Plotka: Co Nokia zaprezentuje na konferencji „Zoom Reinvented”?

|

Nokia

Konferencja Nokii „Zoom Reinvented” odbędzie się już w najbliższy czwartek w Nowym Jorku. Im do niej bliżej, tym więcej plotek, domysłów na jej temat pojawia się w sieci. Póki co jedno jest pewne – zadebiutuje na niej fotograficzny model z Windows Phone – Nokia Eos. Czy Nokia zdecyduje się pokazać więcej urządzeń? Czy będą to tylko smartfony? Może pojawią się phablety (smartfon z ekranem powyżej 5 cali) i tablety?

Portal MyNokiaBlog opublikował informacje jakoby na nadchodzącej konferencji Nokia miała zaprezentować kilka smartfonów i dwa tablety. Oto kilka informacji o urządzeniach jakie Nokia zaprezentuje na najbliższej konferencji (według MNB):

 • tablet z ekranem o przekątnej 10,5-cala i grubości 8,5 mm (Windows 8/RT);
 • tablet z ekranem 8,5-cala (Windows RT);
 • obydwa tablety wykonane z aluminium; dostępne warianty kolorystyczne: zielony, czarny, różowy, niebieski, żółty, biały;
 • Zoom to nowa rodzina urządzeń, w której nacisk Nokia położy na aparaty;
 • większe ekrany w smartfonach: Lumia 525 4.5-cala, L625 ponad 4.6-cala, L725 5-cali, Lumia 825 5.2-cala (phablet), L926 5,5-cala (phablet).

Źródło nie zostało podane przez co trudno ocenić wiarygodność informacji. Na tyle co znam „światek” Windows Phone wiem, że autor MyNokiaBlog lubi w ten sposób przyciągać uwagę innych i podane wyżej informacje są prędzej domysłami niż nawet plotkami. Jednak warto w kilku słowach się do nich odnieść.

O tablecie od Nokii mówi się już od jakiegoś czasu. Według serwisu The Verge miałby być on bezpośrednim konkurentem dla Surface od Microsoftu. Wyróżniać go będzie oryginalne etui, które miałoby pełnić rolę podstawki, zawierać dodatkowe porty, być klawiaturą i przede wszystkim dodatkową baterią. Mówi się również, że Nokia ma zamiar przeportować z tej okazji aplikacje z Windows Phone na Windows 8/RT. Tylko czy oby na pewno zostanie zaprezentowany na konferencji z „Zoom” w nazwie? W mojej opinii zdecydowanie nie. Nokia najważniejszą konferencję zawsze miała we wrześniu i myślę, że gdyby rzeczywiście miał pojawić się tablet(y) to właśnie we wrześniu.

