Wsparcie dla Windows Phone 8 wydłużone z 18 do 36 miesięcy!

|

Windows Phone

Microsoft za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga właśnie poinformował o wydłużenia cyklu wsparcia technicznego dla systemu Windows Phone 8 z 18 miesięcy do aż 3 lat! Dla przypomnienia, telefony z Windows Phone 7 mają w teorii zapewnione wsparcie do 9 września 2014 roku. W praktyce wygląda to tak, że pierwsze telefony z WP7 (HTC 7 Mozart, LG Swift 7) zostały ostatni raz zaktualizowane po 2,5 roku od swojej premiery, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę to, że nie były one wcale drogimi sprzętami.

Aktualizacje systemów mobilnych w większości przypadków pozostawiają wiele do życzenia. Przykładowo, żeby dostać dwie większe aktualizacje systemu Android (zakładając, że większe aktualizacje są wydawane raz do roku) musimy albo wybrać topowy flagowy model większego producenta lub zdecydować się na urządzenie z serii Nexus wspierane przez Google. Zdecydowanie najlepiej wypada tutaj Apple z aktualizowaniem systemu iOS. Siódmą wersję swojego systemu udostępnią nawet dla iPhone 4, który swoją premierę miał pod koniec 2010 roku.

Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł trochę Apple w tej kwestii i oficjalnie ogłosił, że zmienia okres wsparcia dla urządzeń z Windows Phone 8 z 18 miesięcy na 3 lata. Data zakończenia wsparcia dla systemu Windows Phone 8 została wyznaczona na 16 lipca 2016 roku. Aktualizacje mają zawierać zarówno ewentualne poprawki błędów, łatki dla różnego typu dziur jak i nowe funkcje. Gigant z Redmond uprzedza, że operatorzy i producenci smartfonów będą mogli kontrolować dystrybucję tych aktualizacji, co w praktyce oznacza, że ich dostępność może zależeć od kraju, regionu i możliwości sprzętowych urządzenia (tanie modele mogą być z czasem pomijane).

Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać w praktyce. Czy rzeczywiście do 2016 roku urządzenia z wyższej półki (nie oszukujmy się, że przykładowo Lumia 520 będzie wspierana przez tyle czasu) będą dostawały nowe funkcje, czy będzie to jedynie wsparcie w razie konieczności załatania jakiejś dziury lub dodania obsługi jakiegoś standardu?

źródło: Windows Phone Blog


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • barteksid

  i bardzo dobrze :) moja lumia 820 cieszy sie xD

 • Bounce

  W ostatnim zdaniu powinieneś dać pytajnik. :P

 • Jestemsuper

  I teraz znów zaczynam się wahać nad zakupem Lumii 720 czy 820.

  • Artur Kwiatkowski

   Porównanie tych modeli opublikuję w weekend ;)

   • Jestemsuper

    A tylko jescze tu się spytam. Czy kupienie telefonu z dystrybucji sieci komórkowej np. orange skutkuje problemem z później wydawanymi aktualizacjami?

    • Artur Kwiatkowski

     Ewentualnym opóźnieniem. Chociaż biorąc pod uwagę aktualizacje Windows Phone 8 wydane dotychczas nie było dużego poślizgu.

    • Łukasz

     problemem i to duzym w czasie nawet 6 miesiecy pozniej, mozliwe ze jeszcze dluzej, szczegolnie orange, odradzam

  • jartek

   A ja mam dylemat nad 820 czy 920. 920 nie ma microSD, za to ma lepszy wyświetlacz.

 • Gość

  Z wsparcie WP8 będzie tak jak z WP7 niby do 9 września 2014 roku, a ostatnia aktualizacja dla WP 7 to 7.8.

  • Artur Kwiatkowski

   Nikt nie powiedział, że to była ostatnia aktualizacja. Nikt również nie powiedział, że będą kolejne.

 • Łukasz

  lumia 520 ma te same (lub zblizone) bebechy co 720 a ta juz nie jest low-endem wiec jak 520 nie bedzie wspierana to 720 tez, chyba ze nagle 520-stka bedzie uznana na za slaba na aktualizacje (tak jak modele mango do 8 )

  • Artur Kwiatkowski

   Dokładnie tak. Podając za przykład Lumie 520 miałem na myśli wszystkie telefony o zbliżonych parametrach.