Wsparcie dla Bluetooth 4.0 razem z aktualizacją Nokia Amber

|

bluetooth 4.0 nokia lumia amberZa miesiąc będziemy mogli sprawdzać, czy nasze smartphone’y z Windows Phone 8 mają już gotową do zainstalowania aktualizację systemu Windows Phone GDR2. Nokia, jako główny partner Microsoftu, przygotowała dodatkowe funkcjonalności, które zostaną dodane do smartphone’ów z rodziny Lumia toteż nowa wersja systemu na tych słuchawkach zwie się Nokia Amber. O samej aktualizacji wiemy już stosunkowo dużo dzięki Lumii 925, która od dłuższego czasu jest na rynku. Jak się jednak okazuje, radio FM to nie najważniejsza rzecz, z która przyjdzie nam się przywitać w sierpniu.

Data Sense, wspomniane radio FM, Nokia Smart Camera, wsparcie dla CalDav i CardDav to już znamy. Takie funkcjonalności przyniesie Windows Phone GDR2, ale Finowie razem z Nokią Amber podnoszą poprzeczkę – urządzenia z serii Lumia dostaną coś, co było spodziewane dopiero przy aktualizacji Windows Phone 8.1. Mowa o wsparciu dla Bluetooth w wersji 4.0. Główną zaletą tego modułu w stosunku do poprzednich wersji jest tzw. Low Energy (LE), które pozwala na łączenie się z urządzeniami nie zużywając przy tym cennego dla dzisiejszych smartphone’ów prądu. Bluetooth 4.0 idealnie nadaje się do łączenia z takimi przyrządami jak na przykład czujnik pracy serca czy też różne sensory wykorzystane do fitnessu.

Pojawia się jednak zagwozdka. Jak możecie zauważyć na powyższym zdjęciu, dostępność Bluetooth 4.0 została zapewniona dla Lumii 520, 620 i 720, a więc stosunkowo najnowszych urządzeń Nokii z Windows Phone. Zabrakło najlepszych słuchawek: Lumii 820, 920, 925 itd. Czy to ma oznaczać, że te ostatnie smartphone’y nie będą wspierały nowej wersji Bluetooth? Szczerze mówiąc nie sądzę, ale kto wie… Radio FM nie może działać na Lumii 620, więc być może taka „stara” Lumia 820 nie poradzi sobie ze wsparciem Bluetooth 4.0.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Mateusz

  Dlatego zaczekam do tej aktualizacji z kupnem L820 lub L720. Ta aktualizacja nie jest jakaś mega ważna ale może pokazać kierunek w jakim mogą zmierzać dalsze aktualizacje (wspieranie nowszych urządzeń a nie trochę starszych flagowców)

  • Łukasz Pająk

   Akurat o wsparcie bym się nie martwił – każde urządzenie z WP8 ma zapewnione wsparcie jeszcze przez co najmniej 2 lata.

   • wonski

    nie prawda, wsparcie dla WP8 jest chyba do kwietnia 2014 a dla WP7.8 do lipca 2014

    • Łukasz Pająk

     Prawda. Pisałem o tym, poszukaj artykułu. W przyszłym roku wchodzi aktualizacja WP8.1, co automatycznie przesuwa wsparcie o 1,5 roku.

     • woonski

      a jesli chodzi o 8.1 to tak :p a mowilismy o 8 :P

     • Łukasz Pająk

      Dla mnie to równoznaczne.

   • Mateusz

    tak ale jak widać możliwe, że będą równi i równiejsi ;)
    Chociaż taka sytuacja jest o niebo lepsza niż brak aktualizacji dla starszych modeli. Jednak jeżeli trochę gorszą, okrojoną aktualizację dostaną starsze sprzęty z lepszymi podzespołami od tych nowszych – wtedy będzie dyskryminacja co już nie jest dobrze rokującym zjawiskiem.
    Oby Lumia 820, 920 i 925 dostały także aktualizację pełną, nie gorszą niż nowsze i jednocześnie słabsze sprzętowo modele.

    • Łukasz Pająk

     Jeżeli tak będzie, że L820 i L920 nie dostaną wsparcia dla BT 4.0 to nie z powodu dyskryminacji. Tutaj powodem będzie tylko i wyłącznie specyfikacja.

     • Mateusz

      mógłbyś rozjaśnić mi trochę, proszę? Z tego co widziałem to Lumia 820 ma wersję BT 3.1 a Lumia720 3.

     • Łukasz Pająk

      Lumie 820 i 920 są sporo starsze i w nowszych SoC mogły zostać wprowadzone poprawki.

 • ja11

  Zaraz , zaraz. Otóż aktualizacja L920 ma wyjśc 08/07/2013 czyli za miesiąc, bo tak by wynikało z zapisu daty przez amerykanców, miesiac/dzien/rok. Ale patrząc dalej na tabele aktualizacji widzimy np dla lumi 520 15/07/2013 a tu już miesiac/dzien/rok nie pasuje.

  Więc ktoś moze to sprostować – wyjaśnic?

  • Łukasz Pająk

   Dane Telstry najprawdopodobniej się nie sprawdzą. Obecny prawdopodobny termin to początek sierpnia.

 • Vader84

  Jeśli chodzi o Bluetooth to nie jest jego wersja zależna od sprzętu również?

  • Łukasz Pająk

   Oczywiście, że tak jest.

   • Vader84

    No to skoro mam 3.0 to jakim cudem 4.0 mam mieć? Chyba że sprzętowo mają 4.0 wbrew specyfikacji technicznej a ze względu na kompatybilność z wcześniejszymi wersjami są programowo zblokowane.

    • Artur Kwiatkowski

     Układy stosowane najczęściej w Windows Phone’ach to MSM8960 (L820, 8X, L920, L925) oraz MSM8227 (L520, L620, L720, 8S). Te układy sprzętowo wyposażone są w BT4.0 i zapewne nie ma go aktualnie w Windows Phone ze względu na brak wsparcia ze strony oprogramowania. Odblokowanie tego wraz z aktualizacją nie będzie problemem, ponieważ nowsze wersje BT to głównie wyższa prędkość przesyłu danych.

     Dziwne, że Łukasz nie pokusił się o sprawdzenie tego wcześniej i napisanie od razu we wpisie.

     • Łukasz Pająk

      Dla mnie to było oczywiste, że to blokada softwareowa. Tak jak w przypadku radia.

     • Vader84

      To takie dziwne, że zamiast rozpisać że BT4.0, radio FM itd. i zwalić winę na softwarę, podali specyfikację techniczną wg tego co oferuje dana wersja systemu.

     • Łukasz Pająk

      Lepiej o czymś nie wspominać niż pisać, że jest i nie działa…

     • Vader84

      W sumie racja, po co potem się sądzić że coś miało być a nie ma, generalnie i tak źle i tak niedobrze :)

 • Jozek

  Jesli okaze sie prawda ze na l 820 bt 4.0 nie bedzie dzialac to ja sie pytam dlaczego ?
  przeciez na ogol l820 jest lepsza pod wzgledem bebechow i jest jedna z lepszych sluchawek z serii lumia :P takze mysle ze to bylby cios ponizej pasa ze strony MS

  • Łukasz Pająk

   Jest też starsza.