Większe zmiany w Windows Phone na początku 2014 roku

|

Windows Phone

Microsoft wczoraj opublikował oficjalną listę zmian, które przyniesie aktualizacja Windows Phone GDR2 (General Distribution Release 2). Niestety, długa ona nie jest i większych zmian nie zawiera. Można nawet powiedzieć, że wciąż jest to aktualizacja uzupełniająca braki systemu, a nie dodająca nowe funkcje, bowiem Radio FM było już w WP7, a funkcje Data Sense w pierwszej wersji WP8, ale na wyłączność dla jednej z amerykańskich sieci.

Przez powolny rozwój Windows Phone traci nie tylko Microsoft, ale także producenci sprzętu z jego systemem. Weźmy za przykład taką Nokię, która w dniu wczorajszym zaprezentowała fotograficzny model Lumia 1020. Świetny 41 megapikselowy aparat, wychwalane przez media akcesoria oraz genialne funkcje fotograficzne nie wystarczą żeby osiągnąć sukces, ponieważ system pod którego kontrolą pracuje telefon od prawie roku nie doczekał się większych zmian i nowości.

Co Microsoft ma na usprawiedliwienie powolnego rozwoju systemu? Oficjalnego stanowiska brak, ale portal The Verge dotarł do ciekawych informacji pochodzących od źródeł zaznajomionych z planami rozwoju Windows Phone. Dowiadujemy się, że brak większych zmian wynika z tego, że Microsoft kładzie nacisk na aktualizację Windows Phone Blue, która ma zostać udostępniona użytkownikom na początku 2014 roku. To właśnie w tej aktualizacji znajdzie się wiele nowych funkcji, zmian w obecnych i ogólnych ulepszeń systemu. Przy okazji potwierdzono, że to właśnie w aktualizacji „Blue” znajdziemy centrum powiadomień, ulepszoną wielozadaniowość oraz zmiany w aplikacjach systemowych. Warto też przypomnieć, o zapowiadanym przed kilkoma dniami „Future Pack-iem” z funkcjami skierowanymi dla użytkowników korporacyjnych, pojawi się m.in. możliwość szyfrowania poczty z użyciem standardu S/MIME, wsparcie dla sieci VPN, obsługa EAP-TLS.

Przed aktualizacją „Blue” użytkownicy smartfonów z Windows Phone 8 dostaną jeszcze jedną aktualizację – GDR3 – planowaną na ostatni kwartał bieżącego roku. Microsoft rozważa wprowadzenie w niej niektórych mniejszych zmian, które pierwotnie miały być  zaimplementowane dopiero w aktualizacji „Blue”, m.in. blokady rotacji ekranu. Aktualizacja Windows Phone GDR3 wprowadzi przede wszystkim wsparcie dla nowego hardware, m.in.  czterordzeniowych procesorów. Nie zabraknie także wsparcia dla ekranów o rozdzielczości 1080p (full HD), co zaowocuje wprowadzeniem na rynek jeszcze w tym roku urządzeń z ekranami o przekątnej powyżej 5 cali.

Mówi się, że wsparcie dla nowego hardware Microsoft wprowadza w dużym stopniu przez naciski ze strony producentów sprzętu. Użytkownicy lubią cyferki, a Windows Phone na tej płaszczyźnie jest daleko w tyle za Androidową konkurencją, która ma coraz więcej rdzeni, gigaherców i ekrany full HD. Dlatego nie ma co się dziwić naciskającej Nokii, która postawiła wszystko na jedną kartę – system Windows Phone.

źródło: TheVerge


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Cris xd

  Jeżeli dadzą dupy z aktualizacją Blue no to Nokia jest trupem :/

  • Fobs

   Moja lista życzeń co do blue nie jest długa, ale boje się że nawet tych poprawek nie będzie.

   • Cris xd

    Jezeli ten stanie sie troche bardziej funkcjonalny i dogoni konkurerencje pod ty wzgledem to bedzie dobrze.

 • mat

  Wiadomo czy WP8 dostanie Update do 9?

  • Fobs

   Mówili że dostanie a teraz jeszcze przedłużyli wsparcie dla 8-ki do 36 miesięcy więc może jeszcze na 10-tke się załapie.

   • Artur Kwiatkowski

    Polityka aktualizacji Microsoftu wygląda trochę inaczej. Zanim pojawi się „dziewiątka” będzie jeszcze 8.1, 8.5, a może nawet 8.8, do tego czasu trochę wody w Wiśle upłynie. Nie chcę mówić, czy smartfony z WP8 dostaną aktualizację do WP8, czy nie. Jedno jest pewne – jeśli dostaną to na pewno nie te wydane jako pierwsze, tylko te wydane z ostatnimi wersjami ósemki (kwestia opłacalności).

    W każdym razie różnice pomiędzy WP8, a WP9 nie powinny być tak kolosalne jak w przypadku WP7 WP8, ze względu na to, że Microsoft powinien się teraz trzymać jednego jądra systemu.

    Chociaż ostatnio Microsoft powiedział, że chce bardziej zbliżyć do siebie aplikacje na Windows Phone i Windows. Oby nie było tak, że aplikacje pisane na WP9 nie będą zgodne z „ósemką”.

    • Fobs

     Zapewne w 9 będzie można uruchomić aplikacje z 8 bo takiej bazy apek raczej się nie pozbędą, ale faktycznie odwrotnie mógłby być problem jeśli zrobią taką fragmentację. Wnioskuję że nie wiadomo co mieli na myśli więc mam nadzieję że tak się nie stanie.

