Jakiś błąd, ale nie wiadomo jaki – Google blokuje YouTube dla Windows Phone

|

youtube

Co powiecie na serial dramatyczny z wyrazistymi bohaterami, niespodziewanymi zwrotami akcji i trzymającej w nieustającym napięciu akcji? W rolach głównych nie kto inny jak wielcy Google i Microsoft, a fabuła obraca się wokół aplikacji YouTube na system Windows Phone. Spokojnie… na szczęście takowy nie powstanie, ale materiałów do scenariusza w razie czego jest mnóstwo.

Cała historia zaczęła się od tego, że Microsoft zdecydował się udostępnić użytkownikom swojego systemu w pełni funkcjonalną aplikację do obsługi serwisu YouTube, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników Windows Phone. Nie można się temu dziwić, skoro Google przez tyle czasu się nie pofatygowało, żeby udostępnić taką aplikację, to w interesie Microsoftu jest zadowalanie użytkowników ich systemu. Niestety, według wielkiego G aplikacja „naruszała warunki użytkowania usługi YouTube” i zażądano jej usunięcia ze Sklepu. Rozchodziło się m.in. o możliwość pobierania filmików do pamięci telefonów oraz nie wyświetlanie przez aplikację reklam. Microsoft usprawiedliwiał się tym, że nie ma dostępu do oficjalnego API serwisu YouTube. Ostatecznie obydwie firmy doszły do porozumienia i aplikacja zniknęła ze sklepu na czas jej poprawienia.

Po tym czasie aplikacja YouTube od Microsoftu na nowo pojawiła się w Sklepie Windows Phone, o czym informowałem Was tutaj. Nowa wersja została pozbawiona możliwości pobierania materiałów wideo do pamięci urządzenia, wyświetlała reklamy, a dodatkowo pojawiła się funkcja uploadu wideo do serwisu YouTube, dodano język polski i przede wszystkim udostępniono wersję dla systemu Windows Phone 7. Wszyscy byli przekonani, że aplikacja wróciła na dobre, pobłogosławiona przez Google. Niestety, tak nie jest.

youtube

W dniu wczorajszym zaczęły pojawiać się pierwsze problemy z aplikacją, przestała ona działać i uparcie wyświetla błąd „Wystąpił jakiś błąd, ale nie wiadomo, jaki.”. Okazało się, że powodem takiej sytuacji jest cofnięcie przez Google całego klucza dostępu do YouTube dla Microsoftu. Wystosowano nawet oficjalne stanowisko dla serwisu The Verge:

Microsoft nie dokonał wszystkich usprawnień przeglądarki, koniecznych aby możliwe było pełne działanie serwisu YouTube, a zamiast tego ponownie opublikował aplikację, która narusza warunki użytkowania YouTube.

Nie trzeba było długo czekać na wystosowanie oficjalnego stanowiska przez kogoś z Microsoftu. Wypowiedział się sam David Howard, wiceprezes Microsoftu. Mówił o tym, że Google zażądało, aby aplikacja korzystała z materiałów wideo w HTML5.

Wydaje nam się, że powody blokowania naszej aplikacji podawane przez Google są tworzone tak, abyśmy nie mogli dostarczyć użytkownikom naszego systemu aplikacji YouTube, która byłaby równie dobra jak ta z systemów Android i iOS. Przeszkody stawiane przez Google są nie do ominięcia i oni dobrze o tym wiedzą.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że aplikacja YouTube na Androida i iOS nie korzysta z kodowania w HTML5. Dodatkowo przygotowanie takiej aplikacji byłoby o wiele bardziej czasochłonne i trudne. Tym samym Microsoft po uzgodnieniu tego z Google postanowił odłożyć w czasie przygotowanie aplikacji korzystającej z HTML5 i wypuścić wcześniej wersję, którą zobaczyliśmy kilka dni temu.

Zapewne, jeśli Google nie ustąpi to aplikacja ponownie zniknie ze Sklepu Windows Phone do czasu, aż Microsoft przygotuje wersję, która w pełni zadowoli Google, a ten ją pobłogosławi. Czyli wojna pomiędzy Microsoftem i Google trwa w najlepsze, a tracimy na tym przede wszystkim my, użytkownicy. I w tym miejscu pytam się – co z mottem Google „don’t be evil” („nie czyń złego” / „nie bądź zły”)?

Źródło: TechNet, The Verge, WPCentral


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Max

  Google jest śmieszne

 • Krall

  A nicku tego kto wam info dał nie napiszecie. :|

  • Artur Kwiatkowski

   Źródło jest podane. Wziąłem je z aplikacji Nextgen Reader (polecam!), która jest dla mnie agregatorem newsów. Nie widziałem, żebyś mi dał znać gdziekolwiek ;)

   Na przyszłość polecam korzystanie z formularza do zgłaszania nowinek – http://windows-phone.pl/zglos-newsa/ . Zawsze dziękujemy za podesłanie czegoś :)

   • asfgv

    podesłałem wam już rano info i co? i nic ;)

   • Krall

    O formularzu będę pamiętał, ciao.

 • Razor52356

  Dokładnie google jest żałosne najpierw pozwalają zrobić apke a teraz że niby niezgodna

 • Maciek

  Kolejny raz widać, że Google w pewnym sensie „boi” się WP i widzi w nim potencjał. Podejrzewam, że blokują wypuszczenie tej aplikacji i dają takie wymagania, które są czasochłonne i na innych platformach nie istnieją po to, aby samemu zyskać trochę czasu i nie dopuścić do sytuacji, w której aplikacja zrobiona przez MS będzie lepsza od tej zrobionej przez Google na inne platformy.

