Znamy ceny licencji na globalną nawigację HERE Drive

|

here

Niektórzy z Was za pewne nie mają pojęcia, że dostępne są dwie wersje nawigacji od Nokii – HERE Drive i HERE Drive+ (plus). Pomiędzy tymi dwiema aplikacjami jest jedna zasadnicza różnica, pierwsza posiada regionalną licencję na nawigację, a druga (z plusem) – globalną, więcej o tym pisałem tutaj. Nokia już jakiś czas temu zapowiadała możliwość wykupienia licencji globalnej, jednak potrzeba było trochę czasu na zorganizowanie tego od strony oprogramowania.

HERE Drive (bez plusa) jest preinstalowana na modelach Lumia 520 i Lumia 720 oraz dostępna do pobrania dla użytkowników smartfonów od innych producentów. Tak jak już we wstępie wspomniałem, różnicą jest zasięg licencji na nawigacje. O tym w jakim kraju będzie działała HERE Drive (bez plusa) rozstrzyga kraj pochodzenia karty SIM, która jest aktywna podczas pierwszego uruchomienia aplikacji.

Dziś za pośrednictwem oficjalnego bloga Nokia poinformowała o zbliżających się aktualizacjach dla prawie wszystkich aplikacji nawigacyjnych HERE. Jedną z nowości jest właśnie możliwość wykupienia licencji na nawigację globalną w aplikacji HERE Drive.  Cena za wykupienie HERE Drive z licencją globalną (opłata jednorazowa) ma wynosić kolejno:

 • 15,49€ dla smartfonów Lumia 520, Lumia 521 i Lumia 720,
 • 15,49€ dla urządzeń z WP8 innych producentów w USA, Kanadzie, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii,
 • 34,99€ dla urządzeń z WP8 innych producentów w pozostałych krajach.

ceny-nawigacja.jpg

Aplikacja nadal będzie widniała pod nazwą HERE Drive (bez plusa) jednak będzie posiadała licencję globalną i działała dokładnie tak jak wersja z plusem .

Jak wiecie do tej pory użytkownicy smartfonów HTC czy Huawei z Windows Phone 8 w Polsce nie mogli pobrać aplikacji nawigacji HERE Drive. Jednak cennik uwzględnia „pozostałe kraje”, tym samym jest to zapowiedź udostępnienia nawigacji od Nokii dla urządzeń innych producentów globalnie, także w Polsce. Niestety, tylko za opłatą i to nie małą (około 150 zł).

Aktualizacje aplikacji i możliwość wykupienia licencji globalnej pojawią się na dniach. Zgaduję, że więcej dowiemy się podczas czwartkowej konferencji Nokii.

źródło: Nokia Conversations


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Bolo

  „Aplikacja w Sklepie Windows Phone nadal będzie widniała pod nazwą HERE Drive (bez plusa) jednak będzie działała dokładnie tak jak wersja z plusem.”

  Bzdura, dla swoich telefonów Nokia to zróżnicowała, dla rejonów świata gdzie do tej pory nie było ich nawigacji dostępnej będzie ona za 34,99 Euro. Proste jak parasol.

  „Jednak cennik uwzględnia „pozostałe kraje”, tym samym jest to zapowiedź udostępnienia nawigacji od Nokii dla urządzeń innych producentów globalnie, także w Polsce. Lokalnie za darmo, globalnie za opłatą.”

  Kolejna bzdura, kreski w cenniku oznaczają iż dla innych krajów – w tym Polski – nie będzie nic darmowego tylko wersja płatna. Lumie z pierwszej rubryki w tabeli też nie mają „darmowej wersji bez plusa” bo wyraźnie zaznaczyli że „out of the box” mają z plusem.

  „Zgaduję, że więcej dowiemy się podczas czwartkowej konferencji Nokii.”