     • Łukasz Pająk

      Tak jak mówisz to na pewno, ale to co zauważył Artur ma miejsce teraz – użytkownicy WP7.X skarżą się, że apki na WP8 nie są kompatybilne wstecz. Osobiście nie żaliłbym się jeżeli WP9 nie będzie aktualizacją dla urządzeń z WP8. Wsparcie tego systemu jest tak długie, że to nie dziwne, że Microsoft nie aktualizuje starszych urządzeń. To po prostu nieopłacalne.

    • Bolo

     A czemu nie 8.2 i 8.6 ?

     Zatrudnijcie się jako wróżki bo zgadywanie widać jest waszą specjalnością.

 • morata08xs

  Za wolno. Brakujące funkcje dokładać ponad rok po premierze? Serio nie można dorzucać mniejszymi partiami? Przecież tak by było lepiej, ciągły szum w mediach i ludzie by widzieli, że coś robią. Tak to nic nic nic i w 2014 ludzie wyposzczeni zobaczą „nowości” które dawno już powinny być w systemie. Nie wspominając o tym, że Google też pewnie coś pokaże nowego do tego czasu ;/

  • Artur Kwiatkowski

   Tym zwlekaniem spowalniają szybkość zdobywania rynku przez system Windows Phone. Jeśli wraz z aktualizacją Windows Phone Blue system zostanie wzbogacony o większość brakujących funkcji to dopiero wtedy niektórzy zaczną w ogóle go brać pod uwagę. Dopiero wtedy będzie prawdziwa szansa na dogonienie iOS i Androida. Owszem, trochę późno, ale lepiej późno niż wcale :)

   • Kosiek

    Microsoft robi to tak, jak i pozostali deweloperzy. Jak i Android oraz iOS. Corocznymi aktualizacjami.

    Poza tym – Artur, zdajesz sobie w ogóle sprawę z tego, jak gigantycznym przedsięwzięciem jest aktualizacja WSZYSTKICH słuchawek z WP? Ilość pracy potrzebnej aby wdrożyć byle co jest olbrzymia, włącznie z testami.

    Poza tym, Microsoft pracuje w trybie Milestone’ów – M1 to wprowadzenie w kernelu i bibliotekach usług zmian koniecznych dla nowych funkcji, M2 to implementacja nowych funkcji tak, żeby działały a M3 to szlifowanie i dodawanie „mniejszych” rzeczy.

    • Artur Kwiatkowski

     Zdaję sobie z tego sprawę. Sprawa jest o tyle prostsza, że większość telefonów z WIndows Phone jest robiona „na jedno kopyto”, ponieważ Microsoft narzuca im wymagania, różnice to głównie czip nfc, aparat inny.

     Do Windows Phone Blue na pewno dostaną aktualizację wszystkie aktualnie wydane z „ósemką” smartfony. Niektóre jednak będą na pewno wykastrowane o pewne funkcje. Strzelam, że padnie na telefony z 512 MB RAM.

     • mico11

      Mam złe doświadczenia z takimi obietnicami. Lumia 800 też „na bank” miała dostać wp8
      Pożyjemy, zobaczymy – powiedział ślepiec

 • obserwator

  Krótkie pytanie – czy Was wszystkich to dziwi? MS to moloch, który urządza sobie dyktaturę. Nie mam nic przeciwko, ale… Popatrzmy na historię, jako bazę do wróżenia na kolejne lata. Otóż windows 7.5, od którego zaczęła się przygoda Nokii z MS (lumie), to na dzień dzisiejszy, pomimo wielu osób używających tego systemu (już jako 7.8) – trup. MS zrobił aktualizację, która była konieczna, bo system był (i poniekąd nadal jest), mocno niedopracowany. Oczywiście, są osoby, którym to w ramach 7.8 wystarczy, a są i takie, że przesiadają się na 8 – logiczne -> MS w ten sposób wspiera sprzedaż nowych aparatów itp. (generalnie zarabia). Więc co może wydarzyć się z WP8? Otóż, pewnie to samo, jedna aktualizacja, gadanie o dalszym suporcie, z którego nic nie wyniknie. Powstanie WP9 i tak MS znów w bambuko (poniekąd), zrobi wszystkich. Czy to fair? W ogólnie pojętym przez MS i niektórych użytkowników modelu biznesowym, jak najbardziej TAK. A czy Tobie to pasuje, czy mi, to już kwestia indywidualna. Ot takie moje spostrzeżenia, oczywiście nie każdy się ze mną zgodzi, też poniekąd słusznie. ;)

 • Kmicic

  Niestety Windows Phone nie dość że prawie nie dodaje funkcjonalności to jeszcze robi to zdecydowanie za wolno, można zrozumieć że Blue przyniesie coś nowego ale użytkownicy póki co chcą podstawowych funkcji. Pewnie mniej niż miesiąc mogłoby zająć dodanie wyświetlania się w dialerze proponowanych kontaktów podczas wpisywania numeru, oddzielnej głośności dla mediów, radia fm, procent baterii, zamykania aplikacji, diody powiadomień, własnego dźwięku sms, usprawnienia wibracji itp.. Martwi, że podczas gdy WP zdobywa rynek Microsoft nie idzie za ciosem i dziwi, że uparcie nie dodaje tak prostych funkcji.