Huawei Ascend W1 z odblokowanym bootloaderem!

|

ascend w1Pamiętacie czasy pierwszej serii smartphone’ów z Windows Phone? Wtedy wiele osób myślało i miało nadzieję, że podobnie jak poprzednik, czyli Windows Mobile, a także jak Android tak i najnowsze dziecko Microsoftu będzie nadawało się świetnie do modyfikacji. Nie minęło dużo czasu od premiery jak zaczęły się pojawiać pierwsze możliwości odblokowywania telefonów pozwalające na instalację aplikacji spoza marketu (tzw. homebrew), a co oczywiście się z tym wiąże – piracenia. Z czasem zaczęto modyfikować oprogramowania (głównie HTC, miło wspominam Trophy) i coraz bardziej zmieniano Windows Phone. Niestety kolejne serie słuchawek z mobilnymi kafelkami nie pozwalały na modyfikacje, aż do niedawna…

Na pozór zwykły szaraczek jakim jest Huawei Ascend W1 wprowadza świat Windows Phone na nowo w erę modyfikowanych ROM’ów. Stało się to tak za sprawą odblokowanego bootloadera w wymienionym telefonie. Pozwala to na wgrywanie customROM’ów do pamięci urządzenia, a co za tym idzie – usprawnianiu go. Co udało się już zrobić z Ascendem W1? Przede wszystkim jailbreak, ale także umożliwiono zapisywanie map (z Here Maps) na karcie pamięci – wielka ulga, szczególnie dla tego typu teleofnów z 4GB wbudowanej pamięci dla użytkownika. Pierwszy customROM umożliwia również używanie statycznego IP. Zmiany niezbyt wielkie, ale pamiętajmy, że to początek. Czyżby tym sposobem miało Huawei zyskać zwolenników wśród użytkowników Windows Phone?

Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na rozwój wydarzeń i – kto wie – być może nawet Lumie zostaną odblokowane. Miejmy taką nadzieję. Na koniec pozostawiam Wam do obejrzenia film z zaprezentowanym przerobionym Huawei Ascend W1.

PS. Pozdrowienia dla Djtonki – odezwałbyś się do mnie czasem, trochę się zmieniło ;)


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.

 • Kosiek

  Odblokowanie Lumii jest technicznie dużo trudniejsze z kilku powodów:

  1. Bootloader WP8 posiada funkcję Secure Boot znaną z Windows 8, ale w przeciwieństwie do niego, używaną.
  2. W Lumiach piny JTAG są zatopione, więc kolejna rzecz pod górkę, jako że utrudnione jest debugowanie

  Musielibyśmy mieć dostęp do prototypu z kernelem który można debugować oraz możliwością podłączenia jednostki JTAG do debugowania. A najlepiej do kernela z wyłączonym SecureBoot, wtedy już z górki. Zostaje „tylko” spakowanie w paczkę i wygenerowanie certyfikatu, gdzie to ostatnie jest praktycznie niemożliwe.

  • Andrzej Pędzimąż

   Poczytaj kolego bo sam sobie życie utrudniasz, Lumie są gotowe do wgrania modyfikacji jeśli tylko narzędzie by istniało

   • Kosiek

    Mógłbyś mnie nie atakować, ale podać źródła tych Twoich rewelacji. Bo na razie, przeglądając zarówno DFT jak i xda-dev, widzę, że nikt nie podejmuje się najważniejszej rzeczy – złamania bootloadera.

    Stworzenie modyfikacji to pikuś, takie nic, formalność. HD2 i Ascend już mają custom ROMy. Najgorsze rzeczy to ominięcie SecureBoot i podpisanie ROMu certyfikatem, aby przeszedł przez zabezpieczenia downloadera. A zaraz potem dostosowanie OEMXPIKernelu tak, aby telefon się nie wysypywał.

