Windows Phone GDR2 dla Samsunga Ativ S wypuszczony!

|

Samsung-Ativ-SWindows Phone GDR2 to pierwsza duża aktualizacja, która poprawi i usprawni system Windows Phone 8. Niedługo po premierze miała miejsce co prawda aktualizacja „Portio”, ale została ona wymuszona błędami, które zostały ujawnione przez użytkowników, wtedy jeszcze, „Apollo”. Nowe oprogramowanie GDR2 według wcześniejszych doniesień miało zostać wypuszczone na świat na początku sierpnia. Jak jednak będzie naprawdę?

Zastanówcie się – jeżeli myślicie o systemie Windows Phone to na myśli macie głównie jednego producenta – Nokię. To nikogo nie powinno dziwić, ale przejdźmy do następnych korporacji. Wymienicie HTC i tyle. Czytelnicy naszego portalu mogą jeszcze wspomnieć o Huawei, gdyż ostatnio często był omawiany. Jedynie posiadacze Samsunga wcześniej pomyśleli właśnie o tej koreańskiej marce. Firma, która świetnie radzi sobie w świecie Androida totalnie pominęła słuchawki z Windows Phone wypuszczając dwa modele, do tego żadnego nie udostępniając w Polsce w oficjalnej sprzedaży. Niemniej jednak teraz przez chwilę będzie głośniej o Koreańczykach, gdyż Ativ S dostał aktualizację oprogramowania i to nie byle jaką, gdyż oznaczoną numerem, który wyraźnie wskazuje na to, że mamy do czynienia z Windows Phone GDR2 – numer buildu identyczny, co w przypadku Nokii Lumia 925 (8.0.10327.77).

ativ s windows phone gdr2

Także jeżeli ktoś z naszych czytelników posiada tak rzadki model u nas jakim jest Ativ S, których dodatkowo nie posiada brandingu (nie został zakupiony u żadnego z operatorów) to może śmiało zaktualizować swojego smartfona. Niestety. Z Windows Phone GDR2 ta aktualizacja ma tyle wspólnego, co wspomniany numer buildu. Po zaktualizowaniu słuchawki i rozejrzeniu się po systemie można dojść do jednego prostego wniosku – nie ma żadnych funkcjonalności, które miały się pojawić, czyli np.: radio FM czy też Data Sense. Jaki z tego wniosek? Czekamy na aktualizację firmware.

Na deser informacja od Swisscom mówiąca, że brandowane Lumie 920 mogą oczekiwać Nokii Amber (fińska edycja Windows Phone GDR2) pod koniec bieżącego miesiąca.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Czytający

  Łukaszu, z racji Twojego „fachu” pisząc nowy artykuł powinieneś sprawdzić u kilku źródeł info. I tak trzymając się faktów:
  -GDR2 jak numerek wskazuje jest drugą aktualizacją, wielkościowo zbliżoną do GDR1 (Portico!),
  -GDR2 podobnie jak Portico zostało wymuszone, tutaj akurat braki (CardDav i CalDav, termin do końca lipca), a nie błędy,
  -aktualizacja nazywa się Lumia Amber, nie Nokia Amber,
  -radio FM jest, pojawia się po podłączeniu słuchawek,
  -Data Sense także jest,
  -jest także możliwość wybrania „dodatku-foto” który ma sie uruchamiać domyślnie po wejściu w aplikację aparatu.

  W ostatnim w ostatnim akapicie oprócz wielu błędów rzeczowych jest też co najmniej jeden językowy. Funkcjonalność to nie to samo co funkcja. Funkcjonalność, podobnie jak użyteczność, to cecha, ogólny termin określający to, jak bardzo coś jest funkcjonalne, a mierzymy ją w skali. I tak wracając do Twojego zdania: „nie ma żadnych funkcji (nie funkcjonalności!)” ;) Chociaż zdanie po naniesieniu poprawek do wpisu pewnie i tak zniknie.

  Pozdrawiam.

  • CODER_BEST

   Co do funkcji jakie mają pojawić się w GDR2. Łukasz napisał dobrze, na razie Ativ S dostał aktualizacje Softu.. Dopiero Aktualizacja firmware przyniesie nowe funkcje. Co do błędów to napisał, że była wypuszczona aktualizacja portico przez te błędy… A aktualizacja GDR2 została wypuszczona ( która poprawi i usprawni system Windows Phone 8) dokładnie tak jest.. Bo są błędy i są nowe funkcje…

   Czytaj tekst ze zrozumieniem.

