Ile dostajemy wolnego miejsca po wyjęciu telefonu z pudełka?

|

dysk twardyWbudowana pamięć w urządzeniach przenośnych to bardzo ważna rzecz, szczególnie, ze w ciągu ostatnich lat producenci powoli zaprzestają montowania w smartphone’ach slotów na karty pamięci. Na szczęście jest to jeszcze mały odsetek, ale powoli warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Korporacje mają w tym jeden cel – zmusić użytkowników do kupna urządzeń z większą wbudowaną pamięcią, co się przekłada na wyższe zyski dla samych firm.

Tylko teraz zwróćmy uwagę na to, że to, że dane urządzenie posiada – dajmy na to – 16GB wbudowanej pamięci to nie oznacza, że z tylu użytkownik będzie korzystał. Na tę pamięć składa się również waga systemu operacyjnego i wszystkich preinstalowanych aplikacji. Porównajmy, więc najpopularniejsze smartphone’y, z rożnymi systemami operacyjnymi, z różnych półek cenowych i z różną ilości pamięci.

pamięć 4GB wolnego miejsca

Zacznijmy od urządzeń z 4GB wbudowanej pamięci. Już sama czwórka w dzisiejszym świecie brzmi mało, a tutaj jeszcze zostaje część na starcie zabrana. Także mamy do czynienia głównie z low-endami, wśród których Windows Phone reprezentuje HTC 8S. Jedyny reprezentant, ale wyraźny zwycięzca. Ledwie 400MB zostaje zabrane, a znajdujący się na drugim miejscu Optimus L7 od LG już na starcie pożera 1,3GB.

pamięć 8GB

Słuchawki z 8GB. Tutaj znajdziemy Lumię 620 i 820 z Windows Phone 8 i Lumia 610 z Windows Phone 7. Oczywiście również i tutaj wygrywają mobilne “Okienka”. Ciekawostką jest pozycja low-endu ze starszą wersją systemu korporacji z Redmond i znacznie większym apetytem na wbudowaną pamięć niż ma to miejsce z nowszymi Nokiami – różnica jest diametralna.

pamięć 16GB

Na koniec 16GB. Klasa niemalże topowa, ale uczestnicy z wysokiej półki. Także i w tym przedziale zwycięstwo odnoszą słuchawki z Windows Phone (Ativ S i 8X). A poniżej porównanie samych systemów przy tej samej ilości pamięci.

pamięć systemy operacyjne

Oczywiście to doskonała wiadomość dla użytkowników smartphone’ów z mobilnymi “Okienkami”, ale pamiętajmy, że ten system trapi spory problem. Na myśli mam oczywiście samozapełniającą się pamięć, która w mojej Lumii 820 posunęła się do tego stopnia, że pliki “znikąd” zajmują ponad 4GB, a więc ponad połowę wbudowanej pamięci. Nie pomaga tutaj nawet dedykowana Nokiom aplikacja “Kontrola pamięci”. Jedynym rozwiązanie jest przywrócenie stanu fabrycznego. Liczę, że aktualizacja GDR2 rozwiąże ten irytujący kłopot.

źródło: consumentenbond.nl


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.