Jaka ładowarka najlepiej napoi baterię w smartfonie?

|

bateria windows phone ładowarkaJednym z moich zainteresowań jest motoryzacja toteż jak już pewnie się domyśliliście często będę stosował porównania do tego hobby. Nie inaczej będzie i tym razem. Jeżeli lubimy szybką jazdę i mamy ciężką nogę, a przy okazji lubimy korzystać z wygód jakie daje nam wyposażenie dodatkowe samochodu (klimatyzacja, podgrzewane fotele itp.) to nie dziwne, że zbiornik paliwa robi się bardzo szybko pusty. Jednak może on jeszcze szybciej się opróżniać jeżeli będziemy tankować paliwo marnej jakości, czyli po prostu „chrzczone”, które jest mniej efektywne, czyli daje mniejszą moc. Teraz przenieśmy to na zagadnienia telekomunikacyjne.

W dobie smartfonów ich ogniwa są mocno wykorzystywane, co powoduje, że przetrwanie dwóch dni ciągłego użytkowania na jednym ładowaniu to cud. Jednak nawet podczas ładowania często możemy ujrzeć komunikat albo najzwyklej w świecie spostrzec to, że mimo, iż urządzenie jest podłączone do prądu to ogniwo i tak traci swoją energię zamiast ją zyskiwać. Dzieję się tak, gdyż zużywamy więcej prądu niż ładowarka jest w stanie dostarczyć do baterii. W takim razie co możemy zrobić, aby ten stan rzeczy odwrócić? Bez wydawania pieniędzy to oczywiście wyłączenie zbędnych modułów, ale jeżeli to nie wchodzi w grę to warto zająć się samym systemem ładowania.

Optymalną wyjściową wartością dla większości telefonów podczas ładowania jest 1A (1000mA). Jednak jak taką wartość uzyskać? Wystarczy zastosować dobrą ładowarkę i pamiętać, że dobrej jakości kabel łączący (z jak najniższą rezystancją) też odgrywa bardzo ważną rolę. Nie warto pakować się w podróbki i ładowarki/kable nijakiej jakości.

Muszę od razu nadmienić, że za wszelkie problemy wynikłe z zastosowań jednego z połączeń, które zaraz ujrzycie, redakcja nie odpowiada – to tak w gwoli ścisłości. Sam poradnik został napisany na podstawie badań opartych na urządzeniach z Windows Phone 8.

Zobaczmy kilka przykładów jak uzyskać konkretną wyjściową wartość natężenia prądu podczas ładowania:

bateria ładowarka

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem jednego z powyższych zestawów to większość z wymienionych propozycji znajdziecie w serwisie Amazone.com. Cena najlepszego połączenia wynosi ok. 40zł (nie liczę kosztów wysyłki).

źródło: howtowindowsphone.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • jartek

  „mimo, iż urządzenie jest podłączone do prądu to ogniwo i tak traci swoją energię zamiast ją zyskiwać” Odkąd żyję takiej sytuacji nie miałem… A poza tym to nie ładowarka decyduje, jakim prądem ładowany jest akumulator a elektronika w telefonie. Możemy mieć ładowarkę 3A a i tak elektronika w telefonie ograniczy prąd ładowania do (na początku) około 600-800 mA, a pod koniec do 100mA.

  • Łukasz Pająk

   Elektronika w WP8 jest zbliżona do siebie toteż ten element możemy pominąć. Ładowarka jednak też ma wyjściowe parametry, które odznaczają się przy ładowaniu. Z kolei ja się często spotykałem z problemem „rozładowywania podczas ładowania”.

   • jartek

    Ładowarka ma JEDEN najważniejszy parametr – max prąd jaki jest w stanie podać. Pomijam napięcie, bo zakładam, że ktoś korzysta z dedykowanej do danego modelu ładowarki o odpowiednim napięciu (teraz już z reguły jest to 5V). Pomijam też stabilizację tego napięcia bo w markowych urządzeniach nie ma z tym problemu (w przeciwieństwie do chińskich odpowiedników). Oczywiście podstawową różnicą w ładowarkach jest ich system wykonania. Transformatorowe, których już właściwie się nie produkuje i nie używa (droższe w produkcji) oraz impulsowe (oparte tylko na elektronice). Jeśli ktoś kiedyś miał do czynienia z wrażliwą elektroniką to wie, jakie zakłócenia w sieci powodują zasilacze impulsowe zbudowane na taniej chińskiej elektronice. Prosty przykład: klient po zamontowaniu instalacji domofonowej przez „elektryka” zdiagnozował ciągłe „burczenie” domofonu w słuchawce i na zewnątrz. „Elektryk” montując instalację domofonową, zakupił chiński zasilacz oparty na elektronice 12V 1A. Niestety po jego użyciu przez domofon nie było nic słychać poza elektronicznymi śmieciami jakie produkował ten zasilacz. Po zastosowaniu najprostszego zasilacza transformatorowego (transformator, kondensator, diody prostownicze) 12V 500mA, „brzęczenie” ustąpiło i wszystko działało poprawnie.