  • Łukasz Pająk

   No to po kolei.

   -wielkościowo zbliżoną tak, ale jest pierwszą aktualizacją, która wniesie dużo usprawnień.

   -błędy też, licze na poprawę samozapełniającej się pamięci. To błąd, nie brak.

   -z tym się zgodzę, jednak Nokia Amber również jest rozpoznawalne.

   -czytałeś artykuł?
   -j/w.
   -j/w.

   Co do funkcjonalności, która powinna zostać podniesiona po aktualizacji. Nie zostały wprowadzone żadne nowe funkcje, więc i funkcjonalność również się nie podniosła – jest poprawnie. Masz Ativa S? Jeżeli dostałeś nowe możliwości to chętnie zobaczymy kilka screenów i zaktualizujemy news :).

   Również pozdrawiam.

   • Artur Kwiatkowski

    Jeśli rzeczywiście mielibyśmy trzymać się faktów to zgodzę się z „Czytającym” w dwóch kwestiach:

    1. GDR2 jest tak samo „dużą” aktualizacją jak GDR1 („Portico!” prawdopodobnie miało zwrócić uwagę na literówkę we wpisie „Portio”) , czyli nie wnosi żadnych nowości tylko uzupełnia braki. Radio FM było w WP7, a Data Sense było w pierwszej wersji WP8, ale na wyłączność jednej sieci. Jak sam numerek wskazuje jest to druga aktualizacja. Na „większą aktualizację” wciąż przyjdzie nam czekać.

    2. @Łukasz Pająk, funkcjonalność jest rzeczownikiem niepoliczalnym, więc poprawnie powinno być „nie ma żadnych funkcji, które miały się pojawić”. Jest to cecha, czyli ogólny termin na to, jak bardzo dana rzecz jest funkcjonalna. W systemie Windows Phone mogą pojawić się nowe funkcje, dzięki czemu może być bardziej funkcjonalny.

    Więc jeśli chodzi o nowe funkcje w modelu „Ativ S” trzeba poczekać na to, aż aktualizacja trafi do szerszego grona odbiorców.

    • Łukasz Pająk

     Drugi punkt odpuszczę. Jestem na przegranej pozycji, ale pierwszy nie mogę. Dla mnie Portico było wymuszone błędami. Być może GDR2 również, ale przynajmniej coś nowego wprowadzają. Coś się usprawnia, coś ulepsza.

     • Artur Kwiatkowski

      Pierwszy to w sumie kwestia interpretacji. Dla mnie pierwsza aktualizacja to będzie dopiero Windows Phone Blue, albo GDR3 – tam będą nowości.

 • Rafał

  ZTE? Chyba autorowi się chińskie firmy pomyliły, zapewne chodzi o Huawei.

 • sydney

  Jestem w UK i nadal nie ma aktualizacji. :(

 • antioedipus

  Mam dostęp do niebrandowanego Ativ S z dystrybucji francuskiej – update’u brak.

 • Marcin Król

  Kupiłem telefon w Polsce, również nie dostałem aktualizacji.

 • Bartłomiej

  Polska Wrocław- brak aktualizacji na Ativ S

  • Zdzisław Bąk

   Siedź i sprawdzaj co 3 minuty, to ważne !

  • Łukasz Pająk

   Miasto nie ma znaczenia :D

 • Crout

  Dla HTC 8X i 8S jest od paru godzin dostępne GDR2. Jestem świeżo po aktualizacji i jest Radio :). Posiadacz 8X.

  • Artur Kwiatkowski

   Mógłbyś zarzucić zrzut ekranu z numerkami oprogramowania po aktualizacji? :-)

   • Crout

    Nadal aktualne? Dopiero teraz zobaczyłem.

 • michał

  Trochę nie w temacie, ale mam pytanie do posiadaczy Ativ S – jak działa funkcja blokowania połączeń?

  Czy mogę dodać listę osób, które będą mogły się do mnie dodzwonić (white list), a reszta zostanie odrzucona (czyli tak jak w np. Samsungu S3)?

  Gdyby na WP8 był jakikolwiek call blocker już dawno bym się przesiadł na ten system… Ale z tego co wiem jedynie Ativ S ma taką funkcjonalność, a w sklepie takiego podstawowego wydawałoby się programu brak.

  • Piotr

   krótko – jest call blocker i działa tak, jak piszesz