam kafelki? – widac tobie nie jest potrzebny – a mi jest)
  5 – obroc aby wyciszyc

  I wiele innych malych, spersonalizowanych poprawek.

  • Artur Kwiatkowski

   3 – wątpię, aby Microsoft dał możliwość wywalenia stamtąd Binga. W zachodnich krajach oferuje on wiele przydatnych funkcji ( http://windows-phone.pl/kiedy-bing-bedzie-bardziej-polski/ )
   4 – na pewno nie będzie, taka polityka systemu (podobnie jak iOS)
   5 – w htc było od początku, w nokii jest od amber

 • darq_lama

  Mogliby też przyśpieszyć wydanie enterprise packa, przydaby się vpn.

 • JakubSteplowski

  Testują GDR3 a my jeszcze nie mamy GDR2 dla Lumii… -.-