 • http://popkulturka.eu/ Sebastian

  Ta cała przepychanka zaczyna się już robić nudna.

  Jak dla mnie Google może usunąć synchronizację wszystkich swoich bajerów i niech spada na swoje podwórko.

  • Artur Kwiatkowski

   W sumie korzystam u nich tylko z Hangouts, ale myślę, że przeżyłbym bez tego ;)

 • zorak

  Jak google chce iść na wojnę z MS to odbiłoby się to dla nich czkawką. MS powinien zablokować możliwość instlacji Skype na androida, możliwość instalacji chrome dla windows. I google przyszłoby skruszone do MS.

  • Mariusch

   Niestety problem jest w tym, że MS jest komercyjną firmą, a Google jest „free” więc od razu Google by pozwało ich za to do sądu, a najgorsze to to, że pewnie by wygrali:/

   • gregor

    Chyba żyjesz przeszłością Microsoft teraz ma masę usług za free

    • Razi

     Chyba żyjesz w nieświadomości, one są tylko za „free”, koszty są wliczone w inne rzeczy tj. licencja samego Windowsa.

     • gregor

      Człowieku mówiąc tu wiele usług za free nie miałem na myśli to, że licencja na windowsa jest płatna (najczęściej kupują ją tylko Ci co zmieniają komputery za prę groszy tak naprawdę) Skyp, Outlook, całe usługi bing, skydrie, offie web app ( nie mylić z innymi płatnymi officami) to wszystko jest za free i tak pewnie wszystkiego nie wymieniłem, a u wójka google tez sie jakos inaczej płaci za darmowe produkty dlatego pisanie takich pierdoł jest bez sensu.

     • Mariusch

      Niestety w pewnym sensie muszę się z tobą nie zgodzić.
      Skype choć nie jest płatny to ma reklamy.
      Outlook w wersji wraz z systemem jest darmowy, ale jeśli chcielibyśmy kupić go razem z pakietem biurowym Office to musimy za niego dopłacić aż 600zł(link do ich sklepu na końcu wiadomości).
      Bing jest darmowy ale ma też reklamy niestety choć w przeciwieństwie do Google są one o coś lepiej zrobione.
      Na temat offica nic nie powiem bo nie zagłębiałem się, aż tak w ich wersjach.

      Niestety ale to co jest za free najczęściej ma jakiś haczyk bo trzeba na tym zarobić.
      Ale tak czy siak MS nie robi sobie jaj z swoich klientów i tworzy dobrze aplikacje, które wielokrotnie przewyższają konkurencję(chociażby Office który wymiata i jest bardzo intuicyjny, a nie to co LibreOffice którego stworzyli chyba jakiś matematycy nei mający zielonego pojęcia o interfacach i wygodzie).

      http://office.microsoft.com/pl-pl/buy/porownaj-pakiety-i-plany-subskrypcyjne-microsoft-office-FX102898564.aspx

     • gregor

      Outlook.com jest za free kompletnie i według mnie jest lepszy od gmaila, a google to w swojej wyszukiwarce i youtube nie ma pełno reklam?????????? Te usługi które sa płatne od microsoftu są po prostu rewelacyjne, microsoft stacił miliardy setki miliardów na świadomym przyzwoleniu do ich piracenia zwłaszcza w biedniejszych krajach.

     • Mariusch

      a tobie chodzi o skrzynkę. A to tak. Myślałem, że o program.
      Z tym masz rację, jest zdecydowanie lepszy od gmaila. Jest o wiele bardziej przejrzysty i do tego nie dodają do niego pierdół powodujących, że całą skrzynka lami, że nie da się jej używać bez klienta poczty.
      Co prawda to prawda. MS jak coś tworzy to tworzy to do porządku, a inni po prostu by było.

    • Mariusch

     Nawet jeśli mają(choć nie mają bo i tak za wszystko się płaci tylko o tym nie wiesz), to wystarczy spojrzeć na to jak są oni spostrzegani przez innych. Przykład Komisja Europejska. Za to, że MS jest taki „komercyjny” i „niesprawiedliwy” w stosunku do konkurencji bo w swoim systemie instalują domyślnie swoją przeglądarkę to musieli zapłacić ogromną karę.

     PS. W Chrome OS domyślnie jest zainstalowany chrome i jakoś nikt się o to nie rzuca.

     • Hiwatari

      Tak samo jak w OS X jest Safari.

 • Mariusch

  Microsoft powinien pozwać ich do sądu za takie zagrywki. Widać, że Google robi to specjalnie bo sami nie są dostosowanie do ich własnych wymogów.
  Kpina i nic więcej!

 • Wujek

  Drogi Guglu jeśli nie podoba Ci się aplikacja napisana przez MS to zrób to sam. No chyba że nie potrafisz. ;)

 • Siekierka

  Microsoft nie ma jaj, żeby tak zagrać. A wystarczyłoby zablokować Chrome na Windowsach, a google.pl do stron blokowanych…

 • http://www.consumerwatchdog.org/ Bu

  Zrezygnowałem już ze wszystkich usług Google poza YouTube. Jak ktoś ma pomysł, jak z tego zrezygnować (alternatywy, zapas listy filmów itp.), to proszę o podpowiedzi.
  Ostatnio dotarło do mnie, dlaczego żadna konkurencja YT nie ma z nim szans. Bo to największy pirat! Ostatnio sprawdzam, czy jest ścieżka z Elizjum. Jest i to w wysokiej jakości! Co to ma być?! Dlaczego nikt nie dobierze im się do ..py?