  Zgadujcie dalej, Nokia już w 2010 roku pokazała jak potrafi kręcić. Wtedy obiecali darmową nawigację dla telefonów z Symbianem. I tak, niektóre dostały. Inne wymagały płatnych licencji. Ale początkowo wszyscy się nagrzali że „wszystkie dostaną”

  Zrozumcie, to jest biznes, ekonomia, zarabianie kasy. Co Nokia zyskałaby z udostępnienia nawigacji dla Polski ? Kiedy wreszcie zrozumiecie że mieszkamy na zadupiu Europy i nikt nie traktuje nas poważnie ?

  Może wreszcie przejdzie wam bezwarunkowa miłość do Nokii i spojrzycie na całą tę sytuację jak na działania firmy która musi zarabiać kasę bo dopiero co podźwignęła się z poważnych problemów.

  • Kosiek

   I tak Nokia traktuje nas dużo lepiej, niż reszta. Nokia Muzyka w Polsce od początku, Nokia Mapy od samego początku w polsce. W Nokia Collection cała masa fajnych aplikacji dostępnych od samego początku w Polsce. Dodatkowe funkcje w aktualizacjach bez podziału na regiony.

   W czym więc masz problem? Ja mam Lumię 920 i absolutnie nie czuję się pokrzywdzony tym, co robi Nokia. Wręcz czuję się bardzo usatysfakcjonowany.

   • Bolo

    Chciałem tylko uświadomić szanownej redakcji i paru osobom z tego portalu że nie mieli racji nagrzewając się na darmową nawigację od Nokii. Ot, co.

    Sam używam HTC.

    I trochę może żałuję, że nie jest to Nokia. Niemniej NaviExpert w pełni mi wystarcza, za 69 złotych a nie 34,99 EUR. Przynajmniej nie zawala mi pamięci mapami a mając duży pakiet internetowy mogę sobie pozwolić na jego bezstresowe wykorzystanie.

    • Tomasz Pawełka

     dopóki nie wyjedziesz za granice…

     • PiterNokia

      ….. a w Polsce nawet okrojona będzie działała i nie za 69 zł. tylko 0 zł., a bezstresowa to będzie do czasu jak wybierzesz się na odludzie gdzie stracisz sygnał GSM.

  • Artur Kwiatkowski

   1. „Please note that your app name will still appear to be HERE Drive, but it will have global navigation enabled and will work exactly like HERE Drive+” i w przypadku Nokii i w przypadku urządzeń z WP8 od innych producentów.

   2. Z ostatnim zdaniem się zagalopowałem, błędy się zdarzają. Jednak załączając oficjalny obrazek-cennik każdy mógł sam dojść do tego co Ty.

   3. Zgadywanie póki co idzie mi dobrze. Co do darmowej nawigacji w Symbianie jak Nokia powiedziała, tak Nokia zrobiła. Odkąd miała być za darmo to była dla każdego modelu, który wyszedł od momentu ogłoszenia nawigacji darmowej. Nawet prawo nie działa wstecz.

   „Dwójkę” poprawię ;)

 • Darek

  Mam Lumię 720. Nic nie wiedziałem kupując telefon, że nawigacja jest tylko na Polskę.
  Za ok. 75 zł rozszerzyłem HERE Drive do nawigacji globalnej i z opisu wynika,
  że rozszerzenie jest „dożywotne” dla telefonu.
  Problem może powstać, gdy kiedyś będzie potrzeba przywrócić system do ustawień fabrycznych. Ciekawe jak wówczas zachowa się telefon?
  Mam także nawigację Navigona i dzisiaj potestowałem sobie
  HERE Drive w Lumii jeżdżąc po mieście, gdyż miałem dużo spraw.
  Nawigacja w telefonie Nokii nie ma asystenta pasa ruchu(!) i w dwóch przypadkach za późno głosowo informowała mnie o skręcie w lewo, a ja byłem na prawym pasie.

  HERE Drive oceniam jako nawigację podręczną (często potrzebną),
  ale na pewno daleko jej do „rasowych” nawigacji.