Nokia Lumia 925 kontra Apple iPhone 5 – aparat

|

lumia 925Zdarzało się nam już na portalu pokazywać różnego rodzaju porównania urządzeń z Windows Phone i słuchawek opartych na konkurencyjnych platformach. W większości przypadków to właśnie reprezentacja mobilnych „Okienek” odnosiła sukcesy i deklasowała przeciwników. Jednak niekoniecznie zawsze tak musi być i tym razem przedstawię Wam kolejne porównanie.

Przedmiotem rywalizacji będzie moduł aparatu zastosowany w dwóch urządzeniach, które już poznaliście czytając temat tego newsa, po lewej stronie stanie Nokia Lumia 925, a z prawej ujrzymy najnowszego reprezentanta iOS: Apple iPhone 5. Zasady konkurencji proste – nagrywamy jeden film w tym samym miejscu dwoma smartfonami, odtwarzamy je koło siebie i niech nasze oko zadecyduje kto jest zwycięzcą.

Jednak przed rozgrywką warto przypomnieć parametry obu słuchawek. Nokia korzysta z aparatu o matrycy 8.7MPx wspieranego przez lampę, na którą składają się dwie lampy LED. Z kolei iPhone posiada nieco mniejszą matrycę, bo 8MPx i na dodatkowe oświetlenie składa się jedna lampa LED. Oba smartfony nagrywają filmy w FullHD (1080p), oba posiadają autofocus, ale Lumia 925 dodatkowo została wyposażona w optyczną stabilizację obrazu (OIS). Także znając nieco dokładniej zawodników, ich papierkowe szczegóły, przejdźmy do filmu:

Jak wcześniej wspomniałem, po lewej Nokia, po prawo Apple.

Oczywiście ostateczna ocena pozostaje w rękach czytelników. Ja tylko zwrócę uwagę na zieleń, która w przypadku Lumii 925 jest o wiele żywsza, a także cały film jest stabilniejszy.

Czy taki test jest obiektywny i fachowy? W porównaniu do tego, co mogliśmy wcześniej Wam przedstawić, w przypadku konfrontacji z Lumią 920, spekulowałbym, ale tu i tak widać przewagę technologii zastosowanej przez Nokię.


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • JQOB

  Lumia ma jak dla mnie lepszy aparat. Pasowałby tu jeszcze HTC One z tym jego UltraPixel ;>

 • Szczuf

  Jak najbardziej Lumia. Wydaje mi się, że trochę za bardzo koloryzuje cały obraz, ale stabilizacja przebija całą konkurencje. Mogli byście dodać takie porównanie przy słabym oświetleniu ;)

 • Mateusz

  Pomyliles sie bo napisales „po lewej stronie stanie Nokia Lumia 920, a z prawej ujrzymy najnowszego reprezentanta iOS: Apple iPhone 5″

 • DeKo

  Wszystko ladnie wychodzi na testach. Tak samo bylo jak kupowalem Lumie 920. Potrzebowalem zrobic kilka zdjec ze swiat i je wywolac i co?? Korzystalem z kilka trybow i zawsze mialem gorsze fotki niz siostra na iphonie 5.

 • Rafał

  Tak jak napisał użytkownik Szczuf przydałoby się nagranie w słabym oświetleniu i dodatkowo z innego miejsca gdzie jest więcej szczegółów i więcej kolorów (bo na tym nagraniu są praktycznie tylko odcienie szarego i zielonego)

 • larm82