Czy Nokii jest potrzebna nowa rodzina urządzeń i czy będzie ona nazywała się „Zoom”? I tak i nie. Nokia swego czasu zdecydowała się rozróżnić rodzinę ficzerfonów od smartfonów i nazwała je Asha i Lumia – krok świetny, ale odrobinę za mały. Już wyjaśniam dlaczego. Lumia w mojej opinii jest nazwą dobrze brzmiącą, chwytliwą i przede wszystkim mocno wypromowaną. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w rodzinie Lumia znalazły się już modele 510, 520, 610, 620, 710, 720, 800, 820, 900, 920 i 925 to robi się mocno ciasno (a i tak pominąłem kilka modelu robionych dla danych operatorów: 810, 822, 928). Osoby zorientowane wiedzą, że mamy tutaj ukryte podlinie 5xx, 6xx, 7xx, 8xx, 9xx i im wyższa pierwsza cyfra tym bardziej zaawansowane, lepsze i droższe urządzenie. Jednak osoby niezorientowane mogą szybko się zgubić: pierwsza została zaprezentowana Lumia 800, potem 710, następnie Lumia 900, Lumia 610 itd. Nie wiadomo w końcu czy te numerki rosną, czy spadają, który jest lepszy, dlaczego Lumia 520 ma ekran większy od Lumii 620 i dlaczego one wszystkie są do siebie takie podobne. Zrobiło się skomplikowanie, prawda? Dlatego w mojej opinii Nokia nie jednej nowej serii urządzeń, a kilku. Dla przykładu dam swoją propozycję z nazwami serii wziętymi z przeszłości Nokii. Dla smartfonów fotograficznych dobrą nazwą jest PureView, np. Nokia 909 PureView. Seria muzyczna mogłaby się nazywać XpressMusic, np. Nokia 530 XpressMusic. Z kolei seria Lumia łączyłaby w sobie uśrednione zalety obydwu serii. Oprócz tego przydałoby się rozróżnić wszystkie serie wyglądem, żeby nie były robione „na jedno kopyto”. Idąc dalej dobrym posunięciem byłoby zrezygnowanie z cyferek i stworzenie marek, które od razu mówiłyby, która seria to te najbardziej topowe modele. Weźmy na przykład Samsunga: Galaxy S to modele topowe,  Galaxy Note to phablety, Galaxy Mini to mniejsze, słabsze wersje topowych urządzeń, Galaxy Ace to modele ze średniej półki. Nowa generacja, wydawana zazwyczaj rok po roku, dostaje kolejny numerek, np. Galaxy S2 i wszystko wydaje się być proste i łatwe do zapamiętania, przede wszystkim wiemy z jaką klasą urządzenia mamy do czynienia.

Wracając jednak do nazwy „Zoom”… Jeśli nowa seria urządzeń powstanie to na pewno nie zostanie tak nazwana, a głównym tego powodem jest zaprezentowany niedawno Samsung Galaxy S4 Zoom. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że szybko skończyłoby się to w sądzie.

Większe ekrany? Zdecydowanie nie. Nokia nigdy nie szła w tym kierunku i na pewno nie zrobi tego teraz. Nie przeczę, że pojawią się modele z ekranami około 5 cali, ale na pewno nie urosną wszystkie podlinie. Dla niektórych osób ekrany powyżej 4-cali są wciąż zbyt duże.

źródło: MNB


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.

 • Grabarz

  Dla mnie opcja z większymi wyświetlaczami wydaje jest całkiem dobra.
  Chętnie zmienił bym system na Windows phone 8 gdyby był jakiś telefon że sporym wyświetlaczem.

  • dean

   Samsung ATIV S jest mega i ma Windows Phone 8, ale wsparcie producenta niewielkie. Jeżeli zależy ci tylko na ekranie, bierz ATIV’a.

   • Grabarz

    No właśnie myślałem nawet o tym ale na forum mnie przekonali że to kiepski pomysł (brak wsparcia itp.).
    2 sprawa to 4.8 to dla mnie dalej mało (zastanawiałem się nad note 2 i galaxy mega ostatnio) ale gdyby jeszcze miał jakieś lepsze wsparcie producenta to bym się zastanowił.

 • eDameXxX

  Szczerzę wątpię w te tablety. Kiedyś na pewno Nokia je pokaże, ale raczej nie w najbliższy czwartek.

 • WujoFefer

  Jak patrze na te ekrany kolejnych generacji smartphone’ów to zaczynam się zastanawiać czy za 2-3 lata nie będziemy kupować 12 cali z dopiskiem mini!!!
  Osobiście uważam, że highend powinien pozostać na 4.5 cala i powinno się zmniejszyć obudowę Lumii 920/925 a także polepszyć aparat i baterię.
  Ponad 5 cali? Tylko w specjalnej serii phabletów oddzielonej od głównej serii smartphone’ów.

 • rogal

  Napewno w portofilo nokii przydałby sie 5″ ale to miałoby sens tylko z dodatkowym rozmiarem kafli – idealna konkurencja dla serii note (btw swietna grafika koncepcyjna). @WujoFefer po co odseparowac od głównej serii ? Spójrz na serie galaxy note . Idealny jako „drugi flagowiec” . BTW smartfon to nie cyfrowka a aparaty w L920/925 juz są bdb.