Nokia Glance z aktualizacji Lumia Amber na pokładzie Motoroli

|

nokia glance motorola active displayPowoli na świat wychodzi aktualizacja Windows Phone GDR2, której głównym celem jest poprawa systemu Windows Phone 8, ale także usprawnienie go w nowe funkcje. Wszystkie, bo aż 2 modele HTC mogą cieszyć się z takich dodatków niedostępnych wcześniej jak na przykład radio lub Data Sense. Samsung również wystartował z nowym oprogramowaniem, ale „z drobnym haczykiem”. Mimo wszystko 80% słuchawek z mobilnymi „Okienkami” to Nokia, więc czekamy na Lumia Amber, czyli odpowiednik Windows Phone GDR2 ze znacznie większą ilością dodatków do systemu. Jednym z nich jest Glance.

O tym, że projektanci wszelakiej maści czasami wzorują się na konkurencji wiemy nie od dziś. Najlepszym tego przykładem są Chińczycy, którzy swego czasu skopiowali design BMW X5 i wygrali w sądzie wojnę patentową z bawarską marką. Także i w telekomunikacji widać przeróżne naśladowanie. Ostatnim tego typu przykładem była prezentacja iOS7, który został diametralnie przeprojektowany. Od razu rzesza internautów zauważyła podobieństwa do konkurencyjnych systemów: Windows Phone i Androida. Wracając jednak do aktualizacji Lumia Amber – jedną z dodatkowych ekskluzywnych funkcji dla fińskich smartfonów jest Glance, które szerzej opisywałem w jednym z poprzednich newsów. W skrócie: wygaszacz ekranu z zegarkiem i najważniejszymi powiadomieniami zużywający minimum energii. Tę funkcję przypodobała sobie Motorola, która w swoich najnowszych słuchawkach z Androidem na pokładzie wykorzysta – oczywiście przerobiona na swój sposób. Możecie to zauważyć na zdjęciu z początku tekstu. Korporacja wykupione przez Google ochrzciła tę funkcję jako Active Display i sama aplikacja obecnie jest w fazie beta.

Jednak nie ma mowie o żadnej wojnie patentowej. Ten trick był stosowany dawno temu, w międzyczasie również i Nokia z niego korzystała (np.: 5800XM). Mimo wszystko warto pospieszyć Finów i zmusić do wydania aktualizacji Lumia Amber przed oficjalnym opublikowaniem aplikacji przez Motorolę, na którą mogłyby spaść wszelkie gratulacje, a Nokia zostałaby uznana za „złodzieja” (nie wszyscy czytają portale o tematyce Windows Phone/Nokii :) ). Oczywiście właściciele Lumii 925 tego nie powiedzą, ale powiedzmy sobie szczerze – największy rozgłos mają najpopularniejsze modele, czyli np.: Lumia 520. Niestety, ta po aktualizacji Lumia Amber nie będzie wyposażona w funkcję Glance, a więc cała uwaga skupi się na Lumii 620, która (z obecnych informacji) nie będzie posiadała tylko radia FM.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Athlon007

  Raczej Nokia szybciej wypuści.

 • Cinkof

  Szkoda że 520 nie dostanie Glance.

  • CODER_BEST

   Nie wiem czy ta appka jest dostępna na WP8 ale sprawdź w markecie.

   Nokia LockScreen :)

   http://www.youtube.com/watch?v=XDC4tnpsl2s

   • Cinkof

    Nokia Lockscreen jest kiepska przyciski nie są zablokowane tylko ekran.

    • CODER_BEST

     Mi tam śmiga L710 :D pogadam z developerem żeby w miarę możliwości, bo nie wiem czy MS na to zezwolił. Dobrał się jakoś do czujnika zbliżeniowego i kiedy coś wykryje wyłączał ekran. (z lekkim opóźnieniem w razie gdyby była to nasza ręka sięgająca po telefon.

     • Łukasz Pająk

      W WP8 jest taka możliwość z tego co pamiętam. Nie wiem co z WP7.

     • CODER_BEST

      Na razie czekam na odpowiedź od niego.

 • amokowski

  520 pewnie będzie okrojona ze wszystkiego po całości. Spore grono osób już żałuje, że ją kupiło.

  • Fobs

   Wadą 520 jest głównie mała bateria, ta funkcja dodatkowo by ją zużywała co tylko potęgowałoby ten żal.

   • Łukasz Pająk

    Nie jestem pewny BIOSu SoC zastosowanego w L520, ale większość słuchawek ma przystosowane procki na tyle, że taka funkcja w żaden sposób nie wpływa na zużycie baterii.

    • Fobs

     Działający wyświetlacz przy zablokowanym telefonie nie wpływa na baterię?

     • Łukasz Pająk

      Procesor przy stanie czuwanie zużywa przybliżoną ilość energii, co czyste czarne tło na OLED’owym wyświetlaczu.

     • Fobs

      Ale przecież rozmawiamy o lumi 520, tam chyba oleda nie ma. Jak się mylę to mnie poprawcie :)

     • Łukasz Pająk

      Niby tak, muszę się dokładnie zorientować o co chodzi z całym systemem osczędzania energii.

     • 42bit

      LCD IPS vs SuperAMOLED, część Lumii ma pierwszy a część ten drugi. Pierwszy ma słabszą czerń bo potzrebuje energii by ją wyświuetlać, drugi wprost przeciwnie. Gdy wybieram kolejną Lumię to pomiędzy modelami z Super AMOLEDem, bo prostu przywykłem. Chociaż przechodząc z WP7 do WP8, też z SuperAMOLED do SuperAMOLED, to do większego wyświetlacza bez Pentile i musiałem się lekko przestawić, bo wolę mniejsze wyświetlacze i bardzo dobre podzespoły. Niż ogromne wyświetlacze.

  • CODER_BEST

   Nie rozumiem kupić telefon za parę złoty a potem złościć się, że jest słaby….

   • amokowski

    A taki np. equalizer? mają go telefony sprzed kilku lat. Tu nie chodzi o złość że jest słaby, tylko o pomijanie go w aktualizacjach, proste że podzespołów nie można wymagać, nie wiadomo jakich.

    • CODER_BEST

     Tutaj się zgodzę. Microsoft pewnie mógł by dać wszystko na raz.. Ale po co skoro można użytkownikom robić co chwila nadzieję, że w następnej aktualizacji dostaną znowu 2 czy 3 nowe funkcje :) I happy hour od nowa :D

    • 42bit

     Settings>>Audio i tam masz Equaliser i Dolby…. jeszcze nie aktualizowałem swojej Lumii