    • Kamo

     TY nietrzeźwy jestes czy tylko udajesz?
     Na lumie sa juz softy tak zmodyfikowane ze czesto tylko kafelki sprawiają podobieństwo z windows phone:D Z opcjami,z odblokowanymi dodatkami,z odblokowaną głosną muzyką etc….
     Nie skłamie jesli powiem że z romami do Lumi jest jak z powiedzonkiem <do koloru do wyboru" :)
     Zanim cos napiszesz,warto uwaznie prześledzić temat w internecie.
     No chociazby po to by nie ośmieszyć sie:)

     • Kosiek

      tl;dr

    • WojtasXda

     Kolego… OEMXIPKernela nie ma w WP8, jest to UEFI na jądrze NT :)

     Coś dzwoni ale nie wiadomo gdzie ;)

     Dam Ci krótką lekcję gotowania, ok ?

     OEMXIPKernel znajduje się w partycji XIP i nie rusza się go, gdyż zawiera moduły i biblioteki dla danego modelu, stąd też nazwa OEM. Praktycznie żaden ROM Maker tego nie robi, gdyż nie ma takiej potrzeby. MSXIPKernel, MSXIPKernelLTK Są także częścią XIPu, który mieści się w pamięci RAM urządzenia i te paczki zamienia się w kuchni jeśli gotujesz ROM’y oparte o jądro CE tj. Windows Mobile5/6.x/Windows Phone7/7.x, Zamienia się je z nowszymi jeśli robisz update swojego ROMu. Są także inne paczki , ktore trzeba wyciągnąć i zamienić np.

     W WP7 będzie to :
     **BaseDrivers_NK,
     **CCFGSVC,
     **GFX_NK,
     **KFPCRT, w/w wspomniane paczki msxipkernel i masxipkernelltk,
     **Watson_Core, oraz
     **WinCENLS.
     W WM jest natomiast:
     **LangDB, w/w wspomniane msxipkernel i masxipkernelltk, oraz
     **WinCENLS_WWE.

     W WP8 nie ma tego!!, Układ jak już wspomniałem jest całkiem inny, tak samo procedura włączania, inne jądro itd.. jest to obraz UEFI !! NIe ma żadnego XIPU, nie ma żadnego OEM, nie ma partycji IMFGS!! Wiec kolego jeśli czegoś nie wiesz to skończ za przeproszeniem się mądrzyć i pierd*lić bzdury, które mijają się z celem !

     Pozdrawiam WojtasXda!!
     ps. moje prace można znaleźć na polskich forach oraz na legendarnym XDA-DEVS ;)

  • WojtasXda

   Yyy… Kolego skoro wyłączysz secureboot to po co Ci podpisy ?

   Przecież to on sprawdza czy system jest podpisany odpowiednim kluczem.

   Klucz można wygenerować jeśli posiadasz Platform Builder’a (pozdro dla kumatych) ale tego się nie praktykuje.

   Pozdrawiam ROM Maker WojtasXda

 • Andrzej Pędzimąż

  Rozumiem że celowo nie podałeś źródła bo taką macie politykę. Więc na drugi raz nic nie napiszesz znaczy opiszesz coś co istnieje na stronie konkurencji bo nie będzie czego.

  • Kosiek

   Twój pech polega na tym, że mógł te informacje znaleźć także na xda-developers. Poza tym, na xda pisze się o tym od jakiegoś miesiąca, więc bardzo w czas te newsy…

   • Andrzej Pędzimąż

    Ja i on wiemy skąd to ma więc na xda możesz sobie co najwyżej tapety pobrać

    • Łukasz Pająk

     Proszę bardzo – xda-developers.com, wmpoweruser.com. Jest multum stron, na których mogłem znaleźć tę informacje i znalazłem to dzięki Djtonce i filmikowi, co zaznaczyłem pod koniec. Szczerze mówiąc to dopiero mnie poinformowałeś, że na innym portalu jest ta informacja podana. Swoją drogą Twój post jest tak beznadziejnie złożony, że cały czas rozkminiam o co chodzi… Szczególnie drugie zdanie.