Ile dostajemy wolnego miejsca po wyjęciu telefonu z pudełka?

|

dysk twardyWbudowana pamięć w urządzeniach przenośnych to bardzo ważna rzecz, szczególnie, ze w ciągu ostatnich lat producenci powoli zaprzestają montowania w smartphone’ach slotów na karty pamięci. Na szczęście jest to jeszcze mały odsetek, ale powoli warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Korporacje mają w tym jeden cel – zmusić użytkowników do kupna urządzeń z większą wbudowaną pamięcią, co się przekłada na wyższe zyski dla samych firm.

Tylko teraz zwróćmy uwagę na to, że to, że dane urządzenie posiada – dajmy na to – 16GB wbudowanej pamięci to nie oznacza, że z tylu użytkownik będzie korzystał. Na tę pamięć składa się również waga systemu operacyjnego i wszystkich preinstalowanych aplikacji. Porównajmy, więc najpopularniejsze smartphone’y, z rożnymi systemami operacyjnymi, z różnych półek cenowych i z różną ilości pamięci.

pamięć 4GB wolnego miejsca

Zacznijmy od urządzeń z 4GB wbudowanej pamięci. Już sama czwórka w dzisiejszym świecie brzmi mało, a tutaj jeszcze zostaje część na starcie zabrana. Także mamy do czynienia głównie z low-endami, wśród których Windows Phone reprezentuje HTC 8S. Jedyny reprezentant, ale wyraźny zwycięzca. Ledwie 400MB zostaje zabrane, a znajdujący się na drugim miejscu Optimus L7 od LG już na starcie pożera 1,3GB.

pamięć 8GB

Słuchawki z 8GB. Tutaj znajdziemy Lumię 620 i 820 z Windows Phone 8 i Lumia 610 z Windows Phone 7. Oczywiście również i tutaj wygrywają mobilne „Okienka”. Ciekawostką jest pozycja low-endu ze starszą wersją systemu korporacji z Redmond i znacznie większym apetytem na wbudowaną pamięć niż ma to miejsce z nowszymi Nokiami – różnica jest diametralna.

pamięć 16GB

Na koniec 16GB. Klasa niemalże topowa, ale uczestnicy z wysokiej półki. Także i w tym przedziale zwycięstwo odnoszą słuchawki z Windows Phone (Ativ S i 8X). A poniżej porównanie samych systemów przy tej samej ilości pamięci.

pamięć systemy operacyjne

Oczywiście to doskonała wiadomość dla użytkowników smartphone’ów z mobilnymi „Okienkami”, ale pamiętajmy, że ten system trapi spory problem. Na myśli mam oczywiście samozapełniającą się pamięć, która w mojej Lumii 820 posunęła się do tego stopnia, że pliki „znikąd” zajmują ponad 4GB, a więc ponad połowę wbudowanej pamięci. Nie pomaga tutaj nawet dedykowana Nokiom aplikacja „Kontrola pamięci”. Jedynym rozwiązanie jest przywrócenie stanu fabrycznego. Liczę, że aktualizacja GDR2 rozwiąże ten irytujący kłopot.

źródło: consumentenbond.nl


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • gosc

  Nie wiem kto zrobił to zestawienie, ale jest to jedna wielka ściema, na mojej L820 po instalacji systemu miałem prawie 6gb wolnego miejsca. Inne na ten moment zajmują około 300mb, wystarczy wyłączyć synchronizacje zdjęć ze skydrive i folder już nie rośnie.

  • bubu

   Bzdura, ja mam od zawsze wyłączoną synchronizację ze skydrive i folder ma 1,6-1,7Gb i dalej nie rośnie. Zupełnie nie wiadomo od czego to zależy. Oczywiście wszystkie aplikacje do czyszczenia z kontrolą pamięci na czele nie pomagają.
   Wyczyszczenie pamięci przeglądarki zwalnia kilka megabajtów ale caly czas oscyluje to w okolicy 1,6Gb, tak miałem od nowości, hard reset też nic nie dał, bo po nim też folder inne urósł do 1,6Gb i ta wartość już nie rośnie jakoś specjalne.

   A co do GDR2 to wątpię, że to naprawią, bo póki co ani widu ani słychu o tym.
   Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy MS wogóle będzie to naprawiał i czy on widzi w tym kłopot…

   • gosc

    U mnie ten folder rósł tylko podczas synchronizacji ze skydrive.

    • bubu

     To tym bardziej jest to dziwne, że u niektórych potrafi on mieć nawet 4Gb, a u innych 300mb. MS coś schrzanił i coś czuję, że nawet on nie wie co:)

     • Godlike

      Jakby to miało miejsce na WP7 to byś po prostu wszedł jakimś menadżerem typu Unique file manager i wypieprzył całą zawartość katalogu temp, po kłopocie. Niestety WP8 ciągle nie został złamany.

     • Łukasz Pająk

      Poszukaj newsa o odblokwany Ascendzie W1 :)

  • Łukasz Pająk

   Brandowana? Ja mam czystą i się zgadza pojemność. Jednak sposób ze SkyDrive nie.

   • Karol

    A Shrink Storage próbowałeś? W moim przypadku wyczyściło całe „inne”, ale później przestałem go używać bo aplikacja od Nokii dawała prawie taki sam efekt oraz zdecydowanie działała szybciej.

    • Łukasz Pająk

     Próbowałem, zbytnio ta aplikacja nie podziałała.

     • Karol

      No to chyba jednak pozostaje czekać

     • Łukasz Pająk

      Ewentualnie robić co jakiś czas hard-reset :)

 • Raf

  Mam HTC 8S i po wyjęciu z pudełka miałem ok. 0,9 GB wolnego miejsca, poźniej zainstalowałem kilka rzeczy, jak w maju przyszła aktualizacja która potrzebowała ponad 420MB miejsca musiałem wszystko odinstalować. Po deinstalacji wszystkich programów i zastosowaniu programu Shrink Sorage nie mogę uzyskać więcej niż 600MB wolnego miejsca na dysku.