    • jartek

     Poprawka: transformatorowe nadal się produkuje, ale przy zalewie chińszczyzny coraz ciężej o takie.

     • Jarosław Sz.

      Należy jeszcze wsiąść pod uwagę sprawność zasilacza transformatorowego, a impulsowego.
      Transformatorowe mają ją o wiele większą i dlatego są cały czas wykorzystywane w urządzeniach pobierających duża ilość prądu. Przykładem są chociażby komputery stacjonarne i telewizory plazmowe, gdzie się je właśnie stosuje. Z kolei laptopy, komputery AIO czy też telewizory/monitory LCD/LED posiadają zasilacze impulsowe.
      Ba można by więcej takich przykładów z życia codziennego podać podawać: lodówki, zamrażarki, pralki etc…

      I jeszcze jedna ważna rzecz zasilacze transformatorowe pozwalają na tworzenia układów separacyjnych. I nie straszne już nam są porażenia prądem, ba nawet pod woda możemy się bawić kabelkami :D

  • gregor

   przykład ładowarka samochodowa i nawigacja, tam zdarzają się przypadki kiedy szybciej ubywa niż przybywa… przynajmniej trochę ludzi się na to skarży.

  • Fobs

   Bzdura. Elektronika w telefonie nie ma nic do ładowania. Mam oryginalną ładowarkę nokia DT-33 która ładuje samą baterie bez udziału telefonu.

   • jartek

    Oczywiście że ma. Widać że nie masz o tym zielonego pojęcia. ładowarka DT-33 o której wspominasz ma wbudowaną elektronikę sterującą procesem ładowania. W przypadku „zwykłej” ładowarki do telefonu, jest to tylko źródło prądu (zasilacz). Całym procesem ładowania steruje elektronika w telefonie.

   • jartek

    Akumulator samochodowy ma taką właściwość, że jeśli jest mocno rozładowany, to pobiera duży prąd, dlatego trzeba go ograniczać. Za to akumulatory Li-ion które stosuje się w telefonach są bardzo wrażliwe na przeładowanie. Dlatego elektronika pod koniec procesu ładowania ogranicza prąd ładowania do 100-150 mA, aby uniknąć ryzyka właśnie „przeładowania”. Dla każdego akumulatora dłuższe ładowanie niższym prądem jest „zdrowsze” niż szybkie naładowanie wysokim prądem. Dlatego ogranicza się prąd pod koniec ładowania, aby elektronika „nie przegapiła” momentu pełnego naładowania, który trudno wykryć przy dużym prądzie ładownia rzędu 800mA.

   • adamdar

    Kolega ~jartek ma rację. A jeśli uważasz że elektronika nie ma nic do ładowania, to weź sobie ładowarkę i podłącz ją bezpośrednio do baterii, bez żadnego urządzenia pośredniczącego w stylu DT-33 (oczywiście zgodnie z wszelkimi zasadami – plus do plusa, minus do minusa). Tylko od razu uzbrój się w gaśnicę…

    • Bounce

     Wczoraj mając 10% baterii podłączyłem ładowarkę i zagrałem w bardziej wymagającą grę. Telefon się wyłączył, bo rozładowałem baterię. :)

  • B

   A ja miałem. Przy ładowarce dającej max 500mA słaby zasięg 3G i GPS miał taki pobór że bateria pomimo ładowania traciła zamiast zyskiwać :]

  • Łukasz Pająk

   W przypadku WP ten prąd do 1A.

 • ja111

  A gdzie tu widać np produkty nokii typu DC-20 ???

  Mam sobie sprawdzić jakie prądy ma na wyjsciu? To po co test, przecież napisać można wszystko w czym chiny są mistrzami świata.

  • Łukasz Pająk

   „Wystarczy zastosować dobrą ładowarkę i pamiętać, że dobrej jakości kabel łączący (z jak najniższą rezystancją) też odgrywa bardzo ważną rolę. Nie warto pakować się w podróbki i ładowarki/kable nijakiej jakości.”

   Niestety nie dało się wszystkiego urządzić. Jeżeli masz możliwości takiego sprawdzenia to chętnie dopiszę Twoje przetestowane zestawy.

   • ja111

    Jedyne co mogę, to pomierzyć, co potrafi orygialna ładowarka noki z kompletu lumi 920, oraz zestaw DC-20, na opokaowaniu i wg specyfikacji jest tam 2x1A

    • Łukasz Pająk

     Oryginalna ładowarka jest już w zestawieniu. Możesz dla swojej wygody zmierzyć DC-20 – zmierz szybkość ładowania przede wszystkim :). Wynikami możesz się